Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightZahradní kalendář - ČERVEN

Obrázek příspěvku: Zahradní kalendář - ČERVEN

Zahradní kalendář - ČERVEN

personaccess_time24.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye42 shlédnutí

A je tady léto. Všechno je svěží a zelené. Nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím je víceméně pryč, červen je především měsícem údržby. Je to také měsíc prvních sklizní.

 

Okrasná zahrada

 • Výsev dvouletek – Nastává ideální čas pro výsev dvouletek, můžete sít také některé trvalky. Vhodné stanoviště je v polostínu, chráněné před poledním sluncem, aby zemina s výsevem nevysychala.
 • Zmlazení řimbaby – Řimbaba růžová (Tanacetum coccineum, syn. Chrysanthemum coccineum) je v přírodě poměrně krátkověká. Na zahradě to ale tak být nemusí, stačí, když ji každé dva roky na přelomu června a července rozdělíte a zasadíte na nová stanoviště.
 • Údržba skalky – Jarní vlna květů na skalce už skončila. Je načase seříznout odkvetlé polštářovité trvalky, jako jsou plamenky šídlovité a tařičky. Tak se nebudou šířit po zahradě a v dalších letech si udrží kompaktní růst.
 • Opora pro trvalky – Vysoké trvalky, jako jsou stračky, se za větru snadno zlomí. Proto jejich květní stonky podepřete. Průběžně odstraňujte odkvetlé části.
 • Pozor na orlíčky – Orlíčky se snadno vysemeňují, a pokud jim v tom nezabráníte, rychle se rozšíří po celé zahradě. Vitální semenáčky navíc vytlačují ušlechtilé odrůdy. Proto je dobré orlíčky po odkvětu seříznout.
 • Růže po odkvětu – odstraňujte uvadlé květy až k prvnímu pětičetnému listu. Přihnojte je některým přípravkem na růže. Za suchého počasí nezapomeňte zalévat.
 • Tulipány – po zvadnutí listů vyjmete cibulky z půdy, nechte je oschnout a uložte ve sklepě. Dělá se to každé dva roky. Jen botanické tulipány ponechejte v půdě trvale.
 • Střih živých plotů – je vhodný čas pro střih listnatých živých plotů. Používejte ostře nabroušené nářadí, tupé nůžky větve mačkají a třepí.  Mladé rostliny je nutné stříhat 3-4 x ročně. Ploty, které dosáhly konečné výšky, stačí stříhat jednou ročně. Stříhejte tak, aby základna byla širší než vrchní část, aby i ke spodním větvím šlo dodatek světla.
 • Přesné tvarování – zastřihněte přísně tvarované zimostrázy či tisy, aby si udržely dokonalý tvar.
 • Zahradní jezírko – za delšího sucha je nutné doplnit vodu do zahradního jezírka. U malých ploch nechte vodu ohřát na venkovní teplotu, aby ryby neutrpěly teplotní šok.  Nejlepší je použít dešťovou vodu, vodu z vodovodu nechte odstát.
 • Savý hmyz- v létě se na rostlinách vyskytují mšice. Pravidelně rostliny kontrolujte, při výskytu použijte příslušné přípravky.

 

Trávník

 • První seč – Pokud jste v květnu zakládali trávník, můžete zelenou plochu teď poprvé posekat. Pro první seč nastavte výšku na 8 až 10 cm, později výšku postupně snižujte. Konečná výška by neměla být menší než 3,5 cm.
 • Závlaha trávníku – při závlaze trávníků je pravidlo – nezavlažovat často, ale vydatně. Ideální je stav, kdy je půda vlhká zhruba do hloubky 10 cm.  To představuje cca 10 l vody na 1 m2 při závlaze 1x za týden.  Ideální je použít automatický závlahový systém s „inteligentním“ senzorem, který závlahu řídí podle počasí.
 • Seč trávníku – nesekejte příliš nízko. Optimum je 2-4 cm. za horkých dní spíše více. Sekejte max. dvě třetiny výšky porostu.
 • Letní hnojení – pokud jste použili v dubnu dlouhodobá hnojiva, je nyní čas na další dávku hnojení. Přesné dávkování a rovnoměrnou aplikaci hnojiva docílíte použitím aplikačního vozíku. Jestliže používáte běžná hnojiva, postupujte podle návodu, doporučené hnojení bývá zhruba po třech týdnech.

 

Užitková zahrada

 • Sklizeň rebarbory – Sklizeň řapíků rebarbory končí kolem 21. června. Později bývají řapíky čím dál kyselejší a méně poživatelné. Co nejdříve odstraňte květní stvol až u báze a rostliny přihnojte. Do půdy kolem každé rostliny dejte 2-3 litry kompostu.
 • Přihnojení meruněk – Stromy meruněk jsou citlivé na nedostatek vláhy a živin během června, kdy se rozhoduje o násadě květů pro příští rok. Začátkem června je přihnojte kompostem nebo rohovinovou moučkou. Za suchého počasí je vydatně zalévejte.
 • Řez ostružiníku – Koncem měsíce zkraťte za třetím až čtvrtým listem všechny postranní výhony ostružiníku. Čtyři až šest nejsilnějších nových výhonů vyvažte k opoře, ostatní odstraňte.
 • Řez maliníku – u odrůd, které se sklízejí v létě, po sklizni těsně u země sestřihněte všechny odplozené výhony. Nové výhony rostoucí ze země ponechte v počtu 8-10 nejsilnějších na běžný metr. Slabé a vybočující výhony odstraňte, nejlépe vytrháním.
 • Plašení ptáků – Dozrávající ovoce si rychle najdou ptáci. Proto do korun včas umístěte plašiče nebo stromy a keře přehoďte sítí.
 • Pozdní brokolice – Brokolice pro podzimní a zimní sklizeň vysévejte přímo na venkovní záhon. Vzešlé rostliny vyjednoťte na vzdálenost 60 cm. Hnojte úsporně. Rostliny by měly růst pomalu a vytvořit pevné listy. Tak později odolají prvním mrazům.
 • Přihrnutí mrkve – Pravidelné přihrnování mrkve podporuje rostliny k tvorbě nových jemných kořenů a zlepšuje příjem vody a živin. Tím také zamezíte napadení kořenů larvami pochmurnatky mrkvové.
 • Výsadba póru – předpěstované sazenice pro podzimní a zimní sklizeň vysaďte do brázd hlubokých 15 cm a vzdálených od sebe 30 cm. Po ujmutí rostlin brázdu vyrovnejte. Pro získání dlouhých bílých stvolů nezapomeňte včas přihrnout k rostlinám zeminu.

 

Pokojové a balkonové rostliny

 • Výměna – Rostliny, kterým se v nádobách a truhlících v uplynulých týdnech nedařilo, můžete vyměnit za nové, které se budou mít více k světu.
 • Kontrola zálivky – Pokud se o přísun vody k vašim balkonovým rostlinám stará automatický zavlažovací systém, měli byste v prvních dnech po instalaci kontrolovat, zda je nastavení zálivky optimální. Teprve když se přesvědčíte, že rostliny jsou spokojené, ponechte zvolené nastavení automatiky i pro příští měsíce.
 • Průběžné zaštipování – Balkonovým rostlinám, které mají být husté a košaté (například begonie nebo netýkavky), uštipujte každé dva týdny všechny špičky výhonů, které právě nenesou květy. Nádobové rostliny na kmínku pravidelně zkracujte, aby koruny měly kulatý tvar.
 • Odstraňování uvadlých květů – když je budete pravidelně odstraňovat, rostlina místo semen tvoří stále nová poupata.
 • Výživa pro petúnie – Když petúniím nebo drobnokvětým minipetúniím (Calibrachoa) začnou nepřirozeně světlat listy, může být na vině vysoký obsah vápníku v pěstebním substrátu, který rostlině brání v přijímání železa. Začněte důsledně zalévat dešťovou vodou a přihnojovat hnojivem určeným k výživě petúnií.
 • Správné hnojení – Přenosné rostliny a balkonové květiny jsou nyní v plném růstu a potřebují pravidelnou dávku živin, nejlépe jednou týdně do zálivky. Hnojte ráno, ne v poledne, kdy praží slunce. Jinak hrozí poškození kořenů.
 • Škody po krupobití – Poškozené rostliny silně sestříhněte, aby odspodu znovu obrazily. Snižte jim také zálivku a hnojení.

 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zahradní pergola

personRedakceremove_red_eye46bookmarkOkrasné zahrady

Snad každý chatař či chalupář si chce časem vybudovat klidné místo pro odpočinek a na posazení s rodinou nebo přáteli. Dříve nebo později začne uvažovat o stavbě pergoly, která je poměrně snadným projektem a lze ji postavit svépomocí. Zde můžeme umístit stůl a židle, ..

Zahradní domky

personRadka Eliáškováremove_red_eye36bookmarkZahradní stavby a doplňky

Zahrady mohou být nádherné, plné keřů, mohutných stromů a rozkvetlých květin, které ohromují okolí svou krásou. K dokonalosti to ovšem nestačí. V žádné zahrádce by totiž neměl chybět útulný zahradní domek. Když se budete chtít schovat před paprsky spalujícího ..

Zahradní nábytek do každé zahrady

personRedakceremove_red_eye23bookmarkOkrasné zahrady

Dny se nám prodlužují, noci krátí a slunečního svitu přibývá. Za pár dní už budou paprsky i hřát, a to je ideální příležitost se jim na zahradě postavit čelem. K tomu ovšem potřebujete pohodlný zahradní nábytek.I vy možná právě stojíte před otázkou, jak si ..

Čistota vysokým tlakem – vysokotalké čističe

personRadka Eliáškováremove_red_eye35bookmarkZahrada

Proč vůbec čistit vysokým tlakem? Každý majitel domu a zahrady, který už někdy stříkal silně znečištěné chodníkové dlaždice, zná omezený a velmi slabý čisticí výkon zahradní hadice. Naproti tomu vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí podstatně ..

Podle čeho vybírat zahradní traktor?

personRedakceremove_red_eye44bookmarkZahradní stroje a nářadí

Dostavěli jste dům nebo chalupu a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není na vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat? "Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye46languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

Kovový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye33languagereceptarprimanapadu.cz

Každý z nás kdo má zahradu, samozřejmě si přeje mít hezké posezení. K tomuto záměru si pořídíme zahradní nábytek. Současný trh nabízí velký výběr zahradního nábytku a také z různého materiálu. Materiál na zahradní nábytek může být plastový, kovový, ratanový ..

Klasický zahradní gril

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Klasický zahradní gril - Grilování je možno hned několika způsoby. Nejtradičnějším z nich je možnost využití klasického grilu, který funguje na způsobu rožnění na dřevěném uhlí. Grily na dřevěné uhlí jsou v Česku klasikou. Nejčastěji se používají zahradní grily ..

Čerpadla a další

personSimona Chvátilováremove_red_eye46languagereceptarprimanapadu.cz

Čerpadla jsou dalším sortimentem, který jsme zařadili do našeho internetového obchodu. Čerpadla jsou užitečným pomocníkem např. při vypumpování a pumpování znečištěných vod, čerpání čisté vody či pro zahradní zavlažování. Čerpadla od firmy Metabo dbají na kvalitu a ..

Dřevěné zahradní houpačky

personSimona Chvátilováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Každá kvalitní zahrada se pochopitelně neobejde bez míst, na kterých by se dalo velmi příjemně odpočívat a trávit chvilky oddechu. Právě jedním z takových to míst mohou být zahradní pergoly, ve kterých se nachází krásné posezení a v neposlední řadě také zahradní ..