Domov a bydlení keyboard_arrow_right Domov a bydlení keyboard_arrow_rightPodlahové topení - mokré nebo suché?

Obrázek příspěvku: Podlahové topení - mokré nebo suché?

Podlahové topení - mokré nebo suché?

personaccess_time17.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye18 shlédnutí

Podlahové vytápení má ideální vlastnosti pro rozvod tepla. V budoucnu se na něj bude orientovat stále více domácností. Jaké možnost existují? Čtěte dále...

Podlahové vytápění funguje na principu pozvolného sálání tepla, nejprve tak dochází k ohřátí podlahy a následného vytopení vzduchu v místnosti. Toto vytápění s sebou přináší plno výhod, jako například – při ohřevu nedochází k víření vzduchu, což je důležité, pokud máme doma alergika. Dalším plusem je skutečnost, že nejteplejším místem se stává podlaha, naopak teplota kolem hlavy je nižší – tak jak to má být dle lékařských doporučení. Plno z nás také ocení ekonomické hledisko, kdy na rozdíl od bodového zdroje tepla (radiátoru), který je nutno roztopit na vysokou teplotu, aby byla v pokoji zajištěna požadovaná tepelná pohoda, podlahové vytápění nám toto zajistí při mnohem nižších teplotách. Další výhodou je také nepřítomnost radiátorů.

Podlahové teplovodní vytápění tvoří plastové trubky, tyto nahrazují trubky kovové, které byly a jsou často kritizovány pro své špatné chemické vlastnosti. V těchto trubkách pak koluje teplá voda, která předává teplo do místnosti. Na podlahové krytiny nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky, pouze musí zvládat teplotu kolem 50 C. Ideální je keramická dlažba, PVC, kletovaný beton, ale také laminát a dřevěné vlysy. Koberce se doporučují do tloušťky jednoho centimetru.

Důležitým prvkem celého systému podlahového teplovodního vytápění je samotné otopné zařízení (kotel). Často je snahou lidí kombinovat podlahové topení s tím klasickým. Problém je ale v tom, že voda v radiátorech dosahuje teploty až 80 °C, voda v trubkách podlahového vytápění asi jen 40 °C. Situace se tak většinou řeší rozdělovačem s regulací nebo napojením podlahového topení na vlastní zdroj, jako kondenzační plynový kotel, elektrokotel nebo tepelné čerpadlo.

Podlahové topení se dělí dle způsobu provedení na dva typy, na mokrý a na suchý.

Mokré provedení

V případě mokrého procesu jsou topné trubky uloženy ve spirále nebo meandru do betonové vrstvy. Účinnost topení zvyšuje reflexní fólie, která odráží teplo do pokoje a zabraňuje tak úniku tepla do jiného směru než požadované místnosti. Podlaha je pak vždy řešena jako plovoucí, v případě podlahy o větší ploše je systém rozdělen na samostatné okruhy.  Nevýhodou mokrého způsobu je nutné čekání kvůli zrání betonu a velmi komplikovaná případná rekonstrukce.

Suché provedení

Tyto problémy pak zčásti řeší tzv. suchý systém. Tento se skládá z polystyrénových desek, na jejichž vrchní straně je hliníková fólie sloužící k upevnění trubek svorkami a rozvodu tepla. Topná trubka je potom uložena v drážkách s rozestupem 12,5 nebo 25 cm. Při suchém provedení již není nutná přestávka kvůli zrání betonu.

Velmi vhodným doplňkem obou zařízení je kvalitní regulace. Ta upravuje výkonnost podlahového vytápění v závislosti na teplotě nebo nestaveném režimu. Velmi příjemná je potom možnost využití časového spínače, kdy se můžeme každé ráno probudit do příjemně vytopené místnosti.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Spotřeba energie

personRedakceremove_red_eye21bookmarkEnergie

Potřebné množství tepelné energie na vytápění je určeno tepelnými ztrátami budovy, které vznikají v obvodovém plášti, střešní konstrukci. Toto množství energie je v přímé úměře k rozdílu vnější a vnitřní teploty a schopnosti bránit konstrukcí prostup tepla z ..

Teplovodní systém na chalupě

personRedakceremove_red_eye40bookmarkExteriér

Kamna nebo krb slouží nejen jako lokání topidlo, ale čím dál tím častěji jako zdroje energie pro vytápění celé chalupy. Systém kamen nebo krbu s teplovodním výměníkem nám bez velkých investic umožňuje napojení do již existujícího rozvodu ústředního topení. Pokud se pro ..

Teplíčko v chalupě i venku zvládneme levou zadní

personRedakceremove_red_eye47bookmarkExteriér

Znáte to dobře – přijedete na chalupu nebo na chatu, odemknete a brrr! Jako když skočíte do ledové vody! Chalupa a všechno, co je v ní, je pěkně studené a vlhké. Takže místo abyste se těšili z hezkého dne, snažíte se rychle větrat, přemlouváte kamna, aby kouř místo do ..

První kroky zařizovaní nebo renovace bytu, rodinného domu

personRedakceremove_red_eye23bookmarkDomov a bydlení

První kroky každého zařizování interiérůZákladem každého zařizování by měly být dokončené stavební úpravy. Pokud se nejedná o novostavbu, měl by každý majitel budoucího bytu nebo kanceláře reálně pouvažovat zejména o přestavbě, která se týká zateplení. Ve ..

Zdivo z cihelných bloků – tvárnic

personRedakceremove_red_eye24bookmarkStavba

V současnosti je jedno z nejuživanějších systémů zdění Základní charakteristiky tvárnicového zdiva: - jednotlivé tvárnice mají systém vzduchových mezer – dutin uzpůsoben tak, aby byla „ces-ta tepla“ co nejdelší. Zvětšuje se tak její tepelný odpor, - vlastní hmota ..

NÁPADY PRO ORIGINÁLNÍ PODLAHU

personSimona Chvátilováremove_red_eye28languagereceptarprimanapadu.cz

Kvalitní a hezká podlaha je základem úspěchu k dosažení zdařilého interiéru. Proč bychom tedy měli zůstávat u všedního vzhledu, když jí můžeme celkem snadno dodat originální tvář? Jednotlivé materiály můžeme vzájemně kombinovat, a tak už záleží jen na naší ..

Profi triky na praní prádla

personRadka Eliáškováremove_red_eye41languagejaktoudelam.cz

Obden naláduju pračku barevným nebo bílým, večer pověsím, seberu várku z přechozího praní a tak furt dokola. Kamarádka systém dovedla k dokonalosti, že pere růžové a modré věci zvlášť. Má chlapečka a holčičku se spotřebou dvou triček a jedněch tepláků denně. Ptala ..

Výhody malého bytu

personRadka Eliáškováremove_red_eye65languagejaktoudelam.cz

Je to tak čtrnáct dní, co jsem dostala klíčky od malého, tichého a mého bytu. Radost mi kalila jediná obava – jak se ze 4+1 baráku se sklepem přestěhuju já + 2 děti do 2+kk. Předně jsem se rozhodla, že to, co jsem rok nepotřebovala, to ani nemá smysl stěhovat. Asi jsem to ..

Betlém z kukuřičného šustí

personSimona Chvátilováremove_red_eye36languagereceptarprimanapadu.cz

Také se každoročně v předvánočním čase rozplýváte nad krásou výrobků z kukuřičného šustí? Máte-li chuť, poradíme vám, abyste si takový třebas betlém mohli vyrobit sami. Kukuřice se dostala do Evropy na začátku 16. století ze Střední Ameriky. Velký rozmach zaznamenalo ..

Ach ty vlasy + rozčesávač pro panenky

personRadka Eliáškováremove_red_eye57languagejaktoudelam.cz

Moje maminka má jemné, nepříliš husté vlasy. Každý den ráno si je musí namočit a vyfénovat před kartáč, aby jak sama říká, mohla mezi lidi. Považovala jsem za velké štěstí, že jsem vlasy zdědila po dědečkovi husté a vlnité. Stačilo kudrny něčím umýt a jít. Pak ..