Domov a bydlení keyboard_arrow_right Stavba keyboard_arrow_rightVětrání střech

Obrázek příspěvku: Větrání střech

Větrání střech

personaccess_time30.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye22 shlédnutí

Účelem větrání v systému střešního pláště je výměna vzduchu v prostoru pod střešní krytinou
     – mezi krytinou a stropní konstrukcí (např. zavěšený podhled),
     – mezi střešní krytinou a pojistnou hydroizolací,
     – mezi krytinou a tepelnou izolací, 
     přičemž výměna vzduchu je zajišťována tlakovým rozdílem způsobený tlakem větru, nebo rozdílem teplot v konstrukci střechy. Aby mohlo větrání fungovat, musí být prostor ur-čený k větrání dostatečně nadimenzován.

Cílem větrání je:
     – odvádění nahromaděného tepla ve střeše ze slunečního záření,
     – zrovnoměrnění teploty ve střešním plášti,
     – odvádění pronikající vnitřní vlhkosti z interiéru, popřípadě z prostoru konstrukcí víceplášťové střešní konstrukce,
     – odvádění atmosférické vlhkosti
     v případě chybějící vrstvy odvětrání zůstává konstrukce střechy déle vlhká a může na dřevěných konstrukcích vznikat jejich degradace (houby, plísně, …).

V zásadě se jedná o dvojí možnost způsobu odvětrání střešní konstrukce:
     - větraná konstrukce se vzduchovou mezerou nad tepelnou izolací (izolace větraná shora),
     - nevětraná konstrukce bez vzduchové mezery. Větrání se uskutečňuje skrz spáry mezi deskami záklopu a vyskládanou krytinou.

Proudění vzduchu vzduchovou mezerou
     - Proudění vlivem tlaku věttru
     - Proudění vlivem termického vztlaku
     Rychlost proudění vzduchu ve vzduchové mezeře ("rychlost výměny vlhkého vzduchu za suchý"), která by měla být minimálně 20 mm se pohybuje v rozmezí 0,05 až 0,5 m/s. Tato hodnota je ale velice závislá na množství nerovností, výstupků, délky proudění, sklonu střechy a mnoho dalších..
     Poznámka: V případě užití velmi tlusté vrstvy tepelného izolantu mezi krokvemi je vhodné užít distanční tělíska pro zajištění tloušťky vzduchové mezery nad izolantem.

Proudění vlivem tlaku větru
     Proudění vlivem tlaku větru vzduchovou mezerou je způsobováno "obtékáním" budovy větrem. Ten nám dle směru a tvaru budovy způsobuje na jedné straně budovy tlak větrem (návětrná strana) a na druhé podtlak (sání, závětrná strana). Při rychlosti větru do 5 m/s se rychlost proudění vzduchu ve vzduchové mezeře může pohybovat v rozmezí 0,2 až 0,5 m/s.

Proudění vlivem termického vztlaku
     Toto proudění se vyskytuje ve vzduchové mezeře v případě bezvětří a je způsobeno velikosti rozdílu ohřátí vzduchu (jejich hustot) v horní a dolní části mezery. Tyto proudy jsou silnější v případě strmější střechy.
     Poznámka: V noci (chladnější období dne) může nastat "opačný chod". Tedy vzduch se nasává u hřebene a proudí k okapu.
     Rozdíly teplot jsou přímo úměrné zbarvení krytiny a orientace konstrukce ke světovým stranám.
     Barva krytiny / Možná teplota na povrchu krytiny - - Černá / 80 až 85°C - - Hnědá / 70 až 80°C - - Červená / 60 až 75°C - - Šedá / 50 až 65°C - - Lesklé krytiny / cca do 50°C.

Větrání v prostoru hřebene
     Hřeben spojuje vždy minimálně dvě roviny vzduchových mezer - dvě odvětrávané konstrukce. Samotné odvětrání střešní konstrukce bývá prováděno větracími taškami pod hřebenem a hřebenem samotným.
     V případě, že je budova orientována sever - jih (střešní roviny), může nastat situace, kdy více zahřátý vlhký vzduch z jižní části objektu se vlivem většího tlaku vzduchu "zatlačí" přes prostor hřebene do chladnějšího vzduchu v odvrácené (severní) části. To způsobí zvýšený přívod vlhkosti pod krytinu (severní strana) a následné navlhnutí dřevěných konstrukcí krovu.
     Poznámka: Zvýšené riziko tohoto jevu se může objevit v zimním období, kdy led a sníh znemožní odvětrávání konstrukce.
     Tomuto jevu, výše popsanému, lze předcházet použitím svislé přepážky mezi středem hřebenáče a nejvyšším místem tepelné izolace, která rozdělí jednotlivé části ploch střechy na dílčí samostatné celky, které se následně nebudou ovlivňovat.

Podmínky správného fungování odvětrání střešní konstrukce z pálených tašek 
     – větrací otvor u okapu musí být alespoň 0,2% plochy na 1 m okapu, nejméně však 200 cm2,
     – větrací otvory u hřebene musí mít plochu alespoň 0,05% příslušné spádové střešní plo-chy při normální délce krokví (do 10 m), nejméně však 50 cm2 na 1 m šířky střechy,
      – volný větrací průřez střední části nad pojistnou hydroizolací musí mít minimálně 200 cm2 na 1 m šířky střechy, přičemž výška vzduchové mezery musí být minimálně 2 cm.
     U valbových střech nebo střech bez pravoúhlého půdorysu je nutné zajistit, aby účinné větrání bylo prováděno ve všech plochách mezi jednotlivými krokvemi. Ve střeše nebo v prostoru hřebene je tento požadavek naplněn užitím větracích tašek. Také je možno odvětrání zajistit na sucho kladenými hřebenáči.
     Pro každý typ krytiny je vyráběna větrací taška s volným průřezem 10 – 15 cm2. Jejich použití se realizuje ve druhé řadě pod hřebenem v počtu 3 – 5 ks/m šířky střechy. 
     Celý větrací systém můžeme podpořit větranými, na sucho pokládanými hřebenáči, které při užití větracího pásu hřebene nám zajistí větrací průřez do 150 do 200 cm2 na 1 m hřebene.
     Hřebenáče připevňujeme k hřebenové lati hřebenovou příchytkou. Výhoda na sucho položeného hřebenáče se projevuje i v životnosti jeho uchycení. (pokud hřebenáč pokládá-me do malty, může se po určité době uvolnit vlivem rozdílné tepelné roztažnosti).
     Větrání v prostoru hřebene je možno také zajistit větracími pásy. Větrací pásy hře-bene se od sebe liší zejména ve způsobu těsnění hřebenáčů k taškám. Těsnění je zajištěno kartáčky, nebo profily z PUR, popřípadě s lepícími pásy s kovovou vložkou chráněnou poly-propylenovou textilií. Při použití latí a kontralatí rozměrů 30 x 50 mm zabezpečíme podmínky požadovaného volného průřezu ve středních částech střechy, pokud vzdálenost mezi krokvemi není menší než 70 cm.
     V případě řešení větrání konstrukce střechy u okapu je nutné brát na zřetel možnost snížení plochy odvětrání až o 60% v případě užití ochranné větrací mřížky.

Podmínky správného fungování odvětrání střešní konstrukce z betonoých tašek
U plochy střešní krytiny provedené z velkoformátových tašek postačí na 100 m2, 10 kusů odvětrávacích tašek položených ve druhé řadě pod hřebenem střechy. Hřeben střechy by měl být proveden kladením na sucho. 
U plochy střešní krytiny z maloformátových tašek postačí do 100 m2 ukládáme do do druhé a třetí řady pod hřebenem cca 25 kusů a dále 25 ks na každých dalších 100 m2. Počet větracích tašek by měl odpovídat potřebnému celkovému prostupu vzduchu (velikost otvorů) za současného kladení hřebene na sucho. Velikost a množství otvorů je závislé také na sklonu střechy. Čím je menší, tím více větracích tašek volíme. V případě nároží a nárož-ních hřebenáčů kladených do malty volíme také větrací tašky podél línie nároží. Hrozí „uvěznění“ vzduchu v prostoru mezi krokvemi a nárožní krokví.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Asfaltové (bitumenové) pásy na střechu

personRedakceremove_red_eye49bookmarkExteriér

Také již máte na střeše své chaty nebo chalupy, kůlny nebo přístřešku dosluhující starou krytinu nebo lepenku a přemýšlíte o nápravě. Když se rozhodnete pro cenově dostupné a inovované nebo zcela nově vyvinuté asfaltové/bitumenové pásy/ jistě neprohloupíte. Jednak Vás ..

Rekonstruujeme střechu

personRedakceremove_red_eye48bookmarkExteriér

Je řada chalupářů, kteří se chystají na rekonstrukci nebo velkou opravu střechy svého objektu. Je několik častých důvodů, které vedou k úvaze o rekonstrukci, či zásadní opravě střechy. Mezi tyto důvody patří fakt, že střecha již neplní svou funkci, vznikla potřeba bydlet ..

Plastová střešní břidlice

personRedakceremove_red_eye38bookmarkExteriér

Zvažujete řešit střechu u Vaší chalupy nebo chaty a nechcete na ní dát šindel nebo betonové tašky? Máme pro Vás tip a možné řešení jak vyřešit Vaši střechu na řadu let i jak se trochu odlišit od okolních střech. Novinkou na trhu je plastová břidlice. Je to nový typ ..

Rekonstrukce domů, zateplení panelových domů

personRedakceremove_red_eye20bookmarkRekonstrukce

Mnoho panelových domů má již nevyhovující balkóny a lodžie. Jedná se zejména o problémy s porušenou omítkou, bezpečností nebo dokonce i se statikou. V prvním případě lze provést sanaci vlhkých zdí vhodným hydroizolačním systémem. Dále je možno provézt výměnu zábradlí ..

Vybíráme střešní krytinu

personRedakceremove_red_eye19bookmarkExteriér

Pořízení šikmé střechy bývá sice finančně náročnější, ale věřte, že se vám tato investice vrátí minimálně v podobě delší životnosti. Zároveň se vyhnete problémům, které tíží převážně střechy rovné, jež jsou více vystavené působení slunečního záření, ..

Pokládka plechové střechy

personSimona Chvátilováremove_red_eye55languagereceptarprimanapadu.cz

Jak se pokládá střešní krytina z plechu, pozinkované oceli. Tato krytina je lehká a nezatěžuje tedy krov, je hladká – nánosy sněhu v zimních obdobích plynule sjíždějí ze střechy a nezatěžují ji svou vahou, má dlouhou životnost a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Ne ..

Jarní saláty

personSimona Chvátilováremove_red_eye49languagesvet-rostlin.cz

Vysazené saláty postupně dorůstají ke sklizni. Řekneme si o nezbytných pěstebních opatřeních, jak dosáhnout úrodu bohatých a pevných hlávek. Ukážeme si rozdíly v odrůdách, které jsme při minulém natáčení vynechali. Požadují následující péči: pravidelné zalévání ..

Jak opravit střechu domu?

personSimona Chvátilováremove_red_eye59languagereceptarprimanapadu.cz

Pokud stavíme nový dům, není stavba střechy pro nás zas tak velký problém, protože máme projekt, který většinou zpracovává i střechu, a to nejen materiálově, ale i finančně.Výměna střechyProblém většinou nastává při výměně střechy. Tehdy se můžeme dostat do ..

Odstraňování mechů z plechových střech

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Zajímá vás jestli existuje nějaká chemie, která by odstranila současně s mechem i starou barvu na střeše? Máte novou plechovou střechu a nechcete, aby na ní rostl mech? Nejprve se musí odstranit staré ošklivé mechy. Odstraňování se provádí buď mechanicky - vylezete si na ..