Domov a bydlení keyboard_arrow_right Energie keyboard_arrow_rightKrby a krbová kamna

Obrázek příspěvku: Krby a krbová kamna

Krby a krbová kamna

personaccess_time15.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye15 shlédnutí

Předtím, než se začneme zabývat konkrétními fakty a popisem tohoto stále oblíbenějšího doplňku našich domácností, je nutno si uvědomit základní rozdíl mezi krby a krbovými kamny. Ten spočívá v tom, že krbová kamna vězní plameny za sklem, oproti tomu nám krby nabízí otevřený oheň, pokud tedy nejsou osazeny krbovou vložkou.

Jestliže se rozhodneme, že si pořídíme toto doplňkové vytápění rodinného domu, stačí se jen zorientovat v dnešní rozsáhlé nabídce a správně se rozhodnout. K tomuto by vám měl aspoň částečně pomoct i tento článek.

Krbová kamna

Pokud se rozhodneme pro toto řešení, je nutné si uvědomit, že většina krbových kamen je konstruována na spalování dřeva a dřevěných briket a nejsou určena k vytápění jako hlavnímu zdroji tepla našeho domu či bytu. Přesto, že se většina z nás řídí při výběru krbových kamen převážně designem, hlavním parametrem by měl být výkon schránky na teplo. Ten je stanoven tak, že by měl být stejný nebo o 1 kW nižší než vypočítaný potřebný výkon. Je nutné si také uvědomit, že neplatí pravidlo „čím více, tím lépe.“ Krbová kamna s vysokým výkonem řádně neroztopíme, budeme se přetlačovat s kouřem a s nízkým výkonem nám bude zase zima. V praxi se běžně používá přepočet: výkon 1 kW dostatečně vyhřeje 20 m3.

Důležitý je také přenos tepla do prostoru, který se odvíjí od konstrukce zařízení, konkrétně výběr z jedno- nebo dvou-plášťových krbových kamen.

Jednoplášťová krbová kamna

Jednoplášťová krbová kamna téměř okamžitě vytopí místnost předáním „rychlého“ sálavého tepla, především prostřednictvím prosklených dvířek. Tudy se dostává do prostoru převážná část tepelného sálání. Množství předaného tepla se zpravidla odvíjí od velikosti skleněné části.

Dvouplášťová krbová kamna

U dvouplášťových krbových kamen je v prostoru mezi vnějším a vnitřním pláštěm ohříván proudící vzduch, který pak přechází do nejbližšího prostoru teplovody, jedná se o tzv. sekundární přenos tepla. V současné době se již můžeme setkat s kombinací těchto dvou provedení, modernější kamna jsou také vybavena termostatem k regulaci přívodu vzduchu podle dosažené teploty. Pokud máme v plánu přivést teplo i do dalších místností, měli bychom uvažovat o pořízení kamen s teplovodním výměníkem. Podle použitých materiálů můžeme rozdělit krbová kamna na:

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Moderní krbová kamna za výhodné ceny

personRadka Eliáškováremove_red_eye37bookmarkDomov a bydlení

S radostí byste si dopřáli neskonalé a vynikající teplo domova, které je natolik důležité? Toužíte se radovat nad nezapomenutelným pohledem do rozpáleného ohně a zároveň spojit praktičnost s kreativitou? Potom vyzkoušejte krby a kamna té nejkrásnější kvality, která jsou ..

Kachlová kamna – spojení tradice a trendů

personRedakceremove_red_eye24bookmarkSpotřebiče

Rozvoj moderních prvků interiérového vybavení spojených s tradicí předků naplno zasáhl i segment kamen. Co tradičnějšího, než kachlová kamna, si lze vůbec představit. Přesto dnes s úspěchem doplňují ryze současné interiéry. Kromě designu a dotváření prostředí s sebou ..

Teplovodní krby a vložky

personRedakceremove_red_eye36bookmarkRekonstrukce

Každý chalupář i chatař chce mít ve svém objektu v chladných měsících teplo a při jeho výrobě mít co nejnižší náklady. Nezanedbatelný není také četnost přikládání,regulace tepla a údržba zařízení. Jedno z řešení je pořídit si a instalovat teplovodní krb či ..

Kachlová kamna opět in

personRedakceremove_red_eye12bookmarkDomov a bydlení

Ta tam jsou časy, kdy klasická kachlová kamna byla součástí skoro každé vesnické chalupy. Kdo se chce vrátit v čase zpět a podobná kamna si pořídit, draze za ně zaplatí. Na druhou stranu se dřevo pomalu stává opět jedním z nejdostupnějších a nejlevnějších paliv, vzhledem ..

Teplovodní systém na chalupě

personRedakceremove_red_eye40bookmarkExteriér

Kamna nebo krb slouží nejen jako lokání topidlo, ale čím dál tím častěji jako zdroje energie pro vytápění celé chalupy. Systém kamen nebo krbu s teplovodním výměníkem nám bez velkých investic umožňuje napojení do již existujícího rozvodu ústředního topení. Pokud se pro ..

Zahradní krby s udírnou

personRadka Eliáškováremove_red_eye34languagereceptarprimanapadu.cz

Oblíbenými doplňky na zahradách se staly pergoly. A k těm samozřejmě neodmyslitelně patří i zahradní krby s udírnou, díky kterým si můžete vychutnat ty nejlepší domácí specialitky, které si sami připravíte. Pokud si chcete zakoupit krbu u některého z oblíbených prodejců, ..

Renesance starožitného nábytku v současném interiéru

personSimona Chvátilováremove_red_eye62languagereceptarprimanapadu.cz

Stále větší část populace touží mít zakomponován nějaký starožitný prvek ve své domácnosti. Souvisí to s jistým pocitem nostalgie - tedy s jakýmsi smutkem, zabarveným pocitem prošlého času a současně s touhou navrátit alespoň symbolicky věci do starých kolejí. Právě ..

Oprava vany

personSimona Chvátilováremove_red_eye49languagereceptarprimanapadu.cz

Dá se poškozená vana opravit, nebo ji musíme rovnou vyměnit? Jak na to?Nejprve vanu umyjeme, aby zase jako nová. Dnes už máme k dispozici řadu přípravků, které povrch vany odmastí a vyčistí od všeho, co na něm ulpělo. Potom vanu do sucha vytřeme a v místech, kde budeme ..

Komíny Schiedel – teplo a pohoda Vašeho domu!

personSimona Chvátilováremove_red_eye30languagereceptarprimanapadu.cz

Co si představíte, když se řekne „teplo domova„? Máte rádi pohodlí Vašeho bydlení? Oceňujete jistotu, že se máte vždy kam vrátit, cítit se bezpečně a nezávisle? Vlastní střecha nad hlavou je přece k nezaplacení, vlastní bydlení je nadevše. Ovšem aby byl Váš dům ..