Domov a bydlení keyboard_arrow_right Stavba keyboard_arrow_rightLodžie, balkóny a terasy

Obrázek příspěvku: Lodžie, balkóny a terasy

Lodžie, balkóny a terasy

personaccess_time30.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye25 shlédnutí

Keramické plochy na balkónech a lodžiích jsou zejména v oblasti nášlapné vrstvy podlahové konstrukce, jejíž základní charakteristikou je odolnost proti mrazu a působení vody.

Často dochází k poruchám vlivem špatné kvality kotvení a lepení dlažby k podkladní kon­strukci. Do konstrukce se dostane vlhkost, která při mrazu destruuje plochu dlažby. Proto před pokládkou dlažby v prostorách balkónů a lodžií klademe velký důraz na správnou volbu skladby celé konstrukce.

Několik způsobů řešení dlažeb balkónů a lodžií
Skladba podkladní konstrukce:
     - Nový beton, popřípadě původní vrstva se upraví flexibilní lepící hmotou tak, aby došlo k vytvoření adhezního můstku. 
     - Připravíme si kladečský plán a umístění případných dilatací.
     - Vnitřní a vnější rohy osadíme ukončovacími a balkónovými profily.

Základní způsoby řešení skladeb balkónů:

Klasika
     - Na vyspádovaný podklad se nalepí bitumenová izolace, která se ukončí na kraji balkónů klasickým oplechováním pro odvod proteklé vody. 
     - Na styku balkón stěna se nesmí použít oplechování a lepenka je napojena na stěnu přes fabion.
     - Na takto připravený podklad položíme drenážní fólii a na ni vybetonujeme 50 mm tlustou vrstvu betonového potěru. Je třeba myslet na dilatace v potěru a to s ohledem na šířku balkónu a také s ohledem na velikost pokládané dlažby. Potěr je samozřejmě nutno vygle­tovat. 
     - Na okraj balkónu se nalepí (nepřibíjet hřebíky) balkónový okapový profil a to s kompenzačními otvory.
     - Na vyzrálý podklad se bez další izolace nalepí pomocí flexibilního lepícího tmele mrazuvzdorná dlažba a zaspáruje se flexibilní spárovací hmotou.

Stěrkové izolace
     Skladba se stěrkovými izolacemi se používá převážně na menší plochy balkónů. Stěrkové izolace používané do koupelen nejsou většinou vhodné.
     - Velmi důležitým faktorem je vyzrálost podkladu, aby se „nezavřela“ vlhkost v podkladu a následně nedocházelo k praskání. Na takový vyspádovaný podklad naneste první vrstvu stěrkové izolace a tu nechte vyschnout.
     - Na okraj balkónu nalepíme balkónový okapový profil a do koutů nalepíme „koutovou“ pružnou pásku.
     - Na vyzrálou první vrstvu naneseme druhou vrstvu stěrkové hydroizolace. Celková spotře­ba být měla být cca 3 kg/m2. Také druhou vrstvu necháme vyzrát.
     - Nalepíme dlažbu a zaspárujeme pružným tmelem. V případě užití silikonu dbát na jeho vhodnost užití (viz abrazivní účinky inertních posypů). Tmelíme styk dlažba – sokl a styk dlažba – balkónový profil, který je položen o 5 – 10 mm před okrajem dlažby.

Separačně – izolační fólie
     - Na nevyzrálé podklady nebo na větší plochy vždy použijeme separační fólie, které nám nepropustí napětí z podkladu do dlažby. Pod těmito fóliemi se ve spádové vrstvě neprová­dějí dilatační spáry a naopak v dlažbě musí být provedeny. Pomůckou pro určení dilatace může být poměr hloubky balkónu k šířce dilatačního pole maximálně 1,5x.

Drenážní fólie
     Jedno z užití jsme uvedli v bodě 1. klasika. Ne vždy však musíme lepit a spárovat dlažbu. Například teracové dlaždice lze pokládat do štěrkového lože právě na drenážní fólii, která vykazuje menší odpor k protékání vody než štěrk. Další využití mají tyto fólie v konstruk­cích teras, pod kterými je obytná místnost. Na takovýchto terasách nestačí jedna izolační vrstva pod dlažbou. Právě drenážní fólie je tou druhou – pojistnou hydroizolací. První vrst­va je většinou tvořena stěrkovou, nebo fóliovou hydroizolací.

Separační desky
     Ve většině případů jsou zhotoveny z extrudovaného polystyrénu v různých tloušťkách. Mohou být z výroby opatřeny z obou stran výztužnou tkaninou nalepenou ve speciální lepící a izolační hmotě. Na trhu jsou také již vyspádované desky se spádem 1,5%. vý­hodou těchto desek je zateplení plochy lodžie – balkónu, avšak jako nevýhodu musíme uvést častější provádění dilatací v dlažbě.

Terče
     Kladení dlažeb na terče, které mohou být vyrobeny z plastu, gumy, betonu, popřípadě z ji­ného materiálu, se používá pro snadnou opravu spodní izolační vrstvy. Dlaždice musejí mít však dostatečnou pevnost v tahu za ohybu, proto nelze v tomto případě užít klasickou dlažbu. Takovýto balkón se pak chová jako klasická střecha.

Lepení přímo do izolace 
     Jedná se o speciálně vyvinuté hmoty na bázi polyuretanů. Tato technologie se provádí v případě urychlení práce, hlavně při opravách stávajících balkónů. Postup je následující:
     - Naneseme tenkou první vrstvu jako hydroizolační
     - V druhém kroku vlepíme do tenké vrstvy dlažbu současně s dilatačními profily.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Rekonstrukce domů, zateplení panelových domů

personRedakceremove_red_eye17bookmarkRekonstrukce

Mnoho panelových domů má již nevyhovující balkóny a lodžie. Jedná se zejména o problémy s porušenou omítkou, bezpečností nebo dokonce i se statikou. V prvním případě lze provést sanaci vlhkých zdí vhodným hydroizolačním systémem. Dále je možno provézt výměnu zábradlí ..

Udělejte si krásnější terasu

personRedakceremove_red_eye30bookmarkZahradní stavby a doplňky

Na chalupě stále něco vylepšujeme a aplikujeme nápady,které jsme někde viděli abychm si svůj objekt udělali hezčí. Máme např. postavenou terasu a chceme ji lépe propojit se zahradou a přízemím chalupy? Chceme tak přirozené a obvyklé rozšíření obytného prostoru, který ..

Požadavky na konstrukce pro zateplování budov

personRedakceremove_red_eye28bookmarkStavba

Tepelně technické požadavky Ve vnitřních místnostech budov musí být zajištěny podmínky tepelné pohody, které určují nejen kvalitu bydlení, ale také pohodu k činnostem provázející náš život. Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla Celkový tepelný odpor konstrukce je ..

Čistota vysokým tlakem – vysokotalké čističe

personRadka Eliáškováremove_red_eye34bookmarkZahrada

Proč vůbec čistit vysokým tlakem? Každý majitel domu a zahrady, který už někdy stříkal silně znečištěné chodníkové dlaždice, zná omezený a velmi slabý čisticí výkon zahradní hadice. Naproti tomu vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí podstatně ..

Natíráme zahradní nábytek a stavby

personRedakceremove_red_eye41bookmarkExteriér

Tu pravou zahradu si na své chalupě bez pěkného posezení snad ani neumíme představit. Ale kromě toho, že si na dřevěné lavici odpočineme a např.vychutnáme si kafíčko a něco dobrého, nebo posedíme s přáteli, musíme se o zahradní nábytek také umět dobře postarat. Když ..

Efektivní ochrana proti holubům

personSimona Chvátilováremove_red_eye45languagereceptarprimanapadu.cz

Poškozují vám holubi opravenou fasádu vy si nevíte rady? Nevíte, jak zabránit usedání holubů na vašem balkónu či lodžii? I když mohou tito ptáci někomu připadat neškodní, přenáší velké množství nebezpečných chorob – ornitózu, paratyfus, stafylokokovou nákazu a mohli ..

TRUHLÍKOVÉ KVĚTINY

personSimona Chvátilováremove_red_eye71languagereceptarprimanapadu.cz

Truhlíky a květináče nepatří jen na balkóny a za okna. Velice dobře s nimi můžete doladit i vzhled vaší terasy. Přestože máte květiny na zbytku zahrady, vždy je pěkné, když vám něco kvete přímo na terase. Může se jednat o závěsné květináče, které připevníte na ..

CHRYZANTÉMY

personSimona Chvátilováremove_red_eye39languagesvet-rostlin.cz

Jinými slovy také listopadky a zároveň trvalky, které jsou původem z Číny a Japonska, kde mimochodem patří k velice oblíbeným květinám. Název této květiny je odvozen z řeckého chrysos (zlato) a anthemon (květ). Jsou řazeny do čeledi hvězdicovité a rozdělují se na ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye42languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

Rolety, žaluzie, markýzy

personSimona Chvátilováremove_red_eye34languagereceptarprimanapadu.cz

Horizontální žaluzie jsou zatím nejrozšířenějším stínidlem v našich domácnostech. Jsou využitelné u všech typů oken a jejich velkou výhodou je dlouhá životnost, snadná údržba a schopnost odrážet teplo a světlo. Pokud zvolíte žaluzie v souladu s vaším interiérem, stanou ..