Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightVyužití dešťové vody na zahradě

Obrázek příspěvku: Využití dešťové vody na zahradě

Využití dešťové vody na zahradě

personaccess_time16.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye39 shlédnutí

Voda je dnes drahá a každý chalupář přemýšlí, jak ušetřit za vodu, kterou nutně při provozu objektu spotřebuje. Řešení není složité ale stejně je potřeba provést vstupní investici a rozhodnout se účelně jakým způsobem. Prostě za vodu z vodovodu se platí, zatímco dešťová voda je zadarmo. Pít se sice nedá, ale hodí se např. na splachování WC, praní nebo zalévání. Jak zachytávat a využívat srážkovou vodu? Jak vybrat vhodný zásobník dešťové vody a jak ji uchovat co nejdéle kvalitní? Voda je nezbytnou součástí lidského života.

Bez pitné vody člověk nepřežije. Kvalitní vodou často plýtváme, přitom zde existuje ekonomická a ekologická možnost využití dešťové vody. Jaké jsou možnosti využití srážkové vody? Průměrná spotřeba pitné vody dnes na jednoho obyvatele přesahuje cca 100 litrů denně. Na přibližně 50 % této spotřeby není nutné používat kvalitní pitnou vodu, ale stačilo by používat vodu dešťovou. Dešťová voda se výborně hodí například na zavlažování rostlin. Dešťová voda je totiž chudá na soli, a proto nedochází k zasolování půdy. Navíc neobsahuje chlor. Kromě toho je pitná voda příliš cenná na to, abychom s ní zalévali zahradu. Velmi výhodné je proto využívat zachycenou srážkovou vodu jako užitkovou vodu i na praní, a to zejména v oblastech, kde je jiná dostupná voda (podzemní nebo i upravená) příliš tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu apod.

Dešťová voda je měkká a podstatně lépe rozpouští prací prášky, čímž sníží jejich spotřebu, nemá tendence se usazovat a tvořit vodní kámen, a proto není nutné používat drahé změkčovače. Úspory se tak neprojeví pouze ve spotřebě vody, ale také ve snížení spotřeby pracích prášků a opotřebení pračky. Můžeme se však setkat s názory, že využití dešťové může ohrozit zdraví. Jeden z výzkumů ale zjistil, že počet bakteriálních zárodků v prádle vypraném v dešťové vodě byl srovnatelný s výsledky u prádla vypraného v pitné vodě. Množství bakteriálních zárodků není ani tolik závislé na kvalitě vody, ale spíše na míře znečištění špinavého prádla. Splachování WC patří společně se sprchováním k největším konzumentům vody v domácnosti. Využití dešťové vody pro splachování WC má hned dvě výhody: šetříte kvalitní vodu, a jelikož je srážková voda měkká, nedochází ke zbytečnému usazování vodního kamene.  Dešťovou vodu můžeme použít také při údržbě a úklidu. Skvěle se hodí například na mytí aut nebo vytírání podlahy. Ve všech těchto případech je zapotřebí velké množství vody a je ekonomicky i ekologicky výhodné použít dešťovou vodu namísto pitné. K udržení hygieny zachycené vody a v konečném důsledku i k snadnějšímu procesu čištění pochopitelně přispívá, pokud je dešťová voda uskladněna na chladném místě a není vystavena přímému slunečnímu záření. Především u nových nebo rekonstruovaných objektů se doporučuje umístit cisternu nebo zásobník v zemi. Nádrže na povrchu terénu jsou většinou levnější, jsou však vystaveny vlivu kolísání teplot, světla a eventuelnímu znečištění.

Z hygienických důvodů není vhodné skladovat odpadní vodu v zachycovací nádrži příliš dlouho. Pokud jste mimo domov a odpadní vodu nespotřebujete, raději zachycovací nádrž vyprázdněte. Nezapomeňte v tomto případě i na vyčištění přívodního potrubí. Chceme-li používat dešťovou vodu především na zahradě na zalévání nebo na mytí auta, postačí systém bez speciální filtrace vody. Zabezpečte pouze, aby do akumulační nádrže nebylo splavováno listí a další větší nečistoty, které by nádrž zanášely. V současnosti existuje několik firem, které vyrábějí příslušenství k využívání dešťových vod. Je možné vybírat z široké nabídky akumulačních nádrží, filtračních zařízení, čerpadel i řídících jednotek. Zařízení je možné koupit i jako komplet. Jeho cena začíná přibližně na 20 000 Kč.

Zásobník dešťové vody může tedy být nadzemní nebo podzemní. Umístění nádrží ve sklepech se nedoporučuje kvůli vyšším teplotám a případnému světlu. Objem zásobníku se řídí velikostí střešní plochy nebo předpokládané spotřebě dešťových vod (vždy se volí menší z obou objemů). Nádrž je vybavena přítokem a bezpečnostním přepadem. Materiálové provedení nádrže se odvíjí od její velikosti a umístění. Používají se nádrže plastové, betonové, sklolaminátové či ocelové. Je-li k dispozici dostatek manipulačního prostoru, vycházejí cenově nejpřijatelněji monolitické betonové jímky. Vybrat nádrž správné velikosti je důležité jak z hlediska jejího maximálního využití, tak z důvodů provozních (například vyrovnané plnění a čerpání). Příliš velké zásobníky dešťové vody zvyšují možnost rychlejšího rozmnožení choroboplodných zárodků a tím i znečištění vody.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Voda do betonu

personRedakceremove_red_eye27bookmarkStavba

Voda ačkoliv není stavební látkou, hraje nezastupitelnou roli v průběhu hydratace cementu a jeho krystalizace. Vznikají tak pevné vazby mezi jednotlivými zrny kameniva. Do betonové směsi, při míchání přidáváme více vody, než je stanoveno předpisem z důvodu lepšího ..

Koroze betonů

personRedakceremove_red_eye22bookmarkStavba

Koroze, neboli degradace betonové konstrukce je způsobována především díky častému výskytu agresivních podzemních vod, přičemž minimálně polovinu z nich, myslíme na našem území, je dle našich současných platných norem považována za agresivní vůči betonu. Činitelé ..

Organické materiály pro mulčování

personRedakceremove_red_eye47bookmarkHnojiva

Každý chalupář se na své zahradě snaží využívat přírodní materiály. Přírodní materiály jsou ale velmi různorodé, třebaže mají společný svůj původ a také to, že se za kratší nebo delší čas beze zbytku rozloží. Tato doba i látky, které zůstanou na konci rozkladu, ..

Okapové systémy

personRedakceremove_red_eye22bookmarkStavba

Okapové systémy slouží k odvádění vody ze střešního pláště do dešťové kanalizace, popřípadě do vsakovací jímky v zemině. Popis jednotlivých částí okapového systému. Svod Svodová, odpadní roura slouží k vertikálnímu odvedení srážkové vody nahromaděné na ploše ..

Jak na krtka na zahradě?

personRedakceremove_red_eye41bookmarkZahrada

Každý chalupář ví co dovede na zahradě přes zimu způsobit krtek. Jaké oraniště z upravené zahrady vznikne. Krtek prostě v trávníku nadělá nemalé škody. Na druhou stranu je to užitečné zvířátko, které je navíc chráněné, takže ho nesmíme zabíjet a je třeba se snažit ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

ZÁKLADNÍ PRVKY V ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagereceptarprimanapadu.cz

Základem každé zahrady je kvalitní trávník. Trávníky dělíme na tři základní druhy: okrasné, rekreační a krajinné. U okrasných trávníků je pochopitelně nejdůležitější jejich estetická funkce. Vyžaduje pravidelnou péči a minimální zátěž, je tedy skutečně hlavně ..

Netradiční využití tradičních věcí

personRadka Eliáškováremove_red_eye40languagejaktoudelam.cz

Přiznám se, že mám podivný sběratelský koníček. Sbírám tipy, jak co použít trochu jinak, jak co obejít a jak si ušetřit práci. Vše nejlépe vyjádřeno jednou větou.Momentálně takových „babičkovských rad“ mám kolem sedmi stovek. Včera jsem je třídila pro jeden svůj ..

ZAZIMOVÁNÍ ZAHRADY

personSimona Chvátilováremove_red_eye70languagereceptarprimanapadu.cz

Typické podzimní počasí už dorazilo, proto je na čase připravit naši zahradu k zimnímu spánku. Je stále čas udělat věci, které jsme doposud nestihli, a to před tím, než přijdou první mrazy. Říká se, že nejvhodnější čas k zazimování bývá říjen, ale ani v listopadu ..

Zahradní domky a altány

personRadka Eliáškováremove_red_eye36languagereceptarprimanapadu.cz

Otázky, kam uskladnit sekačku na trávu, kam uložit během zimních měsíců zahradní nábytek nebo kam schovat před lidským okem některé zahradní potřeby, které by neměly být za žádných okolností na očích, jsou naštěstí zažehnány. V současné době jsou prodávány takové ..