Domov a bydlení keyboard_arrow_right Energie keyboard_arrow_rightÚsporná svítidla

Obrázek příspěvku: Úsporná svítidla

Úsporná svítidla

personaccess_time18.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye46 shlédnutí

Nastala doba, kdy stále rostou ceny energií a je třeba uvažovat úsporně. Řešením je na chalupu či chatu pořídit tam, kde se nejvíce či dlouhodobě svítí, úsporná svítidla. Pomůžeme se Vám před jejich nákupem se v nich orientovat.

Prvním důležitým údajem je informace o příkonu. Udává, kolik samotná žárovka úsporná nebo LED žárovka spotřebuje elektrického proudu. Například pětiwattová úsporná zářivka svítí srovnatelně jako běžná 26W žárovka. Mají stejný světelný tok. Proto na krabičce nalezneme údaj 5 W = 26 W. Příkon ve wattech však neříká nic o tom, jak silně daný zdroj světla svítí - to je dáno světelným tokem. Označuje světelnou energii, kterou zdroj vyzáří do všech směrů za časovou jednotku (1 s). Proto stěžejní a pro spotřebitele nová povinná informace je o této fotometrické veličině, jejíž základní jednotkou je lumen (zkratka lm).

Dalším údajem, který na obalech musí být uveden, je životnost světelného zdroje v hodinách. Kvalitní zářivka vydrží svítit deset tisíc hodin a více. Upřesňující informací je pak ekvivalent životnosti světelného zdroje v letech, vypočtených na základě průměrného denního provozu 2,7 hodin. Například úsporná zářivka s životností dvacet tisíc hodin při třech hodinách svícení denně (dvacet let) odpovídá dvaceti klasickým žárovkám, které mají životnost tisíc hodin. Povinnou výbavou obalu je také energetický štítek. Ten graficky určuje zařazení světelného zdroje pro použití v domácnostech do jedné ze sedmi tříd energetické účinnosti.

Písmeno "A" znamená "velmi účinné" a písmeno G "méně účinné". Na obalech světelných zdrojů nalezneme označení samotného produktu, dále zemi původu, certifikáty a informace o způsobu likvidace obalu i světelného zdroje. Například zářivku bychom neměli vyhodit do běžného komunálního odpadu.

Symbol CE znamená, že výrobek vyhovuje směrnicím EU. Produkty bez tohoto označení bychom neměli kupovat, nemusí se jednat o bezpečné výrobky.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Voda nad zlato?

personRedakceremove_red_eye18bookmarkZahrada

Každý správný hospodář se snaží neplýtvat, buďme i doma hospodární a neplaťme víc, než je nutné. Například spotřeba vody se dá omezit, aniž bychom si ubrali na komfortu. Stačí se zamyslet. SprchaPři sprchování je až třikrát menší spotřeba teplé vody než při ..

Osvětlení - svítidla do interiéru

personSimona Chvátilováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Návrh osvětlení architekta patří k jednomu z jeho základních nástrojů, jak správně namodelovat prostor, provést případnou optickou korekci a udat celkovou atmosféru místnosti.V místnostech s minimální světlou výškou, kde nelze vestavět sádrokartonový podhled pro zapuštěná ..

Úsporné babiččino menu

personRadka Eliáškováremove_red_eye54languagejaktoudelam.cz

Musela jsem se smát, když jsem otevřela Kuchařku naší vesnice z roku 1958. Naprosto nejšílenější byla doporučení pro výživu miminek. S příkrmy se začínalo už ve dvou měsících zeleninovou polévkou, pak ovoce a už ve čtyřech měsících obilninové kaše. Nesmírně ..

Dřevostavby, moderní úsporná technologie

personSimona Chvátilováremove_red_eye46languagereceptarprimanapadu.cz

V současnosti se stále větší oblibě těší moderní dřevostavby, které se liší od tradiční technologie budování srubů a roubenek. V porovnání s klasickou zděnou stavbou má nižší provozní náklady v průběhu stavby i samotného bydlení. Takovýto dům nenabízí dočasné ..

Ušetřete za benzín

personRadka Eliáškováremove_red_eye45languagejaktoudelam.cz

„Žijeme v blahobytu,“ prohlásila včera má kamarádka: „Kdy naposled stál litr benzínu tolik, co šest vajec?“ Hluboce jsem se zamyslela a musela jsem ji dát za pravdu, že ceny obojího v poslední době vystřelily do nečekaných výšek. Tankuju pravidelně za pětistovku, jenom ..