Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightVoda nad zlato?

Obrázek příspěvku: Voda nad zlato?

Voda nad zlato?

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye15 shlédnutí

Každý správný hospodář se snaží neplýtvat, buďme i doma hospodární a neplaťme víc, než je nutné. Například spotřeba vody se dá omezit, aniž bychom si ubrali na komfortu. Stačí se zamyslet.

Sprcha

Při sprchování je až třikrát menší spotřeba teplé vody než při koupání ve vaně. Platí to pro krátké pětiminutové sprchování. Pro relaxační koupel při svíčkách je zase rozhodně úspornější vana, kde spotřebujeme méně vody než při dlouhém sprchování.Úsporná hlavice sprchy a stop-ventil ještě úspory zvýší.

Praní

Základní pravidlo je, naplnit vždy pračku do její kapacity. Poloprázdná pračka spotřebuje stejně vody jako plná, takže efekt je zřejmý. Pračky s předním plněním spotřebují asi o polovinu méně vody a energie než pračky s horním plněním shodných parametrů.Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vody při praní. Snížením teploty praní z 90 °C na 60 °C ušetříme kolem 25 % energie. A navíc podstatnou část prádla můžeme prát ve studené vodě.

WC

Kombinovaný klozet s duálním splachovačem v poměru 1 : 2 ušetří oproti standardnímu 6 – 8 litrů na jedno spláchnutí. A to je již značná úspora.Protékající nádržka je velmi nákladný „luxus“. Kapka ke kapce a nakonec to může být i několik tisícovek litrů vody za rok.

Umyvadlo

I když kohoutek kape jen málo, přesto nějaký ten litřík vody bez užitku uteče. Spotřebu vody také sníží perlátory, které mísí do vody vzduch.Při mytí, čištění zubů nebo holení je zbytečné, aby byla voda po celou dobu puštěna. Také pákové baterie přinesou menší spotřebu vody.

Nádobí

Spotřeba teplé vody při mytí nádobí pod tekoucí vodou je minimálně třikrát větší než při mytí v uzavřeném dřezu.Myčka ušetří sice až 60 % vody, ale vyplatí se jen tehdy, když ji naplníme zcela. Při malém množství nádoby se úspora neprojeví.

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Voda do betonu

personRedakceremove_red_eye27bookmarkStavba

Voda ačkoliv není stavební látkou, hraje nezastupitelnou roli v průběhu hydratace cementu a jeho krystalizace. Vznikají tak pevné vazby mezi jednotlivými zrny kameniva. Do betonové směsi, při míchání přidáváme více vody, než je stanoveno předpisem z důvodu lepšího ..

Využití dešťové vody na zahradě

personRedakceremove_red_eye39bookmarkZahrada

Voda je dnes drahá a každý chalupář přemýšlí, jak ušetřit za vodu, kterou nutně při provozu objektu spotřebuje. Řešení není složité ale stejně je potřeba provést vstupní investici a rozhodnout se účelně jakým způsobem. Prostě za vodu z vodovodu se platí, zatímco ..

Stavba vlastního (umělého) potůčku

personRedakceremove_red_eye70bookmarkOkrasné zahrady

Majitel chalupy nebo chaty si vždy při dobudování své nemovitosti přeje ji nečím ozvláštnit. Jednou z takových možností je vybudování vlastního kousku potoka,který bude protékat kusem zahrady. Dnes je to vcelku snadné a věřte, že poslouchat zurčení potůčku na své zahradě ..

Teplovodní systém na chalupě

personRedakceremove_red_eye40bookmarkExteriér

Kamna nebo krb slouží nejen jako lokání topidlo, ale čím dál tím častěji jako zdroje energie pro vytápění celé chalupy. Systém kamen nebo krbu s teplovodním výměníkem nám bez velkých investic umožňuje napojení do již existujícího rozvodu ústředního topení. Pokud se pro ..

Požadavky na konstrukce pro zateplování budov

personRedakceremove_red_eye28bookmarkStavba

Tepelně technické požadavky Ve vnitřních místnostech budov musí být zajištěny podmínky tepelné pohody, které určují nejen kvalitu bydlení, ale také pohodu k činnostem provázející náš život. Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla Celkový tepelný odpor konstrukce je ..

Piju vodu z kohoutku

personRadka Eliáškováremove_red_eye49languagejaktoudelam.cz

Jeden vzdálený příbuzný se strašně divil, když viděl, co piju. Dokonce čichal ke sklence, aby zjistil, že fakt piju obyčejnou vodu. Kdyby tam našel vodku, považoval by mě ještě za normální. Mí rodiče si na návštěvy vozí speciální pečivo a balík minerálek. Ví, že ..

CHRYZANTÉMY

personSimona Chvátilováremove_red_eye38languagesvet-rostlin.cz

Jinými slovy také listopadky a zároveň trvalky, které jsou původem z Číny a Japonska, kde mimochodem patří k velice oblíbeným květinám. Název této květiny je odvozen z řeckého chrysos (zlato) a anthemon (květ). Jsou řazeny do čeledi hvězdicovité a rozdělují se na ..

Jezírka na zahradě

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagereceptarprimanapadu.cz

Jak to udělat, aby voda v jezírku nezezelenala? Každé i sebemenší uměle vyrobené jezírko, ve kterém jsou rostliny a případně rybičky, musí mít u sebe čistící zařízení, což znamená určitou soustavu filtrů, přes které voda neustále proudí a čistí se. Jinak samozřejmě ..

Speciální závlaha – podmok po celém povrchu

personSimona Chvátilováremove_red_eye56languagereceptarprimanapadu.cz

Představíme nejnovější trend v závlaze trávníků. Jedná se o ucelený systém zapuštěný v půdě. Vlhké je celé potrubí a zavlažuje se přímo do země. Lze jej připojit jak na vodovodní řad, tak na čerpadlo, ovládat automaticky i ručně. Instaluje se před založením ..

Biologický bazén - koupání bez chloru a chemie

personSimona Chvátilováremove_red_eye31languagesvet-rostlin.cz

V létě je bazén to, co máme na zahradě nejraději. Ale i přesto, že na trhu jsou k dostání stále ekologičtější bazény, do přírodního koupaliště mají hodně daleko. Řešením je 100 % biologické /nebo taky biotopové nebo ekologické/ koupaliště, kde je voda čištěna ..