
Zahradní kalendář - DUBEN
Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z úrody a pěkné zahrady.
Okrasná zahrada
- Výsev dvouletek – Vysejete-li teď dvouletky, pravděpodobně vám rozkvetou ještě letos. Odložíte-li jejich výsev na léto, dočkáte se květů až napřesrok.
- Řez růží – růže patřící do různých skupin se odlišně řežou. Záhonové a ušlechtilé odrůdy zkraťte na 20 až 30 cm. Opakovaně kvetoucí keřové růže jen mírně prosvětlete. Opakovaně kvetoucím pnoucím růžím odstraňte staré výhony a mladší postranní obrost zkraťte na 4 až 5 oček. Pokryvné růže jednou za tři až pět let sestřihněte na výšku 20 až 30 cm. Stromkové růže zkraťte asi na 20 cm tak, aby si korunka zachovala tvar. Po zastřižení nezapomeňte růže přihnojit.
- Zkrášlení záhonů – Zkontrolujte rostliny, odstraňte mrazem poškozené větve, případně dosaďte mezery. Upravte obrytím okraje záhonů a přidejte do záhonů kompost. Do záhonů s dřevitými rostlinami můžete aplikovat přípravek Casoron proti plevelu a zasypat čerstvou mulčovací kůrou.
- Klid pro cibuloviny – Nespěchejte s „očistou“ odkvetlých šafránů. Nevzhledné květy můžete odstranit, ale listy nechte na rostlině, dokud úplně nezežloutnou. Do té doby v nich vznikají zásobní látky, které rostlina využije pro kvetení v příštím roce. Cibuloviny můžete hned po odkvětu přihnojit. I cibulovinám v trávníku zatím listy neodstraňujte. Trávník okolo opatrně posekejte akku nůžkami.
- Letničky na záhon – Přímo na záhon můžete vysévat řadu druhů letniček – třeba černuchy, krásenky nebo měsíčky. Rozkvetou sice o něco později než ty, které předpěstováváte na balkoně, ale zato budou o poznání otužilejší. Aby si mladé rostliny nenašli plži, můžete výsev obsypat granulemi nebo jej obežeňte mechanickými zábranami.
- Výsadba trvalek – V dubnu a v květnu, záleží na druhu a na klimatických podmínkách, se vysazují hlíznaté trvalky citlivé na mráz. Mezi prvními můžete zasadit ty otužilejší, například sparaxis (Sparaxis), litošku (Galtonia) nebo nerine (Nerine). Hloubka výsadby záleží na velikosti hlízy. Starší trsy zmlaďte dělením, právě teď je vhodná doba pro druhy, které kvetou v létě na podzim.
- Rychlení jiřinek – Chcete-li, aby vám jiřinky rozkvetly co nejdříve, můžete už probudit jejich hlízy. Zasaďte je do nádob se zeminou a postavte na chladné, světlé místo v domě. V polovině května pak hlízy i s balem přesaďte na záhon.
- Vřesoviště – ostříhejte vřesy a odkvetlé vřesovce. Zkraťte je asi o třetinu až polovinu.
- Výživa pro dřeviny – přihnojte okrasné dřeviny, buď vyzrálým kompostem, nebo speciálními hnojivy pro jednotlivé dřeviny.
- Boj proti plevelu – jakmile se objeví plevel, odstraňte ho hned. Plevelné rostliny se vyvíjejí rychle a mohou semeny nebo oddenky zamořit celou zahradu.
- Řez vrby na kmínku – u převislé druhy jívy (Salix Capri Kilmarnock) na konci dubna důkladně zkraťte všechny větve, stačí, když na každém výhonu zůstane pouze 3-5 oček. Řez proveďte jednou za dva až tři roky. Vrba vytvoří v létě hustou korunu ve tvaru deštníku. Důkladný řez proveďte i u japonské vrby (Salix integra Hakuro Nishiki). Získáte krásně vybarvené listy a hustou kompaktní korunku.
Trávník
- Nový trávník – uvažujete-li o založení nového trávníku, je na to právě teď vhodná doba. Ideální čas trvá až do konce května. Chcete-li mít pěkný a hustý trávník hned, položte travní koberec.
- Sečení trávníku – čas pro první seč nastává, když je zlatice (Forsyhia) v plném květu.
- Trávníková kůra – trávník důkladně vyhrabejte. Pokud je třeba, po oschnutí trávníku použijte vertikutátor. Dosejte holá místa. Trávník přihnojte startovacím hnojivem s vyšším obsahem dusíku.
- Válení trávníku – jsou li kořínky trav vytažené, zvláště u mladých travních porostů, pomůže přiválení. Jinak však trávu neválejte, abyste zbytečně neutužili půdu.
Užitková zahrada
- Vysazování jahodníku – Pro jarní výsadbu přicházejí v úvahu jen hrnkované sazenice. Kořenáčky z lisované rašeliny odstraňte, protože kořeny jejich stěny špatně prorůstají. První šlahouny a květy, které se vytvoří po výsadbě, odstraňte, aby sazenice nejdříve zesílila. Rostliny pravidelně zalévejte.
- Ovocné stromy – Prokypřete půdu okolo stromů a přidejte kompost. Také je můžete přihnojit průmyslovým hnojivem.
- Výsadba révy vinné – Révu vinnou vysazujte na slunné, teplé místo, například na jižní stranu domu. To platí i pro nové, odolnější odrůdy, jako ‘Vanessa‘ nebo ‘Nero‘. Sazenice révy z kořenáče se lépe ujímají. Vysazovat je můžete od poloviny března do začátku června.
- Předpěstování fazolů – Keříčkové i tyčkové fazoly jsou citlivé na chlad. Předpěstování v květináčích se doporučuje především v drsných venkovních podmínkách. Rostliny vysazujte od začátku května pod netkanou textilii, nejlépe do smíšené kultury s kukuřicí.
- Otužujte bylinky – Bylinky, které předpěstováváte v květináčích, už vyneste z vytápěného skleníku. Není-li příliš zima, postupně několik dní rostliny otužujte na mírně osluněném až pohostinném místě chráněném před větrem. Teprve pak je vysaďte na jejich trvalé venkovní stanoviště.
- Výsadba sazečky – Cibuli sazečku namočte na noc před výsadbou do vody o pokojové teplotě. Tak vytvoří dříve kořeny a rychleji v půdě zakoření. Po vysazení půdu důkladně přitlačte.
- Výsadba brambor – v polovině dubna vysazujte rané brambory. Teplota půdy by měla být 8 oC. Vzdálenost mezi řádky je 60-70 cm, v řádku mezi brambory 40 cm. Půdu vylepšete kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem. Sadbu nechte naklíčit.
- Vyhřátí záhonu – před vysetím zahřejte půdu pomocí čisté folie. Nevysévejte příliš brzo, většina semen vyžaduje teplotu půdy mezi 5-6 oC. Okurky, fazole, kukuřice a pórek dokonce 10 oC.
Pokojové a balkonové rostliny
- Letní cibuloviny – V létě kvetoucí cibulnaté a hlíznaté rostliny, jako mečíky, jiřinky nebo dosny (Canna), které v domě už začínají rašit, nelze vysadit ven, dokud hrozí mrazy. I malý mrazík je může poškodit a výrazně zbrzdit jejich vývoj.
- Minijezírka – Malá jezírka založená v kádích nebo vysloužilých vědrech můžete připravit už nyní. Nádoby postavte ven a naplňte je vodou, aby se odstála a prohřála. Rostliny, například drobné odrůdy leknínů rostoucí v koši, však do nádržky umístěte až v průběhu května, kdy už si voda udržuje příjemnou teplotu.
- Opylování – malé ovocné stromy pěstované na terase v nádobách kvetou v těchto dnech stejně jako jejich velcí příbuzní v zahradě. Pokud jim ale chybí vhodný partner, neproběhne opylení květů, a strom tedy ani nevytvoří plody. Vezměte si na pomoc větev příslušného druhu dřeviny, kterou ustřihnete na zahradě, a postavte ji ve váze do těsné blízkosti stromku vysazeného v květináči. Včely tak získají možnost přenést pyl z kvetoucí větve na květy dřeviny v nádobě.
- Slunečnice mají čas – Slunečnice roční (Helianthus annuus) rostou rychle, nevyplatí se tedy vysévat je příliš časně. Od konce dubna můžete jejich semena sít do nádob, v nichž brzy vyklíčí. Pokud jste alergičtí na pyl nebo si chcete vypěstované květy uříznout do vázy, vybírejte pouze bezpylové slunečnice.
- Ochrana přes sluncem – přenosné rostliny po vynesení ze zimního stanoviště nevystavujte plnému slunci. Po dobu asi deseti dnů se musí aklimatizovat na stinném místě. Pozor na mrazíky, Za chladného počasí rostliny na noc odneste dovnitř, zakryjte nebo aspoň přemístěte ke stěně domu.
0 komentářů
Vložit komentář
info_outline
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.