Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightZahradní kalendář - DUBEN

Obrázek příspěvku: Zahradní kalendář - DUBEN

Zahradní kalendář - DUBEN

personaccess_time24.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye40 shlédnutí

Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z úrody a pěkné zahrady.

 

Okrasná zahrada

 • Výsev dvouletek – Vysejete-li teď dvouletky, pravděpodobně vám rozkvetou ještě letos. Odložíte-li jejich výsev na léto, dočkáte se květů až napřesrok.
 • Řez růží – růže patřící do různých skupin se odlišně řežou. Záhonové a ušlechtilé odrůdy zkraťte na 20 až 30 cm. Opakovaně kvetoucí keřové růže jen mírně prosvětlete. Opakovaně kvetoucím pnoucím růžím odstraňte staré výhony a mladší postranní obrost zkraťte na 4 až 5 oček. Pokryvné růže jednou za tři až pět let sestřihněte na výšku 20 až 30 cm. Stromkové růže zkraťte asi na 20 cm tak, aby si korunka zachovala tvar. Po zastřižení nezapomeňte růže přihnojit.
 • Zkrášlení záhonů – Zkontrolujte rostliny, odstraňte mrazem poškozené větve, případně dosaďte mezery. Upravte obrytím okraje záhonů a přidejte do záhonů kompost. Do záhonů s dřevitými rostlinami můžete aplikovat přípravek Casoron proti plevelu a zasypat čerstvou mulčovací kůrou.
 • Klid pro cibuloviny – Nespěchejte s „očistou“ odkvetlých šafránů. Nevzhledné květy můžete odstranit, ale listy nechte na rostlině, dokud úplně nezežloutnou. Do té doby v nich vznikají zásobní látky, které rostlina využije pro kvetení v příštím roce. Cibuloviny můžete hned po odkvětu přihnojit. I cibulovinám v trávníku zatím listy neodstraňujte. Trávník okolo opatrně posekejte akku nůžkami.
 • Letničky na záhon – Přímo na záhon můžete vysévat řadu druhů letniček – třeba černuchy, krásenky nebo měsíčky. Rozkvetou sice o něco později než ty, které předpěstováváte na balkoně, ale zato budou o poznání otužilejší. Aby si mladé rostliny nenašli plži, můžete výsev obsypat granulemi nebo jej obežeňte mechanickými zábranami.
 • Výsadba trvalek – V dubnu a v květnu, záleží na druhu a na klimatických podmínkách, se vysazují hlíznaté trvalky citlivé na mráz. Mezi prvními můžete zasadit ty otužilejší, například sparaxis (Sparaxis), litošku (Galtonia) nebo nerine (Nerine). Hloubka výsadby záleží na velikosti hlízy. Starší trsy zmlaďte dělením, právě teď je vhodná doba pro druhy, které kvetou v létě na podzim.
 • Rychlení jiřinek – Chcete-li, aby vám jiřinky rozkvetly co nejdříve, můžete už probudit jejich hlízy. Zasaďte je do nádob se zeminou a postavte na chladné, světlé místo v domě. V polovině května pak hlízy i s balem přesaďte na záhon.
 • Vřesoviště – ostříhejte vřesy a odkvetlé vřesovce. Zkraťte je asi o třetinu až polovinu.
 • Výživa pro dřeviny – přihnojte okrasné dřeviny, buď vyzrálým kompostem, nebo speciálními hnojivy pro jednotlivé dřeviny.
 • Boj proti plevelu – jakmile se objeví plevel, odstraňte ho hned. Plevelné rostliny se vyvíjejí rychle a mohou semeny nebo oddenky zamořit celou zahradu.
 • Řez vrby na kmínku – u převislé druhy jívy (Salix Capri Kilmarnock) na konci dubna důkladně zkraťte všechny větve, stačí, když na každém výhonu zůstane pouze 3-5 oček. Řez proveďte jednou za dva až tři roky. Vrba vytvoří v létě hustou korunu ve tvaru deštníku. Důkladný  řez proveďte i u japonské vrby (Salix integra Hakuro Nishiki). Získáte krásně vybarvené listy a hustou kompaktní korunku.

Trávník

 • Nový trávník – uvažujete-li o založení nového trávníku, je na to právě teď vhodná doba. Ideální čas trvá až do konce května. Chcete-li mít pěkný a hustý trávník hned, položte travní koberec.
 • Sečení trávníku – čas pro první seč nastává, když je zlatice (Forsyhia) v plném květu.
 • Trávníková kůra – trávník důkladně vyhrabejte. Pokud je třeba, po oschnutí trávníku použijte vertikutátor. Dosejte holá místa. Trávník přihnojte startovacím hnojivem s vyšším obsahem dusíku.
 • Válení trávníku – jsou li kořínky trav vytažené, zvláště u mladých travních porostů, pomůže přiválení. Jinak však trávu neválejte, abyste zbytečně neutužili půdu.

 

Užitková zahrada

 • Vysazování jahodníku – Pro jarní výsadbu přicházejí v úvahu jen hrnkované sazenice. Kořenáčky z lisované rašeliny odstraňte, protože kořeny jejich stěny špatně prorůstají. První šlahouny a květy, které se vytvoří po výsadbě, odstraňte, aby sazenice nejdříve zesílila. Rostliny pravidelně zalévejte.
 • Ovocné stromy – Prokypřete půdu okolo stromů a přidejte kompost. Také je můžete přihnojit průmyslovým hnojivem.
 • Výsadba révy vinné – Révu vinnou vysazujte na slunné, teplé místo, například na jižní stranu domu. To platí i pro nové, odolnější odrůdy, jako ‘Vanessa‘ nebo ‘Nero‘. Sazenice révy z kořenáče se lépe ujímají. Vysazovat je můžete od poloviny března do začátku června.
 • Předpěstování fazolů – Keříčkové i tyčkové fazoly jsou citlivé na chlad. Předpěstování v květináčích se doporučuje především v drsných venkovních podmínkách. Rostliny vysazujte od začátku května pod netkanou textilii, nejlépe do smíšené kultury s kukuřicí.
 • Otužujte bylinky – Bylinky, které předpěstováváte v květináčích, už vyneste z vytápěného skleníku. Není-li příliš zima, postupně několik dní rostliny otužujte na mírně osluněném až pohostinném místě chráněném před větrem. Teprve pak je vysaďte na jejich trvalé venkovní stanoviště.
 • Výsadba sazečky – Cibuli sazečku namočte na noc před výsadbou do vody o pokojové teplotě. Tak vytvoří dříve kořeny a rychleji v půdě zakoření. Po vysazení půdu důkladně přitlačte.
 • Výsadba brambor – v polovině dubna vysazujte rané brambory. Teplota půdy by měla být 8 oC.  Vzdálenost mezi řádky je 60-70 cm, v řádku mezi brambory 40 cm. Půdu vylepšete kompostem nebo vyzrálým chlévským hnojem. Sadbu nechte naklíčit.
 • Vyhřátí záhonu – před vysetím zahřejte půdu pomocí čisté folie. Nevysévejte příliš brzo, většina semen vyžaduje teplotu půdy mezi 5-6 oC.  Okurky, fazole, kukuřice a pórek dokonce 10 oC.

 

Pokojové a balkonové rostliny

 • Letní cibuloviny – V létě kvetoucí cibulnaté a hlíznaté rostliny, jako mečíky, jiřinky nebo dosny (Canna), které v domě už začínají rašit, nelze vysadit ven, dokud hrozí mrazy. I malý mrazík je může poškodit a výrazně zbrzdit jejich vývoj.
 • Minijezírka – Malá jezírka založená v kádích nebo vysloužilých vědrech můžete připravit už nyní. Nádoby postavte ven a naplňte je vodou, aby se odstála a prohřála. Rostliny, například drobné odrůdy leknínů rostoucí v koši, však do nádržky umístěte až v průběhu května, kdy už si voda udržuje příjemnou teplotu.
 • Opylování – malé ovocné stromy pěstované na terase v nádobách kvetou v těchto dnech stejně jako jejich velcí příbuzní v zahradě. Pokud jim ale chybí vhodný partner, neproběhne opylení květů, a strom tedy ani nevytvoří plody. Vezměte si na pomoc větev příslušného druhu dřeviny, kterou ustřihnete na zahradě, a postavte ji ve váze do těsné blízkosti stromku vysazeného v květináči. Včely tak získají možnost přenést pyl z kvetoucí větve na květy dřeviny v nádobě.
 • Slunečnice mají čas – Slunečnice roční (Helianthus annuus) rostou rychle, nevyplatí se tedy vysévat je příliš časně. Od konce dubna můžete jejich semena sít do nádob, v nichž brzy vyklíčí. Pokud jste alergičtí na pyl nebo si chcete vypěstované květy uříznout do vázy, vybírejte pouze bezpylové slunečnice.
 • Ochrana přes sluncem – přenosné rostliny po vynesení ze zimního stanoviště nevystavujte plnému slunci. Po dobu asi deseti dnů se musí aklimatizovat na stinném místě. Pozor na mrazíky, Za chladného počasí rostliny na noc odneste dovnitř, zakryjte nebo aspoň přemístěte ke stěně domu.
 

 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zahradní pergola

personRedakceremove_red_eye45bookmarkOkrasné zahrady

Snad každý chatař či chalupář si chce časem vybudovat klidné místo pro odpočinek a na posazení s rodinou nebo přáteli. Dříve nebo později začne uvažovat o stavbě pergoly, která je poměrně snadným projektem a lze ji postavit svépomocí. Zde můžeme umístit stůl a židle, ..

Zahradní domky

personRadka Eliáškováremove_red_eye34bookmarkZahradní stavby a doplňky

Zahrady mohou být nádherné, plné keřů, mohutných stromů a rozkvetlých květin, které ohromují okolí svou krásou. K dokonalosti to ovšem nestačí. V žádné zahrádce by totiž neměl chybět útulný zahradní domek. Když se budete chtít schovat před paprsky spalujícího ..

Zahradní nábytek do každé zahrady

personRedakceremove_red_eye19bookmarkOkrasné zahrady

Dny se nám prodlužují, noci krátí a slunečního svitu přibývá. Za pár dní už budou paprsky i hřát, a to je ideální příležitost se jim na zahradě postavit čelem. K tomu ovšem potřebujete pohodlný zahradní nábytek.I vy možná právě stojíte před otázkou, jak si ..

Čistota vysokým tlakem – vysokotalké čističe

personRadka Eliáškováremove_red_eye34bookmarkZahrada

Proč vůbec čistit vysokým tlakem? Každý majitel domu a zahrady, který už někdy stříkal silně znečištěné chodníkové dlaždice, zná omezený a velmi slabý čisticí výkon zahradní hadice. Naproti tomu vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí podstatně ..

Podle čeho vybírat zahradní traktor?

personRedakceremove_red_eye42bookmarkZahradní stroje a nářadí

Dostavěli jste dům nebo chalupu a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není na vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat? "Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye42languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

Kovový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye32languagereceptarprimanapadu.cz

Každý z nás kdo má zahradu, samozřejmě si přeje mít hezké posezení. K tomuto záměru si pořídíme zahradní nábytek. Současný trh nabízí velký výběr zahradního nábytku a také z různého materiálu. Materiál na zahradní nábytek může být plastový, kovový, ratanový ..

Klasický zahradní gril

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagereceptarprimanapadu.cz

Klasický zahradní gril - Grilování je možno hned několika způsoby. Nejtradičnějším z nich je možnost využití klasického grilu, který funguje na způsobu rožnění na dřevěném uhlí. Grily na dřevěné uhlí jsou v Česku klasikou. Nejčastěji se používají zahradní grily ..

Čerpadla a další

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagereceptarprimanapadu.cz

Čerpadla jsou dalším sortimentem, který jsme zařadili do našeho internetového obchodu. Čerpadla jsou užitečným pomocníkem např. při vypumpování a pumpování znečištěných vod, čerpání čisté vody či pro zahradní zavlažování. Čerpadla od firmy Metabo dbají na kvalitu a ..

Dřevěné zahradní houpačky

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Každá kvalitní zahrada se pochopitelně neobejde bez míst, na kterých by se dalo velmi příjemně odpočívat a trávit chvilky oddechu. Právě jedním z takových to míst mohou být zahradní pergoly, ve kterých se nachází krásné posezení a v neposlední řadě také zahradní ..