Zahrada keyboard_arrow_right Okrasné zahrady keyboard_arrow_rightPěstování hlívy ústřičné na chalupě

Obrázek příspěvku: Pěstování hlívy ústřičné na chalupě

Pěstování hlívy ústřičné na chalupě

personaccess_time14.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye38 shlédnutí

Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. hlívu ústřičnou zcela sami.

Není to jako u žampionů vůbec složité. Dáme Vám malý návod jak na to. Hlíva patří mezi dřevokazné houby a pro své dietetické a velice léčivé vlastnosti je zejména v poslední době velmi vyhledávaným potravinovým doplňkem. Díky významnému obsahu glukanů, ale i jiných látek posiluje imunitu lidského organismu a tím předchází a pomáhá léčit civilizační choroby. Využívání hub například v boji proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce apod. je známo v mnoha zemích celého světa. Pro zpracování hlívy ústřičné v kuchyni používáme celé plodnice. V zakoupeném substrátu hlívy ústřičné nejsou použity žádné chemické přípravky a hnojiva Hlíva roste na lignocelulózových materiálech, zemědělských i průmyslových odpadech. Jedním z vhodných živých substrátů je dřevo, např. piliny ze dřeva listnatých stromů, nejlépe topolu, buku, ořechu. Nevhodné je dřevo již vyschlé, nebo osídlené jinými houbami.

Pro pěstování na špalcích řežeme kmeny a větve silnější než 15cm, na špalky dlouhé asi 30 cm.Očkujeme tak, že rozdrobenou sadbu vtíráme rukou na a mezi řezné plochy dřeva. Jednotlivé špalky pak ukládáme na sebe do připravených čistých polyethylenových pytlů. Při očkování zachováváme čistotu. Horní zaočkovanou plochu této sestavy přikryjeme folií a pytel volně zavážeme. Výhodné je připravit kulturu na jaře a nechat pytle prorůstat přes léto v místnosti, pod přístřeškem, nebo venku pod vrstvou materiálu zabraňujícího přehřátí pytlů sluncem.
V časném podzimu osazujeme špalky venku tak, že 2/3 špalku zapustíme např. do země na zastíněném místě, chráněném před vysycháním. V době sucha půdu okolo špalků občas zvlhčíme. Špalky plodí převážně na podzim a to po dobu 3-5ti let. Celková sklizeň plodnic dosahuje 10 - 20% hmotnosti použitého dřeva. Pomocí hlívy také můžeme rozkládat pařezy a hmotu kořenů v půdě jak píšeme v ekologické poradně.
Očkujeme nanesením sadby na povrch pařezu nedávno zkáceného stromu, př. i do vrtaných děr a na plošky odseknutého dřeva na odhrnutých kořenech. Potom pařez překryjeme fólií a zahážeme 10cm silnou vrstvou zeminy. Fólii odkrýváme v měsíci říjnu. Kromě dřeva je možné využívat například slámu obilovin, luskovin, kukuřičná vřetena a další. Nejlépe přijímají vodu (požadavek 80%) substráty nadrcené nebo nařezané. Slámu ošetřujeme prolitím horkou vodou nebo propařením například v pařáku na paření brambor. Délka doby propařování závisí na dosažené teplotě. Při 100 C stačí 1-2 hodiny, při 70 C 12 hodin a při 55 C 72-96 hodin. Ošetřený substrát očkujeme až po ochlazení pod 30 C. Rozdrobenou sadbu vmícháme do substrátu očkujeme v poměru asi 3% z hmotnosti vlhkého substrátu. Osázený substrát naplníme do polyethylenových pytlů, které zavážeme a spodní rožky pytlů ustřihneme. Optimální je, prorůstání pytle v teplotě prostředí nad 20 C. Přitom sledujeme teploměrem teplotu v pytlích. Nesmíme připustit její zvýšení nad 30 C . Asi po 4 týdnech, když už substrát prorostl bílým myceliem, pytel na několika místech měsíčkovitě nařízneme. Tvorba plodnic začíná potom asi za 10 až 14 dní, nejlépe při teplotě vzduchu okolo 15 C, vysoké vzdušné vlhkosti a stálém, mírném větrání. Hlíva potřebuje alespoň mírné osvětlení, intenzivní světlo nevadí, přímé sluneční záření však vysušuje substrát i plodnice.

Sklízí se obvykle ve třech sklizňových vlnách s odstupem asi dvou týdnů. Sadbu skladujeme až 8 týdnů při teplotě +2 C, ale jen dva až tři týdny při pokojové teplotě. Výskyt zbarvené kondenzní vody na povrchu sadby není nedostatkem při použití sadby.

Upozornění: V uzavřených místnostech, kde plodí hlíva se vyskytují ve větším množství spóry ( zejména při vyšších teplotách, nižší vlhkosti vzduchu, slabém větrání a opožděném sběru zralých plodnic), které mohou vyvolávat potíže dýchání u alergiků.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Hasící přístroje na chalupě

personMarián Krouželremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

V této části portálu Vám předkládáme zajímavé přístroje a nástroje, které se můžou hodit. Ukaážeme si také i další chytré věcičky, které by Vám neměly chybět v minidílničce na chalupě.Hasící přístroje na chalupě Na co velká většina chalupářů a chatařů pro ..

Pěstování žampionů na chalupě

personRedakceremove_red_eye37bookmarkZahrada

Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. žampiony zcela sami. Není to vůbec složité. Dáme Vám malý návod jak na to. Žampiony jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek " ..

Topení na chatě a chalupě

personRedakceremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

Teploučko na chalupě je základ. K čemu by nám byla vymazlená chata nebo chalupa, kde by byla zima ? V této sekci nejdete několik zajímavých článků, aby Vám na chalupě bylo krásně příjemně.Elektrické bojlery pro ohřev vodyKaždý chalupář nebo chatař si rád zpříjemní ..

Keramika na chalupu

personRedakceremove_red_eye47bookmarkZahradní stavby a doplňky

Teploučko na chalupě je základ. K čemu by nám byla vymazlená chata nebo chalupa, kde by byla zima ? V této sekci nejdete několik zajímavých článků, aby Vám na chalupě bylo krásně příjemně.Keramika na chalupuSnad není jediná chalupářka a chatařka, která by na své chalupě ..

Přístroje a nástroje pro práci na chatě nebo chalupě

personRedakceremove_red_eye41bookmarkZahradní stroje a nářadí

Na chalupě nebo chatě, je pořád, co opravovat nebo upravovat a k tomu potřebujeme kvalitní nástroj. A některé jsou doslova nutné pro pohodovou a klidnou práci. Tak si je představíme. Přístroj pro kutily Demel TrioKaždý z nás co potřebujeme na své chalupě nebo chatě občas něco ..

Pěstování hub v domácích podmínkách

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Doma můžeme pěstovat například hlívu, jen je třeba vědět, za jakých podmínek tato houba roste. Blahodárné účinky hlívy ústřičnéHlíva ústřičná má při pravidelné konzumaci příznivý vliv na lidský organismus. Regeneruje a působí jako prevence přetučnění jater, ..

Biovína

personSimona Chvátilováremove_red_eye30languagesvet-rostlin.cz

V obchodech se stále častěji setkáváme s biovíny. Co si pod tímto pojmem máme představit? V čem jsou lepší než klasická vína? Jak může vinař přejít na pěstování biovín?Co jsou biovína a proč je pěstovat?Biovína se řadí mezi produkty ekologického zemědělství, ..

Pěstování orchidejí, teplý skleník

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagereceptarprimanapadu.cz

Navazujeme na první příspěvek o pěstování v chladném skleníku nyní vstupem ze skleníku velmi teplého, tropického. Opět se jedná o pěstování sběratelské. Ukážeme vhodný sortiment rostlin, paletu tvarů a barev a charakterizujeme potřebné podmínky a materiály pro ..

SADBA A PĚSTOVÁNÍ PAPRIK

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagesvet-rostlin.cz

Původ papriky nás zavádí až do Střední Ameriky. Je to teplomilná zelenina a existuje mnoho odrůd. Liší se barvou, ale i tvarem plodu. Tato zelenina je velice oblíbená, tudíž můžeme říci, že je nejčastěji pěstovanou zeleninou u nás. Je mnoho důvodů, proč by neměla v ..

Kiwi

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagesvet-rostlin.cz

● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 samičích rostlin, nebo vzdálenost do 30 m. Není na škodu když na uvedené množství budou vysazeny 2 samčí rostliny. Pro vytvoření plodů je důležité, aby se samčí a ..