Koupě nemovitosti s realitkou nebo bez ní

Spolupráce s realitní kanceláří šetří čas a úsilí. Pro některé jsou však překážkou provize, které si makléři účtují. Jak je to při koupi nemovitosti? Je lepší vsadit na vlastní síly, nebo oslovit realitního makléře?

Proces koupě se zvládne i bez realitky
Kupující to mívají při realitních obchodech o něco snazší než prodejci. Na jejich bedrech leží méně byrokracie a najít byt na prodej je většinou jednodušší než jej prodat. Jelikož všechny náležitosti kolem koupě jsou zájemci schopni vybavit sami, mnozí z nich absolvují tento proces na vlastní pěst.

Spolupráce s realitkou šetří čas a úsilí
Absolvování tohoto procesu na vlastní pěst si může vyžádat spoustu času a také úsilí. Kromě hledání nemovitosti a aktu její koupě čeká zájemce několik byrokratických úkonů. K těm patří např. návštěva katastru za účelem zjištění případných tiarch či vyřízení hypotečního úvěru. V případě oslovení realitky jsou kupující těchto kroků ušetřeni, což jim zároveň ušetří spoustu času a energie.

Provizi makléři má platit prodejce
Navzdory možnosti šetřit časem a energií se někteří kupující nechtějí pouštět do koupě bytu, domu či jiné nemovitosti za asistence realitní kanceláře. Hlavním důvodem je provize a snaha vyhnout se jejímu placení. Realitka jako zprostředkovatel prodeje však může vyžadovat provizi jen od prodávajícího, takže povinnost uhradit tuto odměnu ze strany kupujícího je obyčejným mýtem.

Realita s úhradou provize může být jiná
Zmíněný mýtus se však často rozšiřuje právem. Případy, kdy prodejce zvýší prodejní cenu dané nemovitosti právě o výši provize pro makléře, totiž nejsou žádnou raritou. Často na ně natrefíme už při prohlížení inzertní nabídky, ve které prodávající upozorňují zájemce, že k ceně nemovitosti se ještě připočítá odměna pro makléře.

Resumé, pro koho bude realitka dobrou volbou, je jasné. Kdo potřebuje koupit nemovitost rychle a komfortně, bez ohledu na možné vyšší náklady, ten ocení šanci využít kompletní služby makléře. Ti ostatní zvládnou proces koupě i sami. Realitní nabídka je totiž dost pestrá a při troše snahy si dokážou najít vhodnou nemovitost bez pomoci profesionálů.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram