Domov a bydlení keyboard_arrow_right Architektura keyboard_arrow_rightVybíráme dodavatele stavebního díla

Obrázek příspěvku: Vybíráme dodavatele stavebního díla

Vybíráme dodavatele stavebního díla

personaccess_time02.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye20 shlédnutí

Vzhledem k tomu, že zadavatel laik – investor většinou ví jak má vypadat výsledek, ale nezná technologické souvislosti, často se stává, že zpracovatelé cenových nabídek nemají přesné informace o poptávané stavbě. Tento fakt vede k mnohým nesrovnalostem při naceňování díla a pro investora pak guláš informací, které neumí nebo nemůže spravedlivě posoudit. Například cenu střechy nedělá jen plocha, ale především všechny nutné prvky pro pokrytí detailů jako jsou hřebeny, nároží, úžlabí, množství střešních oken a podobně. Tedy pokud v zadání uvedete, že chcete pokrýt střechu o ploše 100 m2, může být rozdíl cen s a bez doplňků až dvojnásobný.

Nacenění díla podle výkazu výměr
Výkaz výměr bývá dodáván jako součást projektové dokumentace a budoucí majitel nemovitosti se domnívá, že je úplný a po doplnění ceny k danému množství bude vše jen jednoduše porovnávat. Jenže není to tak úplně jednoduché. Výkazy výměr nejsou z mnoha důvodů úplné ať už z důvodu opomenutí nebo z množství alternativ řešení. Jednotlivé stavební společnosti mnohdy disponují rozlišnými obchodními podmínkami u různých výrobců stavebních hmot a často preferují právě ty výnosnější. Bohužel pro zadavatele je takto „neúplný“ výkaz výměr jako zadávací dokumentace tragédie, protože technické řešení jedné naceněné konstrukce se může prolínat s další a takovéto „schovávaní cen“ částí objektů k jiným položkám vytváří tyto položky nesrovnávatelné.
Pokud bychom chtěli mít jednoznačně danou cenu díla, musíme mít také jednoznačně dané zadání. 
Dalším zádrhelem může být dodání nacenění díla dle neúplného výkazu výměr. Zadavatel se tak vystavuje riziku následnému navýšení ceny díla z důvodu neúplného zadání. Dodejme jen, že rozpočtáři většinou nemají detailní znalosti o technologiích realizací staveb a mnohdy slepě následují užitý rozpočtový program.

Nacenění dle projektové dokumentace
Dalším způsobem je možnost nechat si nacenit dílo jako celek podle dodané projektové dokumentace. Výkaz výměr si tak vytvoří poptávaná společnost bez ohledu na skutečnost, jestli původní výkaz projektová dokumentace obsahuje, či nikoliv. Odpovědnost za kompletnost cenové nabídky je tak na straně dodavatele a zadavatel tak může kontrolovat pouze konečnou cenu, popřípadě dílčí objektové ceny. Do smlouvy o dílo si pak může nechat vložit text: Výsledná cena za dílo je konečná a nepřekročitelná. Stavební společnost tak sama ručí za správnost výpočtu všech objemů, ploch a hmotností, což při zadání výkazem výměr nemusí platit.

Pokud nejste odborníci, je vhodné si již ve fázi tendru vybrat budoucí stavební dozor, který problematice rozumí. S ním můžete postupně každý krok konzultovat a jeho „životní“ zkušenosti mohou předcházet mnohým zbytečným nedorozumněním.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Šedá zóna modernity

personRedakceremove_red_eye32bookmarkArchitektura

Hlavní cíl této série příspěvků - ozřejmit úlohu inteligence a teoretického myšlení při vzniku projektu - lze nejlépe demonstrovat na díle jednotlivých autorů. Jedním z nejzajímavějších současných příkladů je dílo Stevena Holla. V architektonické tvorbě, která si ..

Obecné zásady bezpečnosti práce v pozemním stavitelství

personRedakceremove_red_eye29bookmarkStavba

Pozemní stavitelstvíPoznámka: Tento text se opírá o předpis, který v současnosti neplatí! (viz nově: NV 591/2006 Sb.) - Avšak ho stále považuji za velmi dobrý. (v případě rozporu níže uvedeného textu s texty v kapitolách ____, platí texty v již zmíněných kapitolách). ..

Zdivo z pórobetonových tvárnic

personRedakceremove_red_eye24bookmarkStavba

Základními surovinami pro výrobu pórobetonových dílců jsou voda, písek a vápenec. Ke správnému provedení stavby – díla je zapotřebí se důkladně seznámit se statickými a architektonickými požadavky stavby. Projektová dokumentace musí stanovit následující stavebně – ..

Dveře - vstupní a interiérové

personRedakceremove_red_eye15bookmarkStavba

Již dávno neplatí, že dveře nám do domu vybírá architekt, stále více lidí si chce zvolit tento nutný doplněk svého obydlí samo, ať už se jedná o dveře do interiéru nebo vstupní. Pokud se začneme o tuto problematiku zajímat podrobněji, zjistíme, že takový výběr není nic ..

Zápis o předání a převzetí staveniště

personRedakceremove_red_eye26bookmarkStavba

Objednatel: Název společnosti IČO: DIČ: Sídlo společnosti: Zastoupen: funkce: Dále jen předávající Zhotovitel: Název společnosti IČO: DIČ: Sídlo společnosti: Zastoupen: funkce: Dále jen přebírající Stavba: - Název stavby dle schválené projektové dokumentace - ..

Dodavatelé elektřiny a plynu

personRadka Eliáškováremove_red_eye42languagejaktoudelam.cz

Nebojte se jakýchkoliv změn, jestliže se jedná o změny k lepšímu, rozhodně se do nich s chutí dejte. Kupříkladu jestliže vám vadí ceny za plyn, které platíte a chcete více peněz ušetřit a mít levnější sazbu za plynu, srovnání cen plynu je ideální prostředek k tomu, ..

Koupelny

personSimona Chvátilováremove_red_eye57languagereceptarprimanapadu.cz

Koupelnu všichni navštěvujeme několikrát denně. Začínáme i končíme tam každý den, a proto bychom neměli komfort této místnosti podcenit. Koupelnové zařízení vybíráme v první řadě s ohledem na velikost místnosti a pak na nároky každého uživatele. Někdo preferuje vanu ..

Sprchové kouty

personSimona Chvátilováremove_red_eye47languagereceptarprimanapadu.cz

Proud vody poskytuje uvolnění a navozuje ideální podmínky pro relaxaci. Právě proto se tento zázrak přírody snažíme přenést do svých domovů - dnešní moderní koupelna se jen s těží obejde bez sprchového koutu. Stal se běžným vybavením, sprchování je rychlejší a ..

Budování květinového záhonu

personSimona Chvátilováremove_red_eye46languagesvet-rostlin.cz

Nyní již založíme záhon, připravíme povrch. Po sloupnutí drnu vysazujeme rostliny. Na závěr zalijeme a upravíme povrch do konečné podoby. Při výsadbě jednotlivých rostlin řekneme jména, pěstební nároky jsou vesměs stejné. Na zahradě vily mezi obloukem růží a obloukem s ..

Ložnice

personSimona Chvátilováremove_red_eye36languagereceptarprimanapadu.cz

Soukromí, relaxaci a ještě další slasti najdeme za dveřmi, kde se skrývá soukromá zóna. V ložnici by neměl chybět toaletní stolek a úložné prostory na oblečení, případně další drobnosti, jako například poličky v hlavě postele, což je docela praktické - poskytují ..