Letní dovolená u rakouských jezer: čistá voda, pěkné pláže i bohaté možnosti aktivního odpočinku

Rakousko je obecně vnímáno jako destinace pro zimní dovolené, ale rozhodně má co nabídnout iv létě. A to zejména díky jeho četným krásným jezerům, z nichž řada dýchají relaxační až přímořskou atmosférou.

Nejen samotné Rakušany, ale i stále více zahraničních turistů, lákají tato dovolenková střediska na vysokou úroveň služeb, křišťálově čistou vodu, pohledy na okolní majestátní hory, písečné či štěrkové pláže a bohaté možnosti aktivního odpočinku v podobě vodních sportů, ale i pěší turistiky. .

Pokud se vám letos nechce cestovat na dovolenou letecky kvůli obavám ze stále přetrvávajícího chaosu na letištích nebo dopravních kolon při cestě do Chorvatska, vhodnou alternativou může být právě výlet do sousedního Rakouska, které stále nemají mnozí Slováci objeveno tak, jak by si zasloužilo.

Wörthersee
Největší jezero v Korutanech je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších letních destinací v Rakousku. Nachází se na jihu země, mezi dvěma městy Klagenfurt a Velden, několik kilometrů od italských hranic. Lidé z celé země, ale i turisté, ho vyhledávají pro jeho přímořskou atmosféru, průzračnou tyrkysovou vodu a bohaté možnosti trávení volného času v četných střediscích na březích jezera.

Jedná se o jedno z nejteplejších alpských jezer, které dosahuje teploty až do 28 °C. Považuje se za ráj pro milovníky plavání, vodních sportů, ale také cyklistiky či běhu, poskytuje také dostatek možností pro zábavu či gastronomické zážitky. Ubytování je možné v penzionech, luxusních hotelech i kempech.

Nádherný výhled na celé jezero o rozloze téměř 20 kilometrů čtverečních si mohou návštěvníci vychutnat z největší dřevěné vyhlídkové věže v Evropě o výšce téměř 100 metrů, která se nachází na hoře Pyramidenkogel u obce Maria Wörth. Rodiny s dětmi se zase mohou vydat do Minimundusu, miniaturního světa s modely památek z celého světa. K jezeru se lze dostat jednoduše vlakem z velkých rakouských měst nebo autem. Z Bratislavy se k němu dostanete za přibližně čtyři hodiny.

Wolfgangsee
Krásné jezero Wolfgangsee, které se nachází na hranicích spolkových zemí Salcbursko a Horní Rakousko, je oblíbenou rekreační destinací, ve které rádi trávili dovolené i rakouští císaři. Kolem jezera se nachází několik romantických vesniček jako St. Wolfgang, Strobl nebo St. Gilgen, známá také jako „Mozratova vesnice“. Žil v ní dědeček slavného rakouského skladatele, narodila se tam i jeho máma a přestěhovala se do ní i jeho sestra. Návštěvníci mohou navštívit Mozartův dům, kde je jeho muzeum a pravidelně se v něm koná kulturní program.

Tyrkysově modré vody jezera Wolfgangsee o rozloze 12,4 km2 zvou ke koupání, zábavě i sportu. Návštěvníci mohou objevovat četné malé zátoky a útulné pláže na kajacích či paddleboardech, zážitkem je také plavba parníkem Kaiser Franz Josef I, který spojuje hlavní vesnice. Díky dobře značeným cyklostezkám se zase pohodlně dostanete na všechna místa u jezera. Oblíbenou atrakcí je také lanovka, která za 11 minut vyveze turisty na horu Zwölferhorn, jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v regionu. K jezeru se lze dostat autem z Bratislavy za přibližně čtyři hodiny, nebo autobusem ze Salcburku za zhruba 45 minut.

Neziderské jezero (Neusiedler See)
„Vídeňské moře“, jak se také nazývá oblíbené Neziderské jezero, toho nabízí opravdu hodně. Jedná se o stepní jezero, které se rozprostírá na území Rakouska a Maďarska, a jeho okolní krajinu charakterizují rozsáhlé louky a rákosí. S rozlohou 315 km2, průměrnou hloubkou jeden metr a větrným počasím je rájem milovníků vodních sportů, nejoblíbenějšími aktivitami jsou kitesurfing, plachtění, ale také paddleboarding či kanoistika.

Mnozí Slováci často navštěvují obec Podersdorf am See známou svým molem a majákem, kde se také nachází oblíbené koupaliště s kvalitně udržovanou oblázkovou pláží o délce 1,4 km, případně koupaliště v obci Neusiedler am See. Vyplatí se však zajít i dál. A klidně i na kole, protože jednotlivé obce a městečka kolem jezera jsou propojeny oddělenými cyklostezkami.

Za návštěvu stojí například městečko Rust známé čápy hnízdícími na komínech historických budov, ale i rekreační oblastí u vody s ubytováním, koupalištěm a plážovými bary, nedaleko se nachází také oblíbený zábavní park Family Park.

Pouhých 5 kilometrů od městečka Rust se nachází také malebná obec Mörbisch am See, známá historickými zemědělskými pavlačovými domy zapsanými v UNESCO či přírodním koupalištěm. V celé oblasti si přijdou na své i milovníci vína, která pochází z četných okolních vinic, jakož i pozorovatelé ptáků – nachází se zde více druhů než na kterémkoli jiném vnitrozemském jezeře v Evropě. Kolem jezera se lze ubytovat v mnoha hotelech, penzionech i kempech.

Atterské jezero (Attersee)
Třetí největší jezero v Rakousku, ležící v oblasti Solná komora, je známo svou průzračnou vodou, malebnými pohledy na okolní hory a příjemnými letními teplotami (kolem 25 °C). Nabízí skvělé podmínky pro plavání, potápění, vodní sporty, ale také cyklistiku a turistiku. Obzvláště oblíbenou lokalitou u jezera je vesnice Unterach am Attersee, která se díky jejímu italskému nádechu a středomořským vilám nazývá také „malé Benátky“. Nachází se zde také oblíbené přírodní koupaliště s různými sportovišti.

U Attersee často trávil čas i umělec Gustav Klimt, který zde namaloval mnoho svých známých děl. Ve středisku Kammer se nachází muzeum slavného rakouského malíře i malebný zámek Kammer. Lokalita je ideálním výchozím bodem pro výlety lodí, jakož i pro tzv. výlety. Klimtovu cestu vedoucí po stopách tohoto významného rodáka z Vídně. K jezeru se lze dostat z Bratislavy vlakem přes Vídeň a Vöcklabruck nebo autem do čtyř hodin.

Weissensee
Jezero Weissensee ležící na jižní straně Alp je považováno za nejčistší v celém Korutanech. Láká zejména ty, kteří více než rušnější letoviska vyhledávají klidnější relaxaci. Jezero s osamělými zátokami a většinou nedotčeným okolím s pestrou paletou barev poskytuje koupání v pitné vodě teplé až 25 stupňů. Každé ubytovací zařízení má k dispozici vlastní bezplatnou pláž ke koupání, ať už přímo v jeho areálu nebo do pár minut chůze. Kromě plavání je jezero o rozloze 6,5 km2 oblíbené také na potápění, vodní lyžování, skákání z útesů, wakeboarding, surfování, kajaking či jachting.

Destinace se dvěma tisíci slunečními hodinami ročně láká k aktivnímu odpočinku i mimo vodní plochu – její okolí je obklopeno nedotčenou přírodou jako stvořenou pro cyklistiku i turistiku. K dispozici je 13 tras pro horská kola o délce 160 km či 200 kilometrů značených turistických stezek. Z Bratislavy se lze k jezeru dostat za přibližně 5 hodin jízdy autem.

Achensee
Nádherné Achensee je největším jezerem Tyrolska a často se nazývá také „Tyrolské moře“. Nachází se mezi dvěma horskými masivy Rofan a Karwendel a svým tvarem připomíná severský fjord. Před více než 20 000 lety bylo vyhloubeno z Alp ledovci, dnes vítá návštěvníky smaragdově zelenou hladinou a křišťálově čistou vodou. Jezero o rozloze 6,8 km2 nabízí malebné výhady na hory a svěží zelené louky, které si mohou návštěvníci vychutnat například z paluby lodí, které převážejí rekreanty.

Destinace je vyhledávána milovníky vodních sportů jako windsurfing, paddleboarding či potápění, ale také plavání, je však třeba počítat se svěžejší teplotou vody kolem 19 °C. Největší a nejoblíbenější písečné pláže se nacházejí ve střediscích Maurach, Pertisau či Achenkirch. Návštěvníci zde také najdou rozsáhlou síť turistických stezek a tras pro horská kola, která křižují alpský park Karwendel a pohoří Rofan. K dispozici jsou také dvě golfová hřiště. K jezeru se lze dostat z Bratislavy za přibližně pět a půl hodiny, přístupné je také vlakem, například z Innsbrucku.

Zellské jezero (Zeller See)
Jezero Zell s maximální délkou čtyři kilometry se pyšní křišťálově čistou vodou i jedinečným panoramatem s výhledy na okolní majestátní hory. Na jihu jej obklopuje Národní park Vysoké Taury s ledovcem Kitzsteinhorn, na severu zase pohoří Steinernes Meer a horský hřeben Pinzgauer Grasberge. Jeho hlavním střediskem je město Zell am See s císařskou atmosférou, které je jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších letních lokalit v Rakousku.

Nabízí mnoho příležitostí k trávení volného času, kvalitní gastro služby, vkusné obchůdky i krásnou nábřežní promenádu. Oblíbenými aktivitami v destinaci jsou večerní plavby po jezeře, jízda lanovkou na vrch Schmittenhöhe, různé vodní sporty, nebo relax v některém ze tří koupališť u jezera. Do Zell am See se lze dostat do pěti hodin jízdy autem z Bratislavy, jakož i přímým vlakem ze Salcburku či Innsbrucku.

Faaker See
Přestože patří jezero Faaker rozlohou k těm menším (2,2 km2), v Korutanech patří k těm nejfotografovanějším. A to nejen díky jeho zelenému ostrovu (na kterém se dá i ubytovat), ale také tyrkysové vodě či písčitým plážím, díky kterým je vyhledávanou letní lokalitou ke koupání, opalování, ale také vodní sporty. Klasický letní pocit navozují také volejbalová hřiště u břehu. Toto nejjižnější jezero ke koupání v Rakousku je známé svými příjemnými teplotami, které dosahují v létě až 27 ° C, jakož i čistou vodou, která poskytuje úchvatný pohled do hloubky i několika desítek metrů. Z Bratislavy se lze k jezeru dostat za přibližně čtyři a půl hodiny jízdy autem.

Mondsee
Mondsee se nachází v oblasti Solná komora a je známo tím, že patří k nejteplejším jezerům v krajině (s teplotami až do 27 °C). Díky jeho blízkosti se Salcburkem (vzdáleného 30 km) se jedná o velmi oblíbené místo pro víkendové výlety a relax obyvatel tohoto města. Na březích jezera o rozloze více než 16 km2 se nachází několik pláží a koupaliště s tobogány ve středisku Mondsee.

Samozřejmostí je široká nabídka vodních sportů, jako plachtění, kiting, paddleboarding či vodní lyže. Okolí jezera také poskytuje skvělé podmínky pro cyklistiku i pěší turistiku, na jehož břehu se také nachází golfové hřiště. Lákavou atrakcí je i ferata s lanovým mostem na známé Dračí skále (Drachenwand), která se tyčí nad vodní plochou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram