Domov a bydlení keyboard_arrow_right Stavba keyboard_arrow_rightMalé domovní čistírny odpadních vod

Obrázek příspěvku: Malé domovní čistírny odpadních vod

Malé domovní čistírny odpadních vod

personaccess_time18.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye45 shlédnutí

Každý chalupář či chatař musí dle zákona vyřešit jakým způsobem bude odvádět ze svého objektu odpadní vodu, pokud není napojen na kanalizaci. Řada má na chalupě septik nebo žumpu. Obojí je dnes poměrně problematické. Úpravy septiku v souladu se zákonem se nám mohou značně prodražit a pravidelné vyvážení žumpy a její čištění také nestojí zrovna málo peněz. Pokud myslíme a uvažujeme ekologicky a jsme ochotni věnovat určitou jednorázovou větší pořizovací částku, tak si ke svému objektu pro tyto účely instalujeme domovní čistírnu odpadních vod.

Níže si vysvětlíme smysl, účel a funkci těchto biočističek. V současné době se v ČR používají převážně čistírny s biodisky (obecně s biokon-taktory) a v poslední době i čistírny aktivační. V západních zemích pak jsou rozšířeny biologické filtry. Většina čistíren je založena na aerobním způsobu čištění odpadních vod, které spočívá obecně v tom, že organická hmota je rozkládána směsí mikroorganismů, které ke svému životu potřebují kyslík ze vzduchu.

Každá čistírna má obecně tři části. Hrubé předčištění, kde dochází k oddělení hrubých nečistot od odpadní vody, dále aerobní stupeň, kde dochází k vlastnímu biologickému čištění s následným oddělením kalu, který je produk- tem čištění a vyčištěné vody. Poslední částí je prostor na skladování produktů čištění. Toto platí obecně jak pro malé domovní čistírny, tak pro větší obecní čistírny. Jednotliví výrobci čistíren se s těmito zásadami vyrovnali s rozdílnou technickou úrovní řešení.

Biologické čištění odpadních vod je poměrně složitý a technologicky náročný proces. U větších ČOV je k dispozici kvalifikovaná obsluha, kterou v posledních letech úspěšně nahrazují inteligentní řídící systémy. U malých domovních čistíren je třeba zajistit obdobnou kvalitu čištění, ale podstatně jednodušším způsobem. Z toho vyplývá závěr, že vyrobit dobře fungující malou domovní čistírnu je obtížnější než ČOV pro cca 1000 EO.

Malá domovní čistírna by měla splňovat tyto požadavky:
Účinnost čištění větší než 95%
Nehlučný chod
Spotřeba energie menší než IkWh/ m3 vyčištěné vody
Parotěsné provedení, které vyloučí zápach v okolí ČOV
Schopnost dlouhodobé funkce bez přítoku splašků na rekreačních objektech
Schopnost zvládnout nárazový přítok (tj. denní přítok splašků v průběhu cca 4hod.)
Bezobslužný provoz
Minimální nároky na údržbu
Žádná mimořádná opatření pro zimní provoz
Minimální nebo žádné nároky na odborný servis
Použití výhradně nekorodujících materiálů
Skladování odpadních produktů čištění min. 3 měsíce provozu ČOV a možnost jejich jednoduchého vytěžení bez použití fekálního vozu
Automatická kontrola správné funkce ČOV - nejlépe s přenosem signálu do nemovitosti.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Kořenové rostlinné bio čističky odpadních vod

personRedakceremove_red_eye56bookmarkZahradní stavby a doplňky

Problematika čištění odpadních vod se dotýká zejména obyvatel obcí a právě často chalupářů a chatařů, které nejsou napojeny na centrální čistírnu odpadních vod tj. na síť kanalizační. Na trhu existuje celá řada domovních čistíren, o kterých jsme již hovořili. ..

Koroze betonů

personRedakceremove_red_eye22bookmarkStavba

Koroze, neboli degradace betonové konstrukce je způsobována především díky častému výskytu agresivních podzemních vod, přičemž minimálně polovinu z nich, myslíme na našem území, je dle našich současných platných norem považována za agresivní vůči betonu. Činitelé ..

Využití dešťové vody na zahradě

personRedakceremove_red_eye39bookmarkZahrada

Voda je dnes drahá a každý chalupář přemýšlí, jak ušetřit za vodu, kterou nutně při provozu objektu spotřebuje. Řešení není složité ale stejně je potřeba provést vstupní investici a rozhodnout se účelně jakým způsobem. Prostě za vodu z vodovodu se platí, zatímco ..

Něco málo o bylinkách

personRedakceremove_red_eye35bookmarkBylinky

Mít čerstvé bylinky přímo na zahradě, je snad přáním každé hospodyně či gurmána. Zahradní centra nabízejí celou řadu zajímavých léčivých i aromatických rostlin. Jenom vědět, kterou z nich potřebujete nejvíc. Alespoň něco Vám napoví malý přehled o bylinkách... ..

Čím hnojit květiny na podzim

personRedakceremove_red_eye37bookmarkHnojiva

Podzim se neúprosně blíží a mnozí z nás si kladou otázku, jak a čím správně hnojit květiny. Máme pro vás pár tipů jak a čím hnojit rostliny na podzim.Květiny na balkoně nebo v zahradě potřebují pro svůj zdravý růst mnoho živin, které se do půdy přidávají ..

Péče o trávníky v jarním období.

personRadka Eliáškováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník je víceletá až vytrvalá kultura, která každoročně prochází obdobím plné vegetace a obdobím vegetačního klidu. Trávníky reagují na přechodu zimního a jarního období zejména na postupný vzestup teplot vzduchu a následně teploty půdy. Právě teplota půdy, v níž ..

Čerpadla a další

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagereceptarprimanapadu.cz

Čerpadla jsou dalším sortimentem, který jsme zařadili do našeho internetového obchodu. Čerpadla jsou užitečným pomocníkem např. při vypumpování a pumpování znečištěných vod, čerpání čisté vody či pro zahradní zavlažování. Čerpadla od firmy Metabo dbají na kvalitu a ..

Trávník v létě

personRadka Eliáškováremove_red_eye38languagereceptarprimanapadu.cz

Čím zavlažovat trávníky? Nejjednodušší systém, avšak velmi náročný na čas a kontrolu je systém přenosný - hadicemi od zdroje vody. Takto můžeme zalévat ručně pomocí trysky, nebo pomocí různých typů postřikovačů, které rozstřikují vodu kruhově nebo rovnoběžně. ..

Brčkohrátky

personRadka Eliáškováremove_red_eye67languagejaktoudelam.cz

Má je doma skoro každý. Obyčejná brčka. V Ikea je pořídíte v pestrých barvách po 200 ks za cenu velmi lidovou. Cože byste si počli s dvěmi sty brčky? No, je možné, že po přečtení článku vám ještě nějaké pochybí. Děti z neznámého důvodu brčka obvykle milují. Taky je ..

Jak ušetřit na dětech bez výčitek svědomí

personRadka Eliáškováremove_red_eye56languagejaktoudelam.cz

Ano, děti jsou to nejdražší, co máme. Většinou i v doslovném slova smyslu. Vychování jednoho dítěte přijde na stejné peníze jako nové Porsche i s náhradními pneumatikami. Takže v pokojíčku máme zaparkované už dvě, ve věku tří a šesti let. Nejsem velkým příznivcem ..