Zahrada keyboard_arrow_right Trávník keyboard_arrow_rightTrávník výsevem nebo pokládkou?

Obrázek příspěvku: Trávník výsevem nebo pokládkou?

Trávník výsevem nebo pokládkou?

personaccess_time17.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye17 shlédnutí

Neznám nikoho, kdo by si s chutí nezalenošil na sluncem vyhřátém trávníku. Vždyť pohled do zeleného uklidňuje a bzukot hmyzu slastně uspává. Kdo však je majitelem zahrady s trávníkem, ten dobře ví, kolik práce je zapotřebí, aby tráva rostla tam, kde má, a byla hustá a svěží. Začínat se musí už při samotném zakládání trávníku.

Příprava půdy

Dobře připravená půda před založením trávníku je polovinou úspěchu. Trávníku nejlépe svědčí hlinito-písčitá zem s mírnou kyselostí. Půdu pečlivě zryjeme, hroudy rozbijeme a necháme ji nějakou dobu odpočívat, aby slehla. Ideální je nechat ji přes zimu „promrznout“.Samozřejmostí je, že při rytí odstraníme z půdy rostliny, které by znehodnocovaly podobu trávníku. Především je třeba věnovat pozornost oddenkům pýru a kořenům pampelišek, z jejichž i malého kousku vyroste nová rostlina.

Pokud na terén navážíme novou půdu, pak ji po rozprostření proryjeme tak, aby se spojila s podkladem. Do připravené půdy zapracujeme hnojivo – nejlépe takové, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Tyto prvky podporují růst trávníku. Před setbou ještě půdu znovu prohrabeme a můžeme přidat takzvané startovací hnojivo, jež urychlí klíčení semen a růst trávy.

Založení trávníku výsevem

Protože travní semeno potřebuje k vyklíčení teplo a vláhu, nejvhodnější dobou pro výsev jsou jarní či podzimní měsíce. Ať již vyséváme ručně nebo s pomocí techniky, vždy je třeba, aby bylo semeno rozptýleno rovnoměrně. Pro kvalitní trávník se uvádí, že na metr čtverečný je přibližně zapotřebí 25g osiva. Po osetí kovovými hráběmi zapravíme semeno do půdy, ne hlouběji než 2 centimetry, půdu udusáme nebo uválcujeme a zalijeme, aby semeno mělo dostatek vláhy.

Pokládka travních koberců

Pokud nechceme čekat na vzejití semen, můžeme k založení trávníku využít takzvané travní koberce. Plocha pro jejich položení se připravuje stejně jako před výsevem, ale nesmí být příliš udusaná, aby koberce měly možnost snadno zakořenit. Důležitou podmínkou je rovný povrch, nevadí však jeho sklon, travní koberce můžeme pokládat i ve svahu. Jednotlivé travní pásy se přikládají těsně k sobě. Po položení se plocha mírně uválcuje a tráva se důkladně zalije, aby mohla zakořenit. To se obvykle stane během 10 až 20 dnů, podle klimatických podmínek v daném místě. Aby nám položené pásy zaručily stejnoměrný a hustý pažit, je třeba je položit nejpozději do 24 hodin po sloupnutí, jinak zavadnou.První sekání provádíme v době, kdy tráva doroste přibližně 10 cm výšky a pak již podle potřeby.

Porovnání závěrem

Trávník vysetý tradičním způsobem je finančně méně náročný a lze jej snadno pěstovat ve složitých terénních podmínkách. Je třeba počítat s tím, že kvalitní trávník vyroste v době půl roku, efekt tedy není okamžitý a je do značné míry ovlivněn složením a jakostí semena. Travní koberce jsou dražší, ale do několika dnů se dají požívat jako plnohodnotný koberec. Ve značné míře odolávají růstu plevelů. Jejich pažit je stejnoměrný a hustý. Složitější však je pokládka v malých plochách.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zahradní kalendář - DUBEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye40bookmarkZahrada

Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z ..

Trávník pro radost

personRedakceremove_red_eye38bookmarkTrávník

Přáním každého chalupáře a chataře je mít u svého objektu kvalitní trávník,který bude lahodit oku a bude s po něm příjemně chodit nebo na něm jen tak lenošit. Vypěstování trávníku a následná péče a údržba není ale jednoduchou záležitostí. Naštěstí dnes již ..

Je libo anglický trávník? Tipy jak udělat ze své zahrady ráj pro oči

personRadka Eliáškováremove_red_eye32bookmarkZahradní stroje a nářadí

Je to právě zahradní technika, která vám pomáhá z vaší zahrádky udělat útulné místo k odpočinku a vyžití. Zvelebujte si zahrádku fundovaně – používejte jen ty správné sekačky na těch pravých místech. Zahradní technika včetně sekačky vykouzlí z vašeho pozemku oázu ..

Zahradní kalendář - ČERVEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye42bookmarkZahrada

A je tady léto. Všechno je svěží a zelené. Nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím je víceméně pryč, červen je především měsícem údržby. Je to také měsíc prvních sklizní. Okrasná zahrada Výsev dvouletek – Nastává ideální čas pro výsev dvouletek, ..

Zahradní kalendář - KVĚTEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye39bookmarkZahrada

Je tady období plné květů. Je to začátek příjemných chvil na zahradě. Ale nepolevujte v úsilí, nebo příroda zaseje, co si myslí, že by mělo být zaseto. Okrasná zahrada Výsadba hlíz – Po polovině května pomíjí nebezpečí posledních mrazíků a nastává čas výsadby ..

TRÁVNÍK PO ZIMĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagereceptarprimanapadu.cz

Sníh nás pomalu, ale jistě opouští a to je známka toho, že jaro se konečně blíží. Trávník, který během zimy zahalila bílá sněhová pokrývka se nám pomalu odkrývá a začíná se zelenat. Některými lidmi bývá trávník podceňován jako pouze rovná plocha pod nohama, ..

Péče o trávníky v jarním období.

personRadka Eliáškováremove_red_eye31languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník je víceletá až vytrvalá kultura, která každoročně prochází obdobím plné vegetace a obdobím vegetačního klidu. Trávníky reagují na přechodu zimního a jarního období zejména na postupný vzestup teplot vzduchu a následně teploty půdy. Právě teplota půdy, v níž ..

Travní koberce, nebo přirozený výsev trávníku?

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Kdo je majitelem zahrady s trávníkem, ten dobře ví, kolik práce je zapotřebí, aby tráva rostla tam, kde má, a byla hustá a svěží. Co tedy zvolit? Pokládku travního koberce, nebo založení trávníku výsevem?Příprava půdyDobře připravená půda před založením trávníku je ..

Odplevelení trávníků

personSimona Chvátilováremove_red_eye64languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník nestačí pouze dobře založit z kvalitního osiva. Věnujeme dostatečnou péči také jeho udržení bez plevelných rostlin. Včasné a důkladné odplevelení je nezbytnou součástí péče. Neplatí, že sečením se plevelné rostliny odstraní. Červen je měsíc, který ..

Trávník v létě

personRadka Eliáškováremove_red_eye37languagereceptarprimanapadu.cz

Čím zavlažovat trávníky? Nejjednodušší systém, avšak velmi náročný na čas a kontrolu je systém přenosný - hadicemi od zdroje vody. Takto můžeme zalévat ručně pomocí trysky, nebo pomocí různých typů postřikovačů, které rozstřikují vodu kruhově nebo rovnoběžně. ..