Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightNetradiční dřeviny našich zahrad - ..

Obrázek příspěvku: Netradiční dřeviny našich zahrad - Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

Netradiční dřeviny našich zahrad - Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

personaccess_time17.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye16 shlédnutí

V krajích, kde je domovem vinná réva, se můžete setkat se vzácnou a netradiční ovocnou dřevinou. Jmenuje se jeřáb oskeruše (někdy též oskoruše)(Sorbus domestica).

V Evropě doma

Jeřáb oskeruše roste ve střední a jižní Evropě, zasahuje až k Černému moři a do Malé Asie. Ojediněle se vyskytuje také na severu Afriky. U nás se s ním jako se solitérou můžete setkat na Zlínsku. V České republice byl tento strom vzácný již před dvěma sty lety. Daleko častěji se ale pěstuje na sousedním Slovensku.

Vysoký a dlouhověký

Jeřáb oskeruše patří mezi vysoké a dlouhověké druhy stromů. Je-li vysazen osamoceně, dorůstá výšky okolo 15 metrů, v lesním porostu však dosahuje výšky až 30 metrů. V lese se dožívá okolo 140 let, volně stojící více než 200 let, ve výjimečných případech i 400 let. Tvarem své koruny i kůrou se jeřáb oskeruše podobá hrušni. Listy pro změnu napodobuje jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Při rozvíjení jsou bílé chlupaté, později olysají. Na rozdíl od jeřábu ptačího jsou o něco méně zašpičatělé, šedozeleně zbarvené a pupeny jsou lysé a lepkavé.

Teplo a humózní půda

Jeřáb oskeruše patří mezi náročné druhy dřevin. Roste v teplejších oblastech a vyžaduje humózní půdu na vápencovém podkladu. Je celkem odolný proti nízkým zimním teplotám. Květy jsou citlivé na pozdní jarní mrazíky. Plody jsou často napadány houbovými chorobami, především strupovitostí. Strom není třeba, po základním výchovném řezu, příliš prořezávat. Provádí se jen průklest.

Bílé květy

Oskeruše kvete v květnu bílými květenstvími, širokými 6-10 cm. Plody připomínají malá jablíčka nebo hruštičky žlutozelené, ale v některých případech i žlutooranžové až hnědozelené barvy. Na povrchu jsou tyto plody pokryty početnými rezavě hnědými tečkami. Sklízejí se od poloviny září do listopadu, kdy postupně opadávají. Dají se i česat. V takovém případě je ale třeba je na několik dní uložit a nechat dozrát.

Samé vitamíny

Sladké a chutné plody jeřábu oskeruše obsahují velké množství vitamínů, především B2, provitamin A, vitamin C, ale také minerálů. Mezi ty patří vápník, fosfor, hořčík, draslík, bór a železo. Obsaženy jsou zde i organické kyseliny, cukry, bílkoviny, pektiny, vláknina a tanin. Plody byly od nepaměti využívány v lidovém léčitelství, kde se usušené a rozemleté užívaly při žaludečních potížích. Široké využití mají i v potravinářství. Suší se, připravují se z nich marmelády, ovocné šťávy a vína. Na Moravě a Slovensku patří mezi tradiční úpravy plodů oskerušová pálenka, která je považována za náš nejvzácnější ovocný destilát.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Podzimní péče o zahradu

personRedakceremove_red_eye46bookmarkZahrada

Každý chalupář a chatař má rád svoji zahradu, na které tráví v roce řadu dní. Proto se o ni také dobře stará. Každé roční období vyžaduje jiné zahradní práce a formu údržby. My si v tomto článku povíme na co bychom neměli zapomenout na podzim. Nejprve dejte do pořádku ..

Zahradní kalendář - DUBEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye40bookmarkZahrada

Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z ..

Kámen v zahradě

personRedakceremove_red_eye43bookmarkOkrasné zahrady

Každý majitel objektu si přeje mít krásnou zahradu. Pokud něco přímo nepěstuje, tak uvažuje především o zahradě okrasné. Do takové zahrady se hodí kameny různých druhů a velikostí. Kameny na nás mohou zpočátku působit velmi chladně, obyčejně, nezajímavě. Ale první ..

Kouzlo zimních zahrad

personRedakceremove_red_eye14bookmarkZahrada

Venkovních zahrad si můžete užívat jen několik měsíců v roce. Toužíte-li však po zahradě celý rok, tedy i v zimě, pořiďte si zahradu zimní.Na počátku byly oranžérieZimní zahrady se poprvé objevily okolo poloviny 17. století. Měly podobu zděných budov s velkými okny, ve ..

Zahradní kalendář - KVĚTEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye39bookmarkZahrada

Je tady období plné květů. Je to začátek příjemných chvil na zahradě. Ale nepolevujte v úsilí, nebo příroda zaseje, co si myslí, že by mělo být zaseto. Okrasná zahrada Výsadba hlíz – Po polovině května pomíjí nebezpečí posledních mrazíků a nastává čas výsadby ..

Roubované nebo pravokořenné

personRadka Eliáškováremove_red_eye56languagereceptarprimanapadu.cz

Roubování znamená, že jedné dřevině (podnoži) odřežete kmínek nebo větev a místo toho tam „přilepíte“ větev (roub) z jiné dřeviny. Odborníci prominou tuto zjednodušující definici. Roubování je velká věda, se kterou 95% zahrádkářů nepřijde do styku, protože kupují ..

Japonské zahrady

personSimona Chvátilováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Jestliže milujete krásně upravené zahrady v jednom stylu, pak vám padne jako ulitá japonská zahrada. Slouží jako součást klasické zahrady a vizáží se jedná o zahradu okrasnou. Japonskou zahradu si většinou na zahradě staví lidé, kteří tíhnou k východním filosofiím anebo ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..

Květiny a dřeviny, které dobře snášejí sucho

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagereceptarprimanapadu.cz

Počasím si nemůžeme být nikdy jisti, což vědí všichni zahrádkáři. Každý rok se může stát, že nastane kratší nebo delší období sucha, kdy ne a ne zapršet. Není výjimkou, že v podobných situacích se často vyhlašují restrikce, například zákaz zalévání zahrádek, a ..

Údržba živých plotů

personSimona Chvátilováremove_red_eye40languagereceptarprimanapadu.cz

Mnozí odsuzují živé ploty proto, že se jim zdá jejich údržba příliš složitá. Avšak není to tak hrozné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vždyť i zděný nebo drátěný či dřevěný plot vyžaduje údržbu a nelze ho jen postavit a nechat ho svému osudu. K dobré údržbě ..