Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightKouzlo zimních zahrad

Obrázek příspěvku: Kouzlo zimních zahrad

Kouzlo zimních zahrad

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye14 shlédnutí

Venkovních zahrad si můžete užívat jen několik měsíců v roce. Toužíte-li však po zahradě celý rok, tedy i v zimě, pořiďte si zahradu zimní.

Na počátku byly oranžérie

Zimní zahrady se poprvé objevily okolo poloviny 17. století. Měly podobu zděných budov s velkými okny, ve kterých se v zimě přitápělo. Říkalo se jim oranžérie, jelikož byly určeny především pro pěstování pomerančovníků. Pěstování těchto citrusů bylo v té době finančně velice náročné, oranžérie bývaly proto součástí pouze panovnických a bohatších aristokratických sídel. Staly se symbolem luxusu a blahobytu.

Zimní zahrady dnes

I ty dnešní zimní zahrady patří spíše k nadstandardu, neboť jsou poměrně drahé a náročné. Na druhé straně však mají mnoho výhod. Rozšiřují obytný prostor, dají se využívat celoročně, nevytápěné zimní zahrady mohou sloužit jako místo pro přechovávání rostlin během zimy, mohou fungovat i jako spořič energie, tedy jako přechodová oblast mezi obytným prostorem a venkovním prostředím, vytápěné zahrady mohou nahrazovat obytný pokoj.

Optimálně jako součást projektu domu

Optimálně je zimní zahrada navržena již jako součást stavebního projektu domu. Umožní to snadno dodržet předpisy výrobce konstrukcí pro zimní zahrady, jako je například minimální sklon střechy, který má u pevné střechy činit 7%, u střechy posuvné 12%. Většina investorů se však rozhodne pořídit zimní zahradu dodatečně, což dodržování předpisů bohužel většinou znemožňuje.

Přínos energetických úspor

Než si pořídíte zimní zahradu, je třeba si zodpovědět, k jakému účelu bude sloužit. Zimní zahrada, jejímž hlavním posláním má být přínos výrazných energetických úspor, bude projektována bez vytápění. Nebude však moci sloužit k obývání po celý rok. Je-li však zimní zahrada správně orientována a je opatřena dobrou izolací, je sluneční energie schopna vyrovnávat ztráty vzniklé umělým vytápěním v zimních období a vytápění nemusí být příliš finančně náročné.

Zahrada po celý rok

Zimní zahrada, která je určena k celoročnímu obývání, musí mít kvalitní izolaci. Skla takové zahrady by měla být izolační, dvojitá až trojitá. Nejdokonalejší skla zimních zahrad jsou potažena neviditelnou vrstvou kovu, který funguje jako neviditelné zrcadlo. Dokáže propouštět světlo a zároveň odrážet velkou část tepelného záření. Izolační skla ochrání zimní zahradu jak před zimním chladem, tak před letním přehříváním.

Větrání je důležité

Zimní zahrada musí mít vyřešen také systém větrání. Ten mohou zajistit posuvná nebo výklopná okna ve svislých stěnách, střešní okna, která mohou být otvírána mechanicky nebo elektronicky, nebo elektrický ventilátor s termostatem. Potřebné zastínění před spalujícím sluncem pro změnu zajistí rolety, rohože nebo žaluzie. Nejlepší umístění zimní zahrady je na jih. Může však být situována i na západ nebo východ. Sever vhodný není.

Místo pro květiny i nábytek

Zimní zahrada, která je zároveň obytným prostorem, má být široká nejméně dva metry a musí mít alespoň 10 metrů čtverečních, aby tu bylo dostatek prostoru pro květiny i nábytek a zároveň se v prostorách dalo i procházet.

Jak vybavit zahradu

V neposlední řadě je důležité i vybavení zimní zahrady. Vhodný je odlehčený nábytek, například vyrobený z ratanu. Podlahu by měla pokrývat keramická dlažba, přírodní kámen nebo dřevo. A pak již stačí doplnit jen květiny.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Krása na zahradě

personRedakceremove_red_eye27bookmarkZahrada

Změnit nebo upravit zahradu můžeme od jara do konce podzimu. Jaro a léto jsou časem, kdy nám rostliny mohou předvést fantastickou a uklidňující podívanou. „CÍTÍME URČITOU STABILITU, KTERÁ ZAPOMÍNÁ NA MĚSTSKÝ STRES A RUCH. ROSTLINY SE NENECHAJÍ OVLIVNIT, ROSTOU SI SVÝM RYTMEM ..

Kořenové rostlinné bio čističky odpadních vod

personRedakceremove_red_eye57bookmarkZahradní stavby a doplňky

Problematika čištění odpadních vod se dotýká zejména obyvatel obcí a právě často chalupářů a chatařů, které nejsou napojeny na centrální čistírnu odpadních vod tj. na síť kanalizační. Na trhu existuje celá řada domovních čistíren, o kterých jsme již hovořili. ..

Zahradní pergola

personRedakceremove_red_eye45bookmarkOkrasné zahrady

Snad každý chatař či chalupář si chce časem vybudovat klidné místo pro odpočinek a na posazení s rodinou nebo přáteli. Dříve nebo později začne uvažovat o stavbě pergoly, která je poměrně snadným projektem a lze ji postavit svépomocí. Zde můžeme umístit stůl a židle, ..

Tvarování ovocných stromů

personRedakceremove_red_eye45bookmarkOkrasné zahrady

Snad každý český chalupář nebo chatař má na svém pozemku jabloň či jiné tradiční ovocné stromy. U starých objektů a zahrad převažují přestárlé vysokokmeny, které čím je člověk starší, tak se obtížněji česají a péče o ně bývá více náročná. Pokud strom ..

Solitérní zahradní nádoby

personRedakceremove_red_eye49bookmarkOkrasné zahrady

Výzdoba naší zahrady, míst před vchodem do domu, prostoru u bazénu nebo dlažba u pergoly apod. dotváří charakter celého objektu či jeho prostranství. Každý chalupář to ví a proto se snaží takové prostory nějak oživit a zvelebit. Trendem dnešní doby je návrat k přirozené ..

Japonské zahrady

personSimona Chvátilováremove_red_eye43languagereceptarprimanapadu.cz

Jestliže milujete krásně upravené zahrady v jednom stylu, pak vám padne jako ulitá japonská zahrada. Slouží jako součást klasické zahrady a vizáží se jedná o zahradu okrasnou. Japonskou zahradu si většinou na zahradě staví lidé, kteří tíhnou k východním filosofiím anebo ..

ZÁKLADNÍ PRVKY V ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagereceptarprimanapadu.cz

Základem každé zahrady je kvalitní trávník. Trávníky dělíme na tři základní druhy: okrasné, rekreační a krajinné. U okrasných trávníků je pochopitelně nejdůležitější jejich estetická funkce. Vyžaduje pravidelnou péči a minimální zátěž, je tedy skutečně hlavně ..

Mračňák

personSimona Chvátilováremove_red_eye70languagereceptarprimanapadu.cz

Představíme další pokojovou rostlinu – mračnák (Abutilon). Patří do prostornějších místností, protože pokud se nezastřihuje, snadno doroste do 2 m. Může se také pěstovat jako kbelíková rostlina a nechávat v zimě na chodbě nebo světlém sklepě, kdy ale ztrácí svůj ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..

Chování za volantem v zimě

personSimona Chvátilováremove_red_eye31languagejaktoudelam.cz

Odborník na pneumatiky a jízdu v zimních měsících připomenul nejen nutnost zimního obutí, ale několik důležitých bodů, které se týkají odlišných podmínek na silnici během zimních měsíců. Nadměrné znečišťování skel, světlometů, podběhů, kol a brzdových ..