Zahrada keyboard_arrow_right Hnojiva keyboard_arrow_rightMetodika hnojení dřevin v kontejnerech

Obrázek příspěvku: Metodika hnojení dřevin v kontejnerech

Metodika hnojení dřevin v kontejnerech

personaccess_time07.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye64 shlédnutí

Základní hnojení rozpustnými hnojivy, přihnojování granulovanými hnojivy na povrch substrátu

Základní hnojení substrátu - viz. systém A

Dávky rozpustných hnojiv pro základní hnojení jsou dány typem hnojiva a náročností pěstované kultury, pro modelový příklad (tab. 1) bylo zvoleno hnojivo Hydrokomplex v dávce 2 g/l substrátu

Přihnojování granulovanými hnojivy na povrch substrátu

Pro aplikaci hnojiv na povrch substrátu jsou vhodná granulovaná bezchloridová hnojiva popřípadě hnojiva s sníženým obsahem chlóru.

V zahradnické praxi se pro tento způsob přihnojování nejvíce používá hnojivo Hydrokomplex, které je dobře rozpustné a vzhledem ke zvýšenému obsahu draslíku je použitelné i v druhé polovině vegetace.

Při použití Hydrokomplexu pro základní hnojení (2g/l) je vhodné aplikovat stejné množství ještě 2× za vegetační období na povrch substrátu (tab. 1), první dávku do 10. 6., druhou do 10. 7.

V rámci tohoto systému hnojení jsou živiny aplikovány nerovnoměrně, větší rovnoměrnost by bylo možné docílit zvýšenou četností nižších dávek.

U substrátů s alternativními komponenty (dřevní vlákna, piliny) i u rašelinokůrových substrátů s kůrou kompostovanou bez dusíkatých hnojiv je možné aplikovat doplňkové hnojení dusíkem ve formě granulovaného hnojiva na povrch substrátu. Ve vegetačních pokusech se osvědčila dávka 0,5 g ledku vápenatého (LV, 15 % N) v přepočtu na litr substrátu (1–2 aplikace, dodá se cca. 75–150 mg/l substrátu).

C. Použití hnojiv s řízeným uvolňováním

Výživa rostlin se podstatně zjednodušuje při použití hnojiv s řízeným uvolňováním, hnojivo se aplikuje na začátku vegetace, přihnojování odpadá nebo se výrazně omezuje .

Termín výsadby a doba pěstování určuje typ hnojiva z hlediska doby účinnosti (tab. 6). V podmínkách ČR je nejrozšířenější termín výsadby duben/květen a nejvíce používaná jsou hnojiva s účinností 5–6 měsíců. Z řady hnojiv Hydrocote bylo do této skupiny zařazeno hnojivo Hydrocote 140 (doba účinnosti 140 dnů, cca. 4,5 měsíce) a to z důvodů odlišné definice doby účinnosti hnojiv Hydrocote (uvolnění 80 % živin při teplotě půdy 25 °C) oproti hnojivům Osmocote a Plantacote (uvolnění 100 % živin při teplotě půdy 21 °C).

Kultura, případně termín expedice určují typ hnojiva charakterizovaného intenzitou uvolňování živin v průběhu doby účinnosti. Porovnání hnojiv s účinností 5–6 měsíců je uvedeno v tab. 7.

Pozn.: U nového typu hnojiva Osmocote standard s universálním použitím bylo ve vegetačních pokusech zjištěno pomalejší uvolňování živin na počátku vegetace než u staršího typu (Osmocote plus). Pro kultury s rychlejším růstem na počátku vegetace je nutné používat odpovídající typy.

Při stanovení dávky hnojiva se vychází z typu hnojiva, typu substrátu a náročnosti kultury. Hnojiva s delší dobou účinností se aplikují ve vyšších dávkách (tab. 8). Dávkování doporučované jednotlivými výrobci se vztahuje na rašelinové substráty. U substrátů s alternativními komponenty (dřevní vlákna, piliny) i u rašelinokůrových substrátů s kůrou kompostovanou bez dusíkatých hnojiv (tab. 4) je vhodné dávky zvýšit o 0,5–1 g/l. Pro vyhnojené substráty (dávka rozpustného hnojiva do 1 g/l substrátu) se používá nižší doporučovaná dávka.

Doplňkové hnojení

Doplňková dávka N (viz. systém A) by se měla aplikovat při základním hnojení u substrátů s alternativními komponenty: dřevní vlákna, piliny, kompostovaná kůra bez přídavku dusíku a s větším poměrem C/N (tab. 4). Doplňkovou dávku N je možné aplikovat i dodatečně hnojivou závlahou nebo aplikací dusíkatého hnojiva na povrch substrátu.

Startovací dávka rozpustných NPK hnojiv (např. PG MIX do 1 g/l substrátu) je vhodná u náročných kultur především při použití hnojiv Hydrocote, případně Osmocote standard. U hnojiv Hydrocote startovací dávku doporučuje i distributor těchto hnojiv v ČR.

Nižší dávky hnojiv s řízeným uvolňováním např. při v kombinaci s granulovanými hnojivy 2+2 g/l je nutné doplnit přihnojováním během vegetace (např. 3–4 hnojivými zálivkami o koncentrace 0,2 %).

Tab. 6. Rozdělení hnojiv s řízeným uvolňováním podle doby účinnosti účinnost

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Hnojení ovocných dřevin

personRedakceremove_red_eye40bookmarkHnojiva

Obecně lze hnojiva rozdělit na organická a průmyslová. Organickými hnojivy dodáváme půdě sílu a průmyslová hnojiva zajišťují, že bude mít půda dostatek živin. U ovocných stromů jsou základy a pravidla hnojení o něco rozdílné. Jednak je nutné vybrat správný typ hnojiva, ..

Zahradní kalendář - ČERVEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye42bookmarkZahrada

A je tady léto. Všechno je svěží a zelené. Nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím je víceméně pryč, červen je především měsícem údržby. Je to také měsíc prvních sklizní. Okrasná zahrada Výsev dvouletek – Nastává ideální čas pro výsev dvouletek, ..

Kácení stromů - zákonné požadavky

personRedakceremove_red_eye13bookmarkZahrada

Kácení stromu, dokonce na vlastním pozemku podléhá určitým zákonům a pravidlům. V následujícím článku jsou shrnuty některé zákonné požadavky, které nám mohou pomoci vyhnout se zbytečné pokutě.Snad každý z nás se někdy setkal s problémem, souvisejícím s nutností ..

Hnojiva pro zdravé rostlinky

personRedakceremove_red_eye40bookmarkHnojiva

Hnojíme, hnojíme, ale proč?I rostliny potřebují ke svému plodnému růstu určité živiny, které jim můžeme snadno dodat pomocí hnojiv. Rostliny jako základní prvky potřebuje především fosfor, dusík a draslík. Ovšem i hnojení má své hranice. Aby hnojiva fungovala tak jak ..

Domácí pěstování - Výživa rostlin

personRedakceremove_red_eye48bookmarkHnojiva

Dnes se velmi podrobně podíváme na vhodnou krmi pro naše hydroponní i v hlíně pěstované miláčky. Toto téma asi nenechá žádného pěstitele chladným. Každý má svoje tajné "babiččiny recepty" a zaručené postupy.Téma je poměrně obsáhlé, proto v tomto článku nabídnu ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..

Péče o trávníky v jarním období.

personRadka Eliáškováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník je víceletá až vytrvalá kultura, která každoročně prochází obdobím plné vegetace a obdobím vegetačního klidu. Trávníky reagují na přechodu zimního a jarního období zejména na postupný vzestup teplot vzduchu a následně teploty půdy. Právě teplota půdy, v níž ..

VÝSADBA BALKÓNOVÝCH ROSTLIN

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagesvet-rostlin.cz

Takříkajíc pastva pro oči - tak bychom mohli nazvat obydlí, které kvete „samo o sobě“, a to díky kouzlu, které vytvářejí květiny na jeho balkónech, okenních parapetech i terasách. Proč zmiňujeme balkónové rostliny? Ano, hádáte správně. Přichází vhodná doba na jejich ..

TRÁVNÍK PO ZIMĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Sníh nás pomalu, ale jistě opouští a to je známka toho, že jaro se konečně blíží. Trávník, který během zimy zahalila bílá sněhová pokrývka se nám pomalu odkrývá a začíná se zelenat. Některými lidmi bývá trávník podceňován jako pouze rovná plocha pod nohama, ..

Trávník v létě

personRadka Eliáškováremove_red_eye38languagereceptarprimanapadu.cz

Čím zavlažovat trávníky? Nejjednodušší systém, avšak velmi náročný na čas a kontrolu je systém přenosný - hadicemi od zdroje vody. Takto můžeme zalévat ručně pomocí trysky, nebo pomocí různých typů postřikovačů, které rozstřikují vodu kruhově nebo rovnoběžně. ..