Domov a bydlení keyboard_arrow_right Exteriér keyboard_arrow_rightVybíráme střešní krytinu

Obrázek příspěvku: Vybíráme střešní krytinu

Vybíráme střešní krytinu

personaccess_time17.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye15 shlédnutí

Pořízení šikmé střechy bývá sice finančně náročnější, ale věřte, že se vám tato investice vrátí minimálně v podobě delší životnosti. Zároveň se vyhnete problémům, které tíží převážně střechy rovné, jež jsou více vystavené působení slunečního záření, vodě či sněhu, ale také střídání teplot.

Rozhodnete-li se přeci jen pro střechu rovnou, zkuste snížit nebezpečí zatékání do domu např. tzv. „zelenou střechou“. V tomto případě však nechejte veškeré práce pouze odborníkům, jelikož jde o složitý proces. Zelená střecha pak zlepšuje zvukovou i tepelnou izolaci, chrání střechu před vlivy počasí, reguluje vlhkost atd. Necháte-li si pak „vystavět“ tzv. extenzivní zahradu, bude vám sloužit kromě výše vyjmenovaných výhod spíše pro okrasu, zatímco ta intenzívní je vám schopna plnohodnotně nahradit zahradu. Lze se po ní volně pohybovat, umístit na ní zahradní posezení a pěstovat ovoce, zeleninu i menší stromky.

Jak vybírat, abychom nepřebrali?

Nejdůležitějším parametrem při výběru krytiny je sklon střechy. Všeobecně platí, že má-li vaše střecha sklon nižší než 20°, neměla by na ni být použita pálená taška a pod 17° už ani taška betonová. Vzhledem k tomu, že se na trhu objevují stále nové druhy a materiály střešních krytin, otevírá se prostor i pro tyto úhly střech. Optimální sklon, který zaručuje správný odtok vody a nezadržuje sníh je 45°.

Pálená taška

Je vyráběna ze spolehlivě prověřeného materiálu v několika stálobarevných odstínech. Pálená taška je prodyšná, málo pórovitá, nenasákavá, mrazuvzdorná a velmi trvanlivá (cca 100 let). Vyjma klasického povrchu (režného) je tašku možno opatřit engobou (matné až pololesklé tašky) nebo glazurou (lesklé tašky – pomáhají rychlému stékání vody a brání růstu mechu). Nejmodernější typy pálených tašek lze použít již při sklonu 16 – 18°.

Betonová taška

Je vyráběna ze směsi písku, vody, cementu a pigmentu. Tašku je možno použít cca od 22° do 17°. Její výhodou je postupem času zvyšující se pevnost, nízká údržba a mrazuvzdornost (= dlouhá životnost, 100 let). Betonová taška je stejně jako jiné krytiny chráněna před vlivy počasí. Myslíte-li si, že betonová taška zatíží vaši střechu více, než ta pálená, nevěřte tomu. Tašky sice mohou vážit více, ale zase platí, že se jich spotřebuje méně, tudíž je konečné zatížení srovnatelné.

Šindele plastové, asfaltové a dřevěné

Plastové – imitují přírodní materiály, jsou bezúdržbové, lehké (cca 7kg/m2), houževnaté, bez nasákavosti, pro střechy s min. sklonem 25°. Cena cca o 2/3 nižší než u šindele dřevěné.

Dřevěné – vyrábí se paprsčitým štípáním kulatiny a patří k nejdražším na trhu. Vyžaduje údržbu (cca každých 3-5 let). Používá se spíše v objektech památkově chráněných.

Asfaltové – vyrábí se na bázi asfaltové lepenky (pod názvem kanadský či bonnský šindel). Nevypadají tak pěkně jako ty dřevěné, zato jsou určeny pro stavby, které je nutno zatížit co nejméně. Jsou odolné přírodním vlivům, bezúdržbové a velmi rychle a snadno se pokládají.

Plechová krytina

Vyrábí se z ocelového, pozinkovaného či hliníkového plechu, který je při výrobě opatřen nátěrem na bázi plastické hmoty. Vysokou životnost má také měděný plech, který je však finančně náročný. Plechová krytina je odolná, lehká a vhodná pro malé sklony střech (nejmenší 32,5°), protože rychle odvádí dešťovou vodu.

Vlákno-cementová krytina

Výrobou z cementu a umělých vláken vznikají vlnité, ale i hladké profily různých velikostí. Jsou vhodné k použití na střechách, ale i jako obklad stěn. Povrch je pevný, trvanlivý, odolný působení mechů a je otěruvzdorný (důležité u obkladů stěn). Krytina má nízkou hmotnost (cca 12,5 – 22kg/m2). K výběru jsou čtverce, obdélníky, bobrovky atd. ve velké barevné škále.

Štípaná břidlice

Jde o přírodní materiál, který je doporučen pro střechy s min. sklonem 25°. Krytinu nelze pokládat svépomocí a je poměrně dost těžká a drahá.

Asfaltová krytina

Je sice lehká (5-12 Kg/m2) a levná, ale nepůsobí velmi esteticky. Asfaltové pásy se pokládají na dřevěné bednění a při nevhodném sklonu se lehce poškodí. Mezi její klady patří dobrá tvarová přizpůsobivost, široký výběr barev a snadná montáž.

Shrnutí

Největší oblibě se stále těší tašky pálené a betonové, které prošly zkouškou času, zaručují dlouholetou životnost, příjemný vzhled a jejich hmotnost je optimální. Jestli si nejste stále jistí a nevíte, která krytina vám odvede nejlepší služby, věřte, že nejlepší rady vám poskytne specializovaný odborník.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Větrání střech

personRedakceremove_red_eye22bookmarkStavba

Účelem větrání v systému střešního pláště je výměna vzduchu v prostoru pod střešní krytinou – mezi krytinou a stropní konstrukcí (např. zavěšený podhled), – mezi střešní krytinou a pojistnou hydroizolací, – mezi krytinou a tepelnou izolací, přičemž výměna ..

Rekonstruujeme střechu

personRedakceremove_red_eye47bookmarkExteriér

Je řada chalupářů, kteří se chystají na rekonstrukci nebo velkou opravu střechy svého objektu. Je několik častých důvodů, které vedou k úvaze o rekonstrukci, či zásadní opravě střechy. Mezi tyto důvody patří fakt, že střecha již neplní svou funkci, vznikla potřeba bydlet ..

Plastová střešní břidlice

personRedakceremove_red_eye37bookmarkExteriér

Zvažujete řešit střechu u Vaší chalupy nebo chaty a nechcete na ní dát šindel nebo betonové tašky? Máme pro Vás tip a možné řešení jak vyřešit Vaši střechu na řadu let i jak se trochu odlišit od okolních střech. Novinkou na trhu je plastová břidlice. Je to nový typ ..

Asfaltové (bitumenové) pásy na střechu

personRedakceremove_red_eye47bookmarkExteriér

Také již máte na střeše své chaty nebo chalupy, kůlny nebo přístřešku dosluhující starou krytinu nebo lepenku a přemýšlíte o nápravě. Když se rozhodnete pro cenově dostupné a inovované nebo zcela nově vyvinuté asfaltové/bitumenové pásy/ jistě neprohloupíte. Jednak Vás ..

Instalujeme solární kolektory

personRedakceremove_red_eye44bookmarkEnergie

Kdo by neuvažoval při současných cenách energií o možných úsporách. Snížit Vám je pomohou moderní solární kolektory. Ty ohřívají vodu buď přímo, nebo prostřednictvím systému s výměníkem či zásobníkem na ohřátou vodu ve spolupráci s oběhovým čerpadlem a ..

NÁPADY PRO ORIGINÁLNÍ PODLAHU

personSimona Chvátilováremove_red_eye28languagereceptarprimanapadu.cz

Kvalitní a hezká podlaha je základem úspěchu k dosažení zdařilého interiéru. Proč bychom tedy měli zůstávat u všedního vzhledu, když jí můžeme celkem snadno dodat originální tvář? Jednotlivé materiály můžeme vzájemně kombinovat, a tak už záleží jen na naší ..

Jak opravit střechu domu?

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Pokud stavíme nový dům, není stavba střechy pro nás zas tak velký problém, protože máme projekt, který většinou zpracovává i střechu, a to nejen materiálově, ale i finančně.Výměna střechyProblém většinou nastává při výměně střechy. Tehdy se můžeme dostat do ..

Pokládka plechové střechy

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagereceptarprimanapadu.cz

Jak se pokládá střešní krytina z plechu, pozinkované oceli. Tato krytina je lehká a nezatěžuje tedy krov, je hladká – nánosy sněhu v zimních obdobích plynule sjíždějí ze střechy a nezatěžují ji svou vahou, má dlouhou životnost a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Ne ..

Stavíme ptačí krmítko

personRadka Eliáškováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Zimní přikrmování ptactva patří k jedněm z nejoblíbenějších, nejjednodušších a v neposlední řadě nejlacinějších způsobů, jak zkrášlit a oživit vaši zahradu i v zimě. Sami určitě potvrdíte, že pohled na krmítko obklopené sýkorkami, vrabci a dalšími ptáky je velmi ..

Dětský pokoj

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, ho ovlivňuje a také i esteticky vychovává. Správný nábytek má samozřejmě i dobrý vliv na zdraví. Například dětský pokoj, který obývají dvě holčičky. První, sedmiletá, chodí do školy, druhá, které jsou tři roky, navštěvuje ..