Zahrada keyboard_arrow_right Hnojiva keyboard_arrow_rightOrganické materiály pro mulčování

Obrázek příspěvku: Organické materiály pro mulčování

Organické materiály pro mulčování

personaccess_time16.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye45 shlédnutí

Každý chalupář se na své zahradě snaží využívat přírodní materiály. Přírodní materiály jsou ale velmi různorodé, třebaže mají společný svůj původ a také to, že se za kratší nebo delší čas beze zbytku rozloží. Tato doba i látky, které zůstanou na konci rozkladu, jsou ale v něčem odlišné, proto i vybraný organický materiál bychom měli využívat vždy trochu jinak.

Sláma Mezi platí za nejlepší organický materiál. Je vzdušná, má vhodnou strukturu, lze ji poměrně lehce sehnat, protože není drahá. Můžeme použít i tu nepříliš kvalitní, navlhlou nebo starou. Ta je samozřejmě ještě levnější, často ji lze získat i jen za odvoz. Její další výhodou je snadná bezproblémová aplikace.

Listí Vlastně by se nemělo vůbec hrabat a ze zahrady odstraňovat. Ale pokud ho získáme odjinud, je to výborný materiál pro mulčování. Trochu problematické je využití listí ořešáků, které při rozkladu vylučuje specifické látky a ty brání v růstu jiným rostlinám. Nejlépe je nechat ho ležet přímo pod ořešákem, tam se postará o vláhu i spoustu živých organismů v půdě.

Tráva Na klasické zahradě, kde tvoří plocha trávníku významný podíl, představuje pokosená tráva problém. Bývá jí hodně a vyhazuje se. Pro mulčování se hodí méně, protože krátká tráva se ve vrstvě ráda sléhá a potom rychle hnije. Je tedy lepší ji nechat trochu zaschnout a promíchat ji třeba s listím nebo slámou. Potom je to výborný mulč. V zahradě se nechává část nebo celá plocha trávníku růst jako kvetoucí louka, pokosená tráva se potom suší a využívá se jako seno.
Piliny Samotné piliny jsou špatný materiál pro mulčování. Mají totiž nadbytek uhlíku a nedostatek dusíku. Pro rozklad ho ale potřebují a tak ho "stahují" z půdy, kterou tak samozřejmě o dusík ochuzují. Rostliny mulčované pilinami potom špatně rostou. Piliny tedy nepatří dovnitř půdy (stejně jako sláma nebo kůra) a vždy by se měly míchat se zelenými šťavnatými materiály. Jediné použitelné piliny jsou z pily, která zpracovává stromy z lesa. Pozor nikdy si neberte piliny od truhláře, ten může zpracovávat i lamino.

Kůra Drcená kůra jehličnanů se v moderních zahradách využívá hodně, ale její používání má např.řadu specifik. Kůra obsahuje hodně pryskyřičných látek a ty brzdí růst a rozklad. Také snižuje Ph směrem ke kyselým hodnotám a pro řadu rostlin i listnatých dřevin se nehodí. Kůra má svoje uplatnění tam, kde půda už kyselá je/ např. u lesa/ a chceme ji takovou udržet. Potom se tady bude vést např.rododendronům, borůvkám, vřesům a azalkám, aniž bychom charakter původní půdy výrazně měnili.

Seno Protože v něm najdeme veliký podíl semen trav a květin, musíme ho použít tam, kde nevadí, že semena mohou vyklíčit. Seno můžeme využít v sadu, mezi keři, nehodí se tam, kde plánujeme naopak plevel vyhubit a založit záhon. Nehodí se proto ani jako mulč do zeleninových záhonů. Semena v půdě mohou vyklíčit i za několik let. Štěpka z větví listnáčů Svými vlastnostmi velmi připomíná využití pilin. Platí tedy stejná pravidla: vlastní materiál mícháme a necháváme ho pouze na povrchu půdy.

Papír Nebarvený karton je výborný jako materiál na plošné odplevelení pozemku. Měl by se dávat jako spodní vrstva. Příliš silná vrstva kartonu potřebuje pro svůj rozklad dusík a vodu, vhodná je tedy kombinace s čerstvým hnojem, který bychom jinak museli nechat uzrát. Kuchyňské a zahradní zbytky Nikdy je nenecháváme jako horní vrstvu. Je lepší je dát pod slámu, lépe to vypadá a materiál se také lépe rozloží. Je to kvalitní materiál, kterého ale v domácnosti nebývá tolik. Štěrk a kamení Tento přírodní materiál se samozřejmě nerozkládá, ale mulčovat s ním můžeme také, udrží v půdě vodu a teplo a zabrání jejímu vysychání. Hodí se výborně pro teplomilné aromatické bylinky. Štěrk většinou není třeba kupovat, kamínky nám spíše zbudou jako podsítné při prosévání půdy nebo písku. Je také možné použít i drobnější říční oblázky.
Ekotextilie Je vyrobena z juty, biomasy anebo recyklovaného papíru. Nezanechává v půdě žádný cizorodý odpad, nezatěžuje tedy životní prostředí. Využívá se především v sadovnictví. Pro použití na celé zahradě je používání ekotextilií dost drahé; běžná zahrada nám nabízí mnoho jiného materiálu, jehož používání je jednoduché a levné, není tedy třeba si materiál na mulčování kupovat.
Mulčovací a netkané textilie, plastové fólie z PVC Nepatří mezi organické materiály, ale v souvislosti s mulčováním se o nich také musíme zmínit. Časem se sice v půdě rozpadnou na kousky, ty se ale potom rozkládají velmi dlouho. Jejich výroba také zatěžuje životní prostředí, zahradníci je tedy nepoužívají.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Podle čeho vybírat zahradní traktor?

personRedakceremove_red_eye42bookmarkZahradní stroje a nářadí

Dostavěli jste dům nebo chalupu a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není na vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat? "Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, ..

Moderní trendy v zařizování bytů a rodinných domů - 1. část | Moderní interiér

personRedakceremove_red_eye24bookmarkDomov a bydlení

Trend č. 1 - plastMateriál 21. století, i tak se říká PVC. A z plastu dnes lze vytvořit opravdu všechno. Od skříní, židlí, stolů, lamp, dekorací, přes plastové dveře a plastová okna až ke stavebnímu materiálu. Výhodou plastu je, že je lehce tvarovatelný, odolný, pevný, dá ..

Drtiče zahradního odpadu

personRedakceremove_red_eye31bookmarkZahradní stroje a nářadí

Chataři a chalupáři vyprodukují během celého roku mnoho zahradního odpadu. Zejména větví např. při prořezávání stromů. Když je ho více nastává jeho pálení. To ale dnes již jen tak nelze. Zákony se zpřísňují. Výborným řešením, které nám z odpadu vyrobí hmotu, ..

Kořenové rostlinné bio čističky odpadních vod

personRedakceremove_red_eye56bookmarkZahradní stavby a doplňky

Problematika čištění odpadních vod se dotýká zejména obyvatel obcí a právě často chalupářů a chatařů, které nejsou napojeny na centrální čistírnu odpadních vod tj. na síť kanalizační. Na trhu existuje celá řada domovních čistíren, o kterých jsme již hovořili. ..

Voda do betonu

personRedakceremove_red_eye27bookmarkStavba

Voda ačkoliv není stavební látkou, hraje nezastupitelnou roli v průběhu hydratace cementu a jeho krystalizace. Vznikají tak pevné vazby mezi jednotlivými zrny kameniva. Do betonové směsi, při míchání přidáváme více vody, než je stanoveno předpisem z důvodu lepšího ..

Kiwi

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagesvet-rostlin.cz

● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 samičích rostlin, nebo vzdálenost do 30 m. Není na škodu když na uvedené množství budou vysazeny 2 samčí rostliny. Pro vytvoření plodů je důležité, aby se samčí a ..

DŘEZ – CENTRUM KUCHYŇSKÉHO DĚNÍ

personSimona Chvátilováremove_red_eye32languagereceptarprimanapadu.cz

Statistika dokazuje, že šedesát procent kuchyňských prací se odehrává u dřezu, a to i přesto, že většina kuchyní je dnes vybavena myčkou nádobí. Dřez totiž využíváme k mnoha dalším činnostem, například při očišťování zeleniny, masa, při slívání vroucí vody, ..

Biologický bazén - koupání bez chloru a chemie

personSimona Chvátilováremove_red_eye31languagesvet-rostlin.cz

V létě je bazén to, co máme na zahradě nejraději. Ale i přesto, že na trhu jsou k dostání stále ekologičtější bazény, do přírodního koupaliště mají hodně daleko. Řešením je 100 % biologické /nebo taky biotopové nebo ekologické/ koupaliště, kde je voda čištěna ..

NÁPADY PRO ORIGINÁLNÍ PODLAHU

personSimona Chvátilováremove_red_eye30languagereceptarprimanapadu.cz

Kvalitní a hezká podlaha je základem úspěchu k dosažení zdařilého interiéru. Proč bychom tedy měli zůstávat u všedního vzhledu, když jí můžeme celkem snadno dodat originální tvář? Jednotlivé materiály můžeme vzájemně kombinovat, a tak už záleží jen na naší ..

ZAKLÁDÁNÍ ZAHRADY

personSimona Chvátilováremove_red_eye91languagereceptarprimanapadu.cz

Zahradu si můžete navrhnout sami, nebo můžete využít služeb zahradního architekta. Jeho servis sice něco stojí, ale pokud s touto činností nemáte mnoho zkušeností, vyhnete se díky němu řadě začátečnických chyb. Navíc, hezká zahrada nemusí být nutně drahá. Často je to ..