Zahrada keyboard_arrow_right Zahradní stroje a nářadí keyboard_arrow_rightÚdržba,očista a uložení nářadí a ..

Obrázek příspěvku: Údržba,očista a uložení nářadí a přístrojů na zimu

Údržba,očista a uložení nářadí a přístrojů na zimu

personaccess_time16.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye38 shlédnutí

Každý správný chalupář a chatař se o své nářadí a přístroje, často používá při své práci, také řádně stará aby mu vydržely co nejdelší dobu.

Proto je důležité se jim věnovat zejména na podzim,kdy většinou již končí řada prací a chalupa a chata se zpravidla zazimovávají. Ruční nářadí je potřeba vždy řádně očistit, pily, kosy, srpy a nože přebrousit a uložit do sucha, případně ostří nebo celé části naolejovat, aby nerezly. Je třeba je uložit na suché místo. Nože motorových nebo elektrických sekaček a křovinořezů je vhodné vyndat, očistit a nabrousit. Násady všech kusů nářadí je vhodné prohlédnout, vyspravit poškození, případně vyměnit celé a také rovněž uložit na vhodné místo.

Různé kbelíky, sázecí košíky a bedýnky bychom rovněž měli uklidit čisté, bez zbytků trav a hlíny. Vozíky na nářadí i kolečka, rovněž očistíme,případně natřeme a naolejujeme a uklidíme tak, aby na ně nepršelo , nesněžilo a také aby nelákaly nenechavce ke krádeži.

Sekačka se v žádném případě nesmí uložit v tomto stavu v jaké je. Je nutné ji mechanicky dobře očistit,umýt a pečlivě osušit/případně poškozené části nastříkat barvou/. Nejlepší je ostříkat ji tlakovou vodou. Musíme však dát pozor, aby se voda nedostala do čističe vzduchu, do elektrické instalace a do ložisek. Do vody můžeme přidat i saponát. Při odstavení stroje na zimu zkontrolujeme i filtr. Jeho kryt předem očistíme, aby do filtru nenapadal další prach. Nečistoty z filtru lze v omezené míře odstranit vysavačem. Filtry se ve stanovených termínech buď vyměňují nebo vymyjí (respektujte instrukce prodejců). Několik sezon používaná zapalovací svíčka se od nové znatelně liší. Pokud jsou však karburátor i zapalování správně seřízeny, vydrží svíčka několik let. Jestliže je zaolejovaná, pracuje motor zřejmě v nevhodném režimu a je špatně seřízený karburátor protože dodává do válce příliš bohatou směs. Jestliže je filtr silně znečistěný, pak jej vyměníme, neboť nečistoty by nadměrně omezovaly průtok vzduchu a motor by pracoval podobně, jako by měl příliš bohatou směs. V případě, že jsme nespotřebovali celou nádrž, je nutno benzin odčerpat /hadičkou / nebo vylít. U většiny sekaček je možno nakloněním na bok nádrž dokonale vyprázdnit. Pod sekačku vsuneme vhodnou misku např. (hluboký "plech" z trouby). Po provedení všech údržbářských prací je třeba uložit sekačku i další el. či motorové přístroje na bezprašné suché místo. Sekačku skladujeme v normální poloze. To znamená, že ji nevěšíme ani nenaklápíme. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musí být chráněny před mrazem.
Při zazimování sekačky bychom měli vyšroubovat zapalovací svíčku a otvorem kápnout do válce trochu oleje. Motor bychom měli protočit naprázdno, aby se olej dostal na všechna místa na stěnách válce. Rozmělněné kousky trávy, která ulpívá na vnitřních plochách sekaček a křovinořezů, je nutné odstranit. Vhodným nástrojem je houbička na nádobí, můžeme použít tvrdší kartáč a vodu se saponátem. Žebra válce motoru je rovněž nutno důkladně očistit technickým benzinem. U řetězové pily, vyčistíme místa,kde se hromadí zbytky pilin, vyjmeme řetěz a odvezeme jej k nabroušení. Odborníci také radí, aby řetěz, pokud broušení nepotřebuje, byl přes zimu uložen do oleje nebo petroleje. Petrolej uvolní ztuhlý olej smíšený s jemnými pilinami a usnadní tak provoz pily. Při uložení pily, jejíž řetěz byl mazán např."bioolejem" bez aditiv zejména v nevytopené místnosti olej ztuhne natolik, že po nastartování pily bude odstředivá spojka prokluzovat a pilový řetěz se vůbec nerozpohybuje. Pokud jsme vše takto pečlivě provedli a nářadí a přístroje na zimu uložili, budeme na jaře spokojeni a nářadí i přístroje budou pěkné a funkční.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zdivo z pórobetonových tvárnic

personRedakceremove_red_eye25bookmarkStavba

Základními surovinami pro výrobu pórobetonových dílců jsou voda, písek a vápenec. Ke správnému provedení stavby – díla je zapotřebí se důkladně seznámit se statickými a architektonickými požadavky stavby. Projektová dokumentace musí stanovit následující stavebně – ..

Cit pro nový vzhled kuchyně

personMarián Krouželremove_red_eye28bookmarkKuchyně

Kuchyně otevřené do prostoru jsou aktuálním trendem a srůstání kuchyňského, jídelního a obytného prostoru se bude v následujících letech dále prosazovat. To je výsledkem studie, kterou Miele připravilo společně s architektonickou kanceláří Graft. Zrušení prostorového ..

Pravidelná údržba grilů

personRedakceremove_red_eye67bookmarkGrilování

Aby vám grily dobře a dlouho sloužily, je potřeba udržovat je v čistotě. Údržba grilů na dřevěné uhlí ani údržba plynových grilů však není žádná věda ani alchymie. Stačí pravidelnost a základní nářadí. Údržba grilů na dřevěné uhlí - Pro údržbu svého grilu na ..

Ruční zahradní nářadí

personRedakceremove_red_eye34bookmarkZahradní stroje a nářadí

Žádný chalupář,chatař a již vůbec ne zahrádkář se neobejde bez kvalitního ručního zahradního nářadí ať se již jedná o různé hrábě, vidle, rýče, lopaty, pilky, provzdušňovače trávníků, odstraňovače plevele a další. Pro ilustraci jsme vám připravili malou ..

Kutilství a dílna

personRadka Eliáškováremove_red_eye31bookmarkDomov a bydlení

Každý domácí kutil i profesionální řemeslník ocení kvalitní nářadí a vybavení. Přece jen se blíží léto, což znamená přípravu zahrady, nemluvě o tom, že člověk nikdy neví, kdy se doma stane nějaká drobná havárie a bude třeba něco opravit, nebo třeba nainstalovat. V ..

Na co si dát pozor při výběru AKU nářadí?

personRadka Eliáškováremove_red_eye47languagereceptarprimanapadu.cz

AKU nářadí, tedy nářadí, které je namísto elektrické sítě napájeno bezdrátovým akumulátorem, dnes na trhu již nestojí opodál, ale stává se svébytným segmentem, který zcela oprávněně dokáže konkurovat i běžnému elektronářadí. Spousta lidí si ale při výběru ..

5 nástrojů, které by měl mít každý kutil doma

personRadka Eliáškováremove_red_eye60languagereceptarprimanapadu.cz

Není nad pocit z dobře odvedené práce a projektu, který si člověk zrealizuje vlastníma rukama. Známe to i my. A protože nikoho nebaví zatloukat hřebíky nebo brousit ručně, vybrali jsme to nářadí, které vám práci především usnadní. Připravili jsme proto pro vás seznam těch ..

Přímočará pila poskytuje přesný řez. Není ale univerzální.

personRadka Eliáškováremove_red_eye53languagereceptarprimanapadu.cz

Přímočaré pily jsou stálicí ve všech truhlářských, tesařských a dalších dílnách. Díky vhodným plátkům s nimi můžete řezat dřevo, plasty i tenký plech. Svoje využití tak mají napříč všemi spektry práce. Přímočará pila se v dílně zkrátka neztratí ani v ..

ZAZIMOVÁNÍ ZAHRADY

personSimona Chvátilováremove_red_eye69languagereceptarprimanapadu.cz

Typické podzimní počasí už dorazilo, proto je na čase připravit naši zahradu k zimnímu spánku. Je stále čas udělat věci, které jsme doposud nestihli, a to před tím, než přijdou první mrazy. Říká se, že nejvhodnější čas k zazimování bývá říjen, ale ani v listopadu ..

Údržba živých plotů

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Mnozí odsuzují živé ploty proto, že se jim zdá jejich údržba příliš složitá. Avšak není to tak hrozné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vždyť i zděný nebo drátěný či dřevěný plot vyžaduje údržbu a nelze ho jen postavit a nechat ho svému osudu. K dobré údržbě ..