Zahrada keyboard_arrow_right Zahradní stavby a doplňky keyboard_arrow_rightZahradní železnice

Obrázek příspěvku: Zahradní železnice

Zahradní železnice

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye17 shlédnutí

Jako děti jste si jistě zamilovali hru s vláčky a nadšeně jste pozorovali, co se stane, když přehodíte výhybku, nebo napjatě očekávali, až se mašinka vyřítí z tunelu. Některé z nás však tyto hry baví do dneška a ve svých domech shromažďují celou řadu různých typů vagónků a mašinek. Moderním způsobem tohoto koníčku se stalo stavění železnic v zahradě. Nejvíce se ujalo v Německu, Velké Británii, Irsku, Austrálii a USA, ale i u nás si už našlo své příznivce.

Správný typ

I když se první vláčky na hraní objevily už kolem roku 1800, stavění železnic na zahradě je podstatně mladší. Nejmodernější zahradní železnice je typ „G“, který je obvykle v poměru 1:20 nebo 1:24. Další typy jako „O“, „HO“, „N“ a „Z“ nebývají obvykle používány jako venkovní. Důvodem jsou jejich malé rozměry a špatná stabilita. Koroze, plíseň, prach, zvířata nebo hmyz by také mohly poškodit motorek vláčku. Typy „G“ jsou vyráběny z mosazi a proto lépe odolávají korozi.

Jak fungují

Většinu vláčků pohání elektrický motorek, stejně jako jejich „bratry“, kteří jsou užíváni v interiérech. Některé jsou napájeny proudem přímo z kolejí, jiné fungují na baterky a na dálkové ovládání. Ceny základních typů vláčků se pohybují od 3000 Kč až do 17 000 Kč, pokud si však budete chtít pořídit soupravu na dálkové ovládání, cena bude ještě vyšší.

Nejdražší záležitostí se stává mašinka na parní pohon. Její spalovací motorek spotřebovává naftu, uhlí nebo dřevo a páru vydrží chrlit 20-30 minut. Ceny těchto mašinek začínají na 17 000 Kč. Záleží jen na vás, kolik budete ochotni investovat.

Květinová ozdoba

Pro mnoho lidí je zahrada jejich největším koníčkem a pokud k tomu přidají ještě stavbu vláčků, jejich hobby dostává zcela jiný rozměr. Nejen že perfektně udržují své trávníky, ale také vytvářejí to správné okolí pro železnici. Podél kolejnic vysazují drobnolisté květinky a stromečky, vytvářejí jezírka a pokládají kameny tak, aby se model co nejvíce podobal skutečnosti.

Doplňky

Je plno možností, jak železnice vybavit. V obchodech se nabízí nepřeberné množství různých mostů, tunelů, nádražních stanic, nadjezdů, podjezdů…zkrátka záleží jen na vaší fantazii. Pokud jste zruční a máte nápady, zkuste si vyrobit doplňky k železnicím sami.

Profesionálové

Profesionálové na svých zahradách postavili snad již kilometry železnic a jejich díla vypadají jako skutečné zmenšeniny měst a jejich okolní krajiny. Rádi se svými výtvory chlubí a pokud budete mít zájem jejich zahradu navštívit, jistě vás rádi přivítají.
Obrovskou,veřejnosti přístupnou železnicí se může pochlubit také Disney World v USA.

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zahradní pergola

personRedakceremove_red_eye45bookmarkOkrasné zahrady

Snad každý chatař či chalupář si chce časem vybudovat klidné místo pro odpočinek a na posazení s rodinou nebo přáteli. Dříve nebo později začne uvažovat o stavbě pergoly, která je poměrně snadným projektem a lze ji postavit svépomocí. Zde můžeme umístit stůl a židle, ..

Zahradní domky

personRadka Eliáškováremove_red_eye34bookmarkZahradní stavby a doplňky

Zahrady mohou být nádherné, plné keřů, mohutných stromů a rozkvetlých květin, které ohromují okolí svou krásou. K dokonalosti to ovšem nestačí. V žádné zahrádce by totiž neměl chybět útulný zahradní domek. Když se budete chtít schovat před paprsky spalujícího ..

Zahradní nábytek do každé zahrady

personRedakceremove_red_eye19bookmarkOkrasné zahrady

Dny se nám prodlužují, noci krátí a slunečního svitu přibývá. Za pár dní už budou paprsky i hřát, a to je ideální příležitost se jim na zahradě postavit čelem. K tomu ovšem potřebujete pohodlný zahradní nábytek.I vy možná právě stojíte před otázkou, jak si ..

Čistota vysokým tlakem – vysokotalké čističe

personRadka Eliáškováremove_red_eye34bookmarkZahrada

Proč vůbec čistit vysokým tlakem? Každý majitel domu a zahrady, který už někdy stříkal silně znečištěné chodníkové dlaždice, zná omezený a velmi slabý čisticí výkon zahradní hadice. Naproti tomu vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí podstatně ..

Podle čeho vybírat zahradní traktor?

personRedakceremove_red_eye42bookmarkZahradní stroje a nářadí

Dostavěli jste dům nebo chalupu a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není na vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat? "Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye42languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

Kovový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye32languagereceptarprimanapadu.cz

Každý z nás kdo má zahradu, samozřejmě si přeje mít hezké posezení. K tomuto záměru si pořídíme zahradní nábytek. Současný trh nabízí velký výběr zahradního nábytku a také z různého materiálu. Materiál na zahradní nábytek může být plastový, kovový, ratanový ..

Klasický zahradní gril

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagereceptarprimanapadu.cz

Klasický zahradní gril - Grilování je možno hned několika způsoby. Nejtradičnějším z nich je možnost využití klasického grilu, který funguje na způsobu rožnění na dřevěném uhlí. Grily na dřevěné uhlí jsou v Česku klasikou. Nejčastěji se používají zahradní grily ..

Čerpadla a další

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagereceptarprimanapadu.cz

Čerpadla jsou dalším sortimentem, který jsme zařadili do našeho internetového obchodu. Čerpadla jsou užitečným pomocníkem např. při vypumpování a pumpování znečištěných vod, čerpání čisté vody či pro zahradní zavlažování. Čerpadla od firmy Metabo dbají na kvalitu a ..

Dřevěné zahradní houpačky

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Každá kvalitní zahrada se pochopitelně neobejde bez míst, na kterých by se dalo velmi příjemně odpočívat a trávit chvilky oddechu. Právě jedním z takových to míst mohou být zahradní pergoly, ve kterých se nachází krásné posezení a v neposlední řadě také zahradní ..