Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightLunární zahradničení aneb Vliv Měsíce ..

Obrázek příspěvku: Lunární zahradničení aneb Vliv Měsíce na pěstování rostlin

Lunární zahradničení aneb Vliv Měsíce na pěstování rostlin

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye11 shlédnutí

Je nesporné, že Měsíc a jeho fáze ovlivňují jak lidské chování, tak přírodu. Z toho vycházejí i zastánci teorie lunárního zahradničení, podle nichž by se práce na zahradě měla řídit měsíčními fázemi. Můžeme být skeptičtí, nicméně lidé, kteří lunární zahradničení praktikují, jeho kladný vliv na rostliny potvrzují. Každopádně je tato metoda ekologická a zcela neškodná - stačí ji vyzkoušet a přesvědčit se na vlastní oči.

Co je vlastně lunární zahradničení?

Rozumí se jím vykonávaní zahradnických prací podle Měsíce. Vědecké důkazy chybí, ale už od středověku je vypozorována spojitost mezi určitými měsíčními fázemi a zahradnickými pracemi, jako je sázení, stříhání nebo sklizeň. Vliv Měsíce spočívá v jeho přitažlivé síle působící na všechny tekutiny na zeměkouli; nejmarkantnějším příkladem je příliv a odliv. Stejným způsobem ovlivňuje i mízu uvnitř rostlin - s přibývajícím Měsícem míza v rostlinách stoupá. Listy rostou rychleji, květy se hojněji rozvíjejí a semena rychleji klíčí. To je vhodný okamžik pro roubování a sklizeň šťavnatého ovoce. V tomto období je lepší počkat s ořezáváním stromů a sklizní rostlin na sušení.Naopak v období ubývajícího Měsíce, kdy míza v rostlinách klesá, se můžeme věnovat odnožím a kořenům. Lze sklízet kořeny a vnější části rostlin, které chceme sušit, můžeme ořezávat, přesazovat, rýt, rozhazovat kompost nebo řezat dřevo.

Jaké jsou výsledky?

Nečekejte zázraky. Zahradničení podle Měsíce je jakási nadstavba, ale nemůže nahradit hnojení nebo pesticidy. Nicméně touto metodou lze dosáhnout toho, že rostliny porostou rychleji a budou odolnější, protože budou lépe vyživovány. Také sklizeň bude vyšší.Podle pozorování má Měsíc větší vliv na vývoj listů než například na počet plodů rajčat. Velmi příznivé výsledky se tak dají získat třeba u salátu - pokud je zasazen ve správný okamžik, neporoste do výšky. Respektování lunárního kalendáře se osvědčuje také v péči o živý plot. Podle toho, v jaké fázi je zastřihován, lze buď rychleji získat hustší porost, nebo naopak růst jeho listů zpomalit, aby se nemusely tak často zastřihovat.

Co je třeba udělat, abychom správně dodržovali všechna pravidla?

Jediným problémem této metody je, že neexistuje obecně platný a časově neohraničený kalendář, neboť ten se mění každý rok. Proto jediným řešením je každoročně koupit nový lunární kalendář nebo knihu s rozpisem prací. Je nemožné pozorovat oblohu a snažit se sami vypočítat jednotlivé fáze Měsíce. S knihou je zahradničení mnohem jednodušší: jednoduše stačí každý den nalistovat příslušná doporučení. Poslední rada: dejte na selský rozum. Jestliže v lunárním kalendáři stojí, že zrovna dnes musíte zasít, ačkoli venku řádí bouřka a půda je rozmoklá, odložte setí na pozdější dobu. Lunární zahradničení má být pro vaši zahradu přínosem, ne dogmatem.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Domácí pěstování - Výživa rostlin

personRedakceremove_red_eye48bookmarkHnojiva

Dnes se velmi podrobně podíváme na vhodnou krmi pro naše hydroponní i v hlíně pěstované miláčky. Toto téma asi nenechá žádného pěstitele chladným. Každý má svoje tajné "babiččiny recepty" a zaručené postupy.Téma je poměrně obsáhlé, proto v tomto článku nabídnu ..

Pěstování feniklu sladkého

personRedakceremove_red_eye46bookmarkVýživa a ochrana rostlin

Už ve středověku používali fenykl sladký (Foeniculum vulgare var. Dulce) jako kořeninovou zeleninu, ale také jako léčivou rostlinu proti chorobám ledvin, jater, nachlazení a kašli. Používali ho i jako prostředek k utišení bolestí při žaludečních křečích a kolikách. ..

Pěstování žampionů na chalupě

personRedakceremove_red_eye37bookmarkZahrada

Neradi chodíte na houby ale rádi je jíte. Zkuste si vypěstovat na své chalupě či chatě např. žampiony zcela sami. Není to vůbec složité. Dáme Vám malý návod jak na to. Žampiony jsou bohaté na bílkoviny, vitaminy, mají vyšší obsah draslíku a biologicky aktivních látek " ..

Zahradní skalky

personRedakceremove_red_eye49bookmarkOkrasné zahrady

Na zahradě je neustále co dělat. Máme plány, jak bude naše zahrádka vypadat, třeba si i víme rady, třeba ne. V této části portálu si zkusíme říci některé zásady. nejvhodnější je poloha na východní straně zahrady. Rostliny tak budou dostávat především dopolední slunce. ..

Substráty pro Vaší zahradu

personRedakceremove_red_eye35bookmarkVýživa a ochrana rostlin

Snad každý chalupář a chatař, který pěstuje na své zahradě květiny nebo zeleninu, již dnes kupuje a používá zahradní substráty aby měl lepší výsledky. V tomto článku Vás chceme alespoň trochu "vzdělat" a vysvětlit co to vůbec substráty jsou, z čeho se skládají a na co ..

Kiwi

personSimona Chvátilováremove_red_eye53languagesvet-rostlin.cz

● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 samičích rostlin, nebo vzdálenost do 30 m. Není na škodu když na uvedené množství budou vysazeny 2 samčí rostliny. Pro vytvoření plodů je důležité, aby se samčí a ..

Užitková zahrada pro začátečníky

personRadka Eliáškováremove_red_eye46languagereceptarprimanapadu.cz

Když jsme se přistěhovali do domu se zahradou, všude na pozemku rostl plevel do výše pasu. Obzvláště hojně se tam vyskytovala locika kompasová. Tahle rostlinka natáčí své listy severo-jižním směrem, tak reguluje osvit listů a fotosyntézu. Jinak je zajímavá tím, že jde blbě ..

Biovína

personSimona Chvátilováremove_red_eye30languagesvet-rostlin.cz

V obchodech se stále častěji setkáváme s biovíny. Co si pod tímto pojmem máme představit? V čem jsou lepší než klasická vína? Jak může vinař přejít na pěstování biovín?Co jsou biovína a proč je pěstovat?Biovína se řadí mezi produkty ekologického zemědělství, ..

Pěstování orchidejí, teplý skleník

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagereceptarprimanapadu.cz

Navazujeme na první příspěvek o pěstování v chladném skleníku nyní vstupem ze skleníku velmi teplého, tropického. Opět se jedná o pěstování sběratelské. Ukážeme vhodný sortiment rostlin, paletu tvarů a barev a charakterizujeme potřebné podmínky a materiály pro ..

VÝSADBA BALKÓNOVÝCH ROSTLIN

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagesvet-rostlin.cz

Takříkajíc pastva pro oči - tak bychom mohli nazvat obydlí, které kvete „samo o sobě“, a to díky kouzlu, které vytvářejí květiny na jeho balkónech, okenních parapetech i terasách. Proč zmiňujeme balkónové rostliny? Ano, hádáte správně. Přichází vhodná doba na jejich ..