Zahrada keyboard_arrow_right Okrasné zahrady keyboard_arrow_rightStavba vlastního (umělého) potůčku

Stavba vlastního (umělého) potůčku
Majitel chalupy nebo chaty si vždy při dobudování své nemovitosti přeje ji nečím ozvláštnit. Jednou z takových možností je vybudování vlastního kousku potoka,který bude protékat kusem zahrady.
Dnes je to vcelku snadné a věřte, že poslouchat zurčení potůčku na své zahradě patří k příjemným záležitostem. Takovou věc jako je stavba vlastního potůčku, můžete poměrně snadno vyřešit s pomocí malého čerpadla a "pár" kamenů a trochy fyzické práce. My Vám v další části článku dáme návod jak na to. Nejprve si promyslíme, kde /v které části zahrady/ chceme potok mít. Promyslíme jeho délku, zákruty, spád a případný vodopád. Potom si na určené místě vytyčíme tvar /zákruty a přepady/, hloubku a šířku koryta. Na těchto parametrech nám závisí rychlost toku. Širším korytem teče voda pomaleji a naopak. Potom vezmeme do ruky krumpáč a vyznačené koryto postupně vykopeme. Část hlíny později použijeme za zakrytí přečnívající folie. Na konci vykopaného koryta si postavíme záchytnou jímku v podobě malého jezírka nebo jakéhosi trativodu. Toto místo by mělo by být dostatečně velké, aby nám v případě zastavení čerpadla absorbovalo veškerou oběhovou vodu z potoka. Z této jímky se pak bude voda čerpadlem pohánět k umělému prameni. Tato část její cesty však zůstane skryta v zemi vedle koryta potoka. Umělý pramen podle vlastní fantazie stylizujeme např. do podoby studánky, kamenného koryta nebo i kašny s výtokem vody či vodopádu.
Hloubka potoka Úplně nám postačí hloubka koryta kolem dvaceti pěti až 35 cm, optimální šířka je nejméně 50 až 60cm/i více/. Voda se může na několika místech zastavit např. v "odpočívacích" tůňkách, které nám umožní pěstování některých druhů vodních rostlin a zkrášlí nám celou stavbu. Efektní jsou rovněž např. malé ostrůvky.
Kaskády Koryto pro potůček se stejně jako jezírko jednoduše vystele trvanlivou silnější fólií, jejíž okraje zasunete do mírně vyzdvižených břehů, které musí sahat dostatečně vysoko, aby nám voda neunikala. Na fólii položte přiměřenou vrstvu hrubého říčního písku a např. oblázků, či menších kamenů - pod folii můžete přidat ještě vrstvičkou zeminy pro rostliny. Lze tak vybudovat koryto potoka kaskádovitého i meandrujícího, volně a klidně plynoucího , nebo třeba divoce zurčícího. Ten však vyžaduje více svažitý terén se sklonem kolem 18-20%. Kaskádovitý potok je také mnohem náročnější na stavbu, je nejprve třeba vybudovat opěrné zídky a okolí potoku zpevnit a izolovat. To je již práce pro stavební firmu spolupracující se zahradním architektem.
Kameny v potoce Pomalu tekoucí potůček nás jistě velmi uklidňuje. Proto do jeho toku zkusíme umístit několik vyčnívajících oblázků či kamenů, které nám rozvlní jeho hladinu a také zvýrazní třpyt pohybující se vody. Používejte spíše místní kameny.
Vodopád Každý vodopád je hříčkou přírody a přitahuje naši pozornost jak opticky, tak i akusticky. Měl by směřovat ze zúžených částí zahrady, do jejích širších a otevřenějších partií. Platí obecné pravidlo, že čím menší zahrada, tím menší a nižší vodopád. V průměrně velké zahradě je minimální velikost cca 40cm a maximální cca 1,5 m. Pokud to jde, umístíme ho do výše do pohledu očí.
Umístění potoka Potok nám může zahradu fyzicky i opticky propojit nebo také rozdělit. Předem si proto dobře ujasněte, jak velký potůček Vaše zahrada snese a zda má být samostatný nebo napojený na jedno či více jezírek nebo vodních zátiší. Kromě své okrasné funkce může potok plnit i funkci čistící, kdy pomáhá dočišťovat jezírko nebo tzv. samočisticí bazén. Zákruty potůčku by se vždy měly stáčet k domu či k té části zahrady, kde budeme trávit většinu času a kde na něj také budeme mít dobrý výhled při posezení. Při budování jeho vodoteče musíte zohlednit samozřejmně i technické faktory, jako je přívod energie čerpadlu či osvětlení, umístění osvětlení, umístění případné lávky či mostku. Vodní plocha Vašeho potůčku i s tůňkami by rozhodně neměla zaujímat více nežli čtvrtinu Vaší zahrady. Jestliže chcete, aby potůček dobře zapadal do kontextu Vaší zahrady, měli byste např. vybudovat podél jeho toku cestičku, která Vám navodí pocit kontaktu s vodou
Čerpadlo Nakolik bude voda v potůčku slyšet, závisí samozřejmně na výkonu zvoleného čerpadla a na reliéfu vodoteče. Pro zajištění dobrého průtoku potůčku a případných vodních kaskád jsou velmi vhodná ponorná čerpadla, která se nainstalují pod vodní hladinu. Dopravují nám větší objem vody o menším tlaku a nevadí jim ani případné drobné či kalové nečistoty. Dopravní výška ponorných čerpadel využívaných v zahradách se pohybuje od 4 do 20 m vodního sloupce a měla by zvládnout až padesát litrů vody za minutu.
Břehy potoka V tůňkách a na březích klidnějších našeho umělého potoka je možné pěstovat stejné rostliny, jako např. u zahradních jezírek. Na olemování břehů potůčku se hodí především vlhkomilné půdo-pokryvné trvalky, mechy a vlhkomilné trávy. Výběr již necháme na Vás. Břehy potůčku lze zdůraznit výsadbou několika keřů . Vidíte sami,že takováto stavba není nijak náročná a to ani finančně. Záleží jen na naší fantazii a pracovitosti. Zkuste se například nejdříve někde na nějaký takový umělý potok pro Vaši inspiraci podívat a potom stavějte. Ke stavbě nepotřebujete žádné stavební povolení. Přjeme mák krásný pocit z dobře vykonané práce a nádherný pohled na zurčící vodu či padající vodopád.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.