Jak vypadá budoucnost? Saúdská Arábie přeměňuje utopii ve skutečnost

Saúdská Arábie staví město budoucnosti. Nové futuristické megamesto má mít hodnotu přes 500 miliard dolarů a fungovat v něm budou robotické služky či létající taxíky.
Saúdská Arábie představuje budoucnost ve formě futuristického města. Město nese název Neom, které vzniklo spojením řeckého slova neos (nový) a arabského slova mustaqbal (budoucnost). Rozprostírat se má na území u hranic s Jordánskem a Egyptem, přičemž rozlohou se vyrovnává západní Evropě.

Neom se začal stavět od nuly, protože jen pár let dozadu byla na daném území rozsáhlá poušť. Příběh tohoto města tak bude připomínat „město zlata“ Dubaj, který byl do 60. let minulého století malým rybářským městečkem uprostřed kopy písku.

Očekávání od Neomu jsou obrovská, ale od projektu se v první řadě očekává diverzifikace příjmů, které momentálně do Saúdské Arábie tečou zejména z ropy.

Za projektem stojí primárně Saúdskoarabský veřejný investiční fond, který se nedávno dostal do povědomí díky koupi fotbalového týmu Newcastle United. Na celý projekt dohlíží saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán, jehož vize jsou tak velkolepé, že některé plánované technologie ještě ani nejsou vyvinuty. Přesto by své první obyvatele měl Neom přivítat už v roce 2025.

Součástí města má být i inteligentní lineární komunita zvaná Linie. Dosahovat má 170 kilometrů a domovem by se měla stát pro milion obyvatel. Absentovat zde budou ulice i auta, obyvatelé by přitom ale měli mít všechny každodenní potřeby v dosahu pětiminutové chůze.

Jak se žije v budoucnosti?
Něom postaví na principech ochrany životního prostředí, pyšnit se tak bude přívlastkem zelené a udržitelné. O zisk energie se postarají solární elektrárny, pitná voda bude zajištěna přeměnou ze slané mořské vody.

Jedinečným má být i daňový či právní systém, který bude nezávislý na současné vládě Saúdské Arábie. V kuloárech se dokonce mluví o povolení konzumace alkoholu, což je pro zbytek konzervativní muslimské země téměř nepředstavitelné.

Samostatnou kapitolou je hyperrychlá doprava, díky které by žádná cesta neměla trvat déle než 20 minut. Zajišťovat ji mají rychlovlaky a hyperloopy. Navíc, všechna velká a významná města světa by měla být dostupná nejvíce osmihodinovým letům.

Třešničkou na dortu jsou ambiciózní plány zavést technologie vytvářející umělý déšť či umělý měsíc. Umělá inteligence má hrát prim v celém městě, důkazem toho jsou plány na výrobu robotických služek nebo holografických učitelů.

Nový Dubaj?
Saúdská Arábie se pro turisty otevřela teprve v roce 2019, od té doby má ambicí být jejich top dovolenkovou destinací na Blízkém východě. Problémem nejsou víza a ani doprava – do země bude od podzimu směřovat i nízkonákladové spojení s Wizz Air, a to do Dammamu.

Země dělá několik kroků k tomu, aby se stala turisticky atraktivní – změnou prochází přístavní město Jeddah, které má být jedním z top letovisek v zemi. Saúdská Arábie v něm také vystavěla okruh, který se stal letos dějištěm již druhého ročníku Velké ceny Saúdské Arábie.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram