Domov a bydlení keyboard_arrow_right Panelák keyboard_arrow_rightÚprava legislativy nájemního bydlení

Obrázek příspěvku: Úprava legislativy nájemního bydlení

Úprava legislativy nájemního bydlení

personaccess_time02.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye21 shlédnutí

Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh úprav novely Občanského zákoníku v oblasti nájemního bydlení. Prezidentovi k podpisu tak poslala vlastní verzi úpravy, která zrovnoprávňuje vztahy mezi nájemníky a pronajímateli a pomůže ve sporech o určení výše nájemného.

„Přijetím novely končí v naší zemi více než půl století regulace nájemního bydlení. A nejbližší doba ukáže, že nejvíce na změněné situaci vydělají slušní nájemníci,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Novela bude účinná ve třech etapách a to v přímé návaznosti na rozdílný konec regulace předpokládaný zákonem 107/2006 Sb.. Klíčová ustanovení paragrafu § 696 Občanského zákoníku, která upravují způsob jednání o výši nájemného, budou účinná ihned po publikaci ve Sbírce zákonů. Budou účinná pro všechny byty, u nichž k 31. prosinci 2010 skončila platnost zákona č. 107/2006 Sb.

Zbývající část novely Občanského zákoníku nabude účinnosti 6 měsíců po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Třetí a závěrečná etapa pak nastane k 1. lednu 2013, kdy nabude účinnosti ustanovení již zmíněného paragrafu § 696 Občanského zákoníku u bytů, kterým k 31. prosinci 2012 skončí platnost zákona č.107/2006 Sb.

Vedle způsobu jednání o výši nájemného novela například nově upravuje situaci po smrti nájemce včetně zvláštní ochrany pozůstalých nezletilých dětí a seniorů nebo problematiku služebních bytů. Posiluje vzájemnou informovanost mezi pronajímatelem a nájemníkem nebo zjednodušuje režim skládání kaucí.

Postup při jednání o výši nájmu dle novely Občanského zákoníku (§ 696)

1. Pokud dosud nedošlo k dohodě o výši nájemného je nutné před případným obrácením se na soud realizovat pokus o dohodu o výši nájemného. Ten je v zákoníku popsán. Návrh může předat druhé straně jak pronajímatel tak nájemník. Nyní je už podmínkou písemná forma. Pokud jej druhá strana přijme, nová výše nájemného začne platit od třetího měsíce po doručení původního návrhu. Pro přijetí návrhu je opět vyžadována písemná forma.
2. Teprve pokud není tento pokus o dohodu úspěšný, může být nájemné stanoveno soudem. Pokud tedy navrhovatel (pronajímatel nebo nájemník) ve lhůtě dvou měsíců neobdrží souhlas s navrženou změnou nájemného od druhé strany může se ve lhůtě dalších tří měsíců obrátit na soud.
3. Podání na soud musí mít podobu žaloby na určení nájemného. Soud stanoví nájemné v místě a čase obvyklé, a to zpětně k datu podání návrhu soudu. Soud tedy nerozsuzuje spor dvou představ o výši nájemného, ale hledá údaj, který odpovídá místnímu trhu.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Kácení stromů - zákonné požadavky

personRedakceremove_red_eye13bookmarkZahrada

Kácení stromu, dokonce na vlastním pozemku podléhá určitým zákonům a pravidlům. V následujícím článku jsou shrnuty některé zákonné požadavky, které nám mohou pomoci vyhnout se zbytečné pokutě.Snad každý z nás se někdy setkal s problémem, souvisejícím s nutností ..

Roubenky (roubené stavby, roubené domy)

personRedakceremove_red_eye37bookmarkPráce se dřevem

Stavění ze dřeva je staré jako lidstvo samo. Kromě kamene neznáme ve stavebnictví jiný materiál, který by byl tak dlouho používán a se kterým by mělo lidstvo tak bohaté zkušenosti. Pračlověk od počátků své existence začal používat dřevo, kmeny stromů, k stavbě ..

Plán nakládání s odpady

personRedakceremove_red_eye28bookmarkStavba

Cílem plánu je stanovit souhrn zásad a pravidel pro nakládání s odpady a stanovení jejich identifikace v jednotlivých etapách realizace stavby. Plán odpadového hospodářství na stavbě bude dle konkrétních dílčích podmínek postupně doplňován a upřesňován. Po ukončení ..

Rekonstrukce bytového jádra

personRedakceremove_red_eye25bookmarkRekonstrukce

Koupili jste si starší panelový byt a říkáte si, že by se šikla rekonstrukce bytového jádra? V dnešní době to je již otázka několika mála dní a Vy potřebujete jen vědět, jak by Vaše koupelna měla vypadat. Šikovná společnost, která zajišťuje rekonstrukce bytového jádra ..

grilování aneb Hostina pod širým nebem

personRedakceremove_red_eye36bookmarkGrilování

Těšíme se na to celou dlouhou zimua konečně je to tu – slunná odpoledne, a konečně je to tu – slunná odpoledne,vlahé večery v zahradě a k tomu grilo- vlahé večery v zahradě a k tomu grilování!Ten báječný rituál, kdy se rodina či vání! Ten báječný rituál, kdy se rodina ..

Jak odzimovat bazén

personRadka Eliáškováremove_red_eye34languagereceptarprimanapadu.cz

Odzimování bazénu Zima se definitivně stala minulostí a majitelé bazénů se již určitě nemohou dočkat, až si zase budou moci užívat letní pohody s koupáním. Aby tomu ale tak skutečně bylo, je zapotřebí bazén na novou sezónu řádně připravit. Kdy? Příprava ..

Mobilní domy pro rychlé bydlení

personRadka Eliáškováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Přejete si mít opravdu svobodné bydlení, se kterým nebudou žádné větší problémy? V tom případě by klidně mohlo vyřešit váš problém mobilní bydlení od společnosti Marvel, která vám dodá mobilní domy přesně podle vašeho gusta. Není totiž problém, abyste si nechali ..

Kvalitně bydlet můžete i v panelovém bytě, stačí ho zrekonstruovat.

personSimona Chvátilováremove_red_eye28languagereceptarprimanapadu.cz

V panelových domech žije i dnes velká část obyvatel České republiky. Přestože se jedná o domy stavěné za minulého režimu a tudíž s nízkými požadavky na úroveň bydlení, dá se v těchto bytech poměrně kvalitně bydlet. Řešením je rekonstrukce panelového bytu tak, aby ..

Bydlení na úvěr: Než do toho kopnete

personRadka Eliáškováremove_red_eye48languagejaktoudelam.cz

V určité životní fázi snad každého normálního člověka přestane bavit bydlet s rodiči a zatouží přesunout se někam, kde definitivně přestane být považován za dítě. Asi nejčastěji se začnete pídit po nabídkách realitek, případně pojmete odvážnou myšlenku, že si ..

Dřevostavby, moderní úsporná technologie

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagereceptarprimanapadu.cz

V současnosti se stále větší oblibě těší moderní dřevostavby, které se liší od tradiční technologie budování srubů a roubenek. V porovnání s klasickou zděnou stavbou má nižší provozní náklady v průběhu stavby i samotného bydlení. Takovýto dům nenabízí dočasné ..