Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightPěstování žampionů na chalupě

Obrázek příspěvku: Pěstování žampionů na chalupě

Pěstování žampionů na chalupě

personaccess_time14.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye37 shlédnutí

Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. žampiony zcela sami. Není to vůbec složité.

Dáme Vám malý návod jak na to. Žampiony jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek " jsou něco jako maso i zelenina". Představují také vhodnou součást redukčních diet a čistí lidský organismus. Chutné jsou bílé i hnědé, které chutí trochu připomínají suchohřiby. Žampiony mají velmi příznivý vliv na organismus, pomáhají dokonce i při alergiích. Mohou se konzumovat i syrové žampiony i se slupkou - mladé a čerstvé jsou i v tomto stavu výborné, např. do salátů. Nejvhodnější a nejjednodušší pro Vaše pěstování je zakoupit si soupravu na pěstování žampionů, která se skládá z kostky lisovaného žampiónového substrátu a igelitového sáčku s krycí zeminou. Prodejce naleznete i na internetu nebo v některých zahradnictvích.

Pak budete mít možnost sklízet týdny vlastní čerstvé žampióny. K pěstebnímu substrátu nesmí proniknout hmyz. Proto je i snazší je snazší pěstování v zimě. Pokud substrát ještě není dostatečně prorostlý podhoubím, je nutné kostku i s fólií, do které je zabalená, umístit do prostředí s teplotou v rozmezí 20° až 26 °C. Fólii je vhodné na několika místech propíchat. Prorostlý by měl substrát být přibližně asi za 2 týdny. Při nižší teplotě trvá prorůstání déle. To, že je substrát dostatečně prorostlý, poznáte okem i nosem. Voní totiž příjemně a intenzivně po houbách a je v něm patrné bělavé podhoubí. Pak můžete substrát nastlat krycí zeminou. Fólii na kostce odřízněte na svrchní straně tak, aby po obvodu zůstal asi 3 cm široký okraj. Zvedněte jej a zvednutí bude sloužit jako mantinel pro vypadávání krycí zeminy. Než začnete krycí zeminu rozprostírat, je vhodné slehlý substrát nakypřit vidličkou do hloubky asi 2 cm a poté lehce urovnat Kostku pokryjte zeminou důkladně, spotřebujte ji všechnu. Krycí zemina musí po celý pěstební cyklus zůstat dostatečně vlhká. Právě zaschnutí, byť dočasné, bývá často jedinou příčinou malé sklizně. Krycí zeminu proto denně lehce pokropte (pozor ale, voda nesmí protékat do pěstebního substrátu) a její vlhkost pravidelně sledujte. Jednoduchý test obsahu vlhkosti provedete tak, že zeminu stlačíte v ruce. Z dostatečně vlhké při tom vymáčknete vždy vytlačit několik kapek vody. Nadměrnému odpařování a tím vysušování krycí vrstvy lze předejít, když vytvoříte improvizovaný fóliovník a do substrátu zapíchnete několik špejlí a na ně položíte větší polyetylenový sáček. Překrytý prostor ale musí být stále dostatečně větraný. Pokrytou kostku udržujte i nadále při teplotě 20° až 26 °C. Substrát se však nikdy nesmí ohřát na více než 30 °C! Když podhoubí proroste krycí zeminou, je vhodné ji prohrábnout, aby se promísila s méně prorostlými místy a vznikly tak podmínky pro stejnoměrný nárůst plodnic. Za 3 dny při teplotě 20 až 24 °C narušené mycelium zase znovu dobře proroste.

Žampiony rostou jak na světle, tak ve tmě. Kultura však nesmí být uložena v místě s možným výskytem plísní, které by pak mohly substrát snadno kontaminovat a úrodu znehodnotit.V další fázi kostku přemístěte na místo s teplotou 14 až 18 °C a přestaňte kropit. Právě tento teplotní kontrast vyvolá u dobře připraveného podhoubí růst plodnic. Asi za týden se objeví první drobné hlavičky. Ve chvíli, kdy dosáhnou velikosti 1 až 2 cm, je začněte opět vlhčit.

Až Vám žampiony hezky povyrostou, můžete je sklízet tak,že je buď uříznete nebo jemně vykroutíte ze substrátu. Přejeme Vám dobrou chuť

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Hasící přístroje na chalupě

personMarián Krouželremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

V této části portálu Vám předkládáme zajímavé přístroje a nástroje, které se můžou hodit. Ukaážeme si také i další chytré věcičky, které by Vám neměly chybět v minidílničce na chalupě.Hasící přístroje na chalupě Na co velká většina chalupářů a chatařů pro ..

Pěstování hlívy ústřičné na chalupě

personRedakceremove_red_eye41bookmarkOkrasné zahrady

Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. hlívu ústřičnou zcela sami. Není to jako u žampionů vůbec složité. Dáme Vám malý návod jak na to. Hlíva patří mezi dřevokazné houby a pro své dietetické a velice léčivé ..

Topení na chatě a chalupě

personRedakceremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

Teploučko na chalupě je základ. K čemu by nám byla vymazlená chata nebo chalupa, kde by byla zima ? V této sekci nejdete několik zajímavých článků, aby Vám na chalupě bylo krásně příjemně.Elektrické bojlery pro ohřev vodyKaždý chalupář nebo chatař si rád zpříjemní ..

Keramika na chalupu

personRedakceremove_red_eye47bookmarkZahradní stavby a doplňky

Teploučko na chalupě je základ. K čemu by nám byla vymazlená chata nebo chalupa, kde by byla zima ? V této sekci nejdete několik zajímavých článků, aby Vám na chalupě bylo krásně příjemně.Keramika na chalupuSnad není jediná chalupářka a chatařka, která by na své chalupě ..

Přístroje a nástroje pro práci na chatě nebo chalupě

personRedakceremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

Na chalupě nebo chatě, je pořád, co opravovat nebo upravovat a k tomu potřebujeme kvalitní nástroj. A některé jsou doslova nutné pro pohodovou a klidnou práci. Tak si je představíme. Přístroj pro kutily Demel TrioKaždý z nás co potřebujeme na své chalupě nebo chatě občas něco ..

Biovína

personSimona Chvátilováremove_red_eye31languagesvet-rostlin.cz

V obchodech se stále častěji setkáváme s biovíny. Co si pod tímto pojmem máme představit? V čem jsou lepší než klasická vína? Jak může vinař přejít na pěstování biovín?Co jsou biovína a proč je pěstovat?Biovína se řadí mezi produkty ekologického zemědělství, ..

Pěstování orchidejí, teplý skleník

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Navazujeme na první příspěvek o pěstování v chladném skleníku nyní vstupem ze skleníku velmi teplého, tropického. Opět se jedná o pěstování sběratelské. Ukážeme vhodný sortiment rostlin, paletu tvarů a barev a charakterizujeme potřebné podmínky a materiály pro ..

SADBA A PĚSTOVÁNÍ PAPRIK

personSimona Chvátilováremove_red_eye55languagesvet-rostlin.cz

Původ papriky nás zavádí až do Střední Ameriky. Je to teplomilná zelenina a existuje mnoho odrůd. Liší se barvou, ale i tvarem plodu. Tato zelenina je velice oblíbená, tudíž můžeme říci, že je nejčastěji pěstovanou zeleninou u nás. Je mnoho důvodů, proč by neměla v ..

Kiwi

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagesvet-rostlin.cz

● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 samičích rostlin, nebo vzdálenost do 30 m. Není na škodu když na uvedené množství budou vysazeny 2 samčí rostliny. Pro vytvoření plodů je důležité, aby se samčí a ..

BONSAJE

personSimona Chvátilováremove_red_eye36languagereceptarprimanapadu.cz

Společnost Symbiom představila letošní novinku v podobě mykorhizních produktů na bonsaje. Pojďme si tedy říci pár důležitých informací o těchto rostlinách. Pro ty, kteří nevědí, co si pod slovem bonsaj představit, zde máme doslovný překlad = bon – miska, sai – strom = ..