Zahrada keyboard_arrow_right Okrasné zahrady keyboard_arrow_rightKámen v zahradě

Obrázek příspěvku: Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

personaccess_time14.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye43 shlédnutí

Každý majitel objektu si přeje mít krásnou zahradu.

Pokud něco přímo nepěstuje, tak uvažuje především o zahradě okrasné. Do takové zahrady se hodí kameny různých druhů a velikostí. Kameny na nás mohou zpočátku působit velmi chladně, obyčejně, nezajímavě. Ale první pohled bývá zpravidla klamný. Kámen se totiž může stát jak přirozenou součástí, tak netradiční ozdobou naší zahrady. Stačí si vybavit třeba kamenitou skalku, stinná zákoutí s kamennou zídkou nebo nádoby z kamene osázené barevně kvetoucími květinami. Ano, kámen má v dnešní zahradní architektuře velmi bohaté uplatnění.  Může si tak dle svých představ upravit netradiční zahradu s kameny a z kamenů. A pokud by té kamenné krásy na Vás bylo přece jen moc, můžete si kámen vybrat třeba jen jako jeden z dekoračních prvků. Stačí například kamenná nádoba s bonsají, kterou můžeme umístit například na venkovní terase.   

Chceme-li si například vybudovat zahradu, v níž bude kámen dominantním prvkem, měli by jste se držet několika zásad. Celá koncepce zahrady totiž musí být v souladu s okolní přírodou, aby Vaše "dílo" nepůsobilo přinejmenším nepřirozeně. Doporučujeme Vám si předem nakreslit např. malý plánek nebo můžete i improvizovat. Při samotné realizaci Vašich představ se totiž může měnit počet kamenů, jejich výška a tvar. Co se týká výběru kamenů, můžeme, což je nejjednodušší a přirozené, použít kameny z blízkého okolí. Doprava kamenů ze vzdáleného okolí se Vám může prodražit, ale také je to řešení. Máme-li kameny, pak už nastává příjemnější fáze, pustit se směle do realizace našeho plánu.  Dnes již nabízí zajímavé a zvláštní kameny  i řada větších zahradnictví.  Nejprve ale zahajte terénní úpravy. Při nich jsou osadíte především velké kameny, vyhloubíte třeba i zahradní jezírko, nebo naopak vytvoříte terénní valy. Vzhledem k tomu, že většinou chcete, aby  Vaše zahrada byla atraktivní a zajímavá i v zimních měsících, k osázení do Vašeho "kamenného ráje" použijte raději stálozelené dřeviny. Není pak vůbec špatné doplnit je i opadavými listnatými keři, stromky se zajímavou barvou listů, nebo trvalkami.

Zahrada s dominantními kameny je málo náročná na údržbu. Zvláště když použijeme na vrchní úpravu všech osazovaných ploch například mulčovací kůru, štěrk, kačírek nebo drobné oblázky. Plevelu se zde také nebude tolik dařit. A pokud jde o vysázené dřeviny, ty upravujte řezem a vyštipováním. A co všechno tedy může na Vašem větším, či menším pozemku z kamene být ? Například tzv. suchý potok, v němž leží kameny vyskládané tak, aby navozovaly pocit tekoucí vody. Z kamene může být chodník, cestička i schodiště. Kamennou zídku můžete zajímavě osázet netřesky a karafiáty. Ty se ostatně hodí i do kamenitých nádob, koryt nebo na zahradní skalku, jejíž základ je rovněž z "obyčejného" kamene. Můžete postavit zajímavé kamenné skulptury, velké solitéry nebo menhiry. Je vhodné používat např. pouze jeden druh kamenů, nebo alespoň kameny jedné barvy a struktury. I když i tady záleží na vkusu a představivosti každého z Vás. Všem se nemusí líbit jen to jedno řešení.

Zkuste se na jaře podívat na Vaši zahradu "kritických okem" a vylepšete si ji podle našeho námětu. Uvidíte jak se zajímavě změní a jistě se v ní budete i lépe cítit vč. hrdosti tvořitele.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zdivo z kamene

personRedakceremove_red_eye26bookmarkStavba

Lomový kámen Lomový kámen je svou podstatou kusové stavivo různé velikosti a tvaru. Je získáván z přírodních zdrojů – hornin, vyvřelých, metamorfovaných a sedimentárních, buď odstřelem nebo mechanickým rozpojováním na potřebnou velikost. Lomový kámen musí odolávat ..

Kachlová kamna – spojení tradice a trendů

personRedakceremove_red_eye24bookmarkSpotřebiče

Rozvoj moderních prvků interiérového vybavení spojených s tradicí předků naplno zasáhl i segment kamen. Co tradičnějšího, než kachlová kamna, si lze vůbec představit. Přesto dnes s úspěchem doplňují ryze současné interiéry. Kromě designu a dotváření prostředí s sebou ..

Zahradní skalky

personRedakceremove_red_eye51bookmarkOkrasné zahrady

Na zahradě je neustále co dělat. Máme plány, jak bude naše zahrádka vypadat, třeba si i víme rady, třeba ne. V této části portálu si zkusíme říci některé zásady. nejvhodnější je poloha na východní straně zahrady. Rostliny tak budou dostávat především dopolední slunce. ..

Trochu z Prahy u vás doma

personMarián Krouželremove_red_eye34bookmarkArchitektura

Jak si přiblížit pražskou architekturu až na dosah Jedním z nejčastějších přirovnání vztahujících se k Praze je přívlastek kamenná. Není divu, že kámen je nejčastějším tradičním materiálem, který se dochoval. Díky jeho životnosti, ale také díky dlouhé historii jeho ..

Fasády z kamene, luxusní kámen

personRedakceremove_red_eye18bookmarkExteriér

Originální přírodní materiálSoučasné trendy moderní architektury podporují použití přírodích materiálů, přírodní kámen na rozdíl od jiných dříve používaných materiálů však působí neokoukaně a dokáže oživit i jinak fádní interiér, dotváří luxusní obytný ..

Plastový nábytek

personSimona Chvátilováremove_red_eye45languagereceptarprimanapadu.cz

Plast je bezpochyby fenoménem posledních let. Je všudypřítomný a pronikl už do všech oblastí výroby. Není proto divu, že se nevyhnul ani zahradě a zahradnímu nábytku jako takovému. Plastový zahradní nábytek má mnohé výhody, a proto řady jeho spokojených uživatelů na celém ..

ZÁKLADNÍ PRVKY V ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye44languagereceptarprimanapadu.cz

Základem každé zahrady je kvalitní trávník. Trávníky dělíme na tři základní druhy: okrasné, rekreační a krajinné. U okrasných trávníků je pochopitelně nejdůležitější jejich estetická funkce. Vyžaduje pravidelnou péči a minimální zátěž, je tedy skutečně hlavně ..

Obrázky z kamínků

personSimona Chvátilováremove_red_eye47languagereceptarprimanapadu.cz

Každý kámen je v podstatě přírodní originál a vůbec nejlepší jsou kameny, které opracovalo moře. Pokud si je přivezete domů, můžete si z nich udělat následující obrázky. Kromě kamínků, k výrobě takového obrázku potřebujete: - dřevěné rámečky- kartón jako podložku ..

ZAZIMOVÁNÍ ZAHRADY

personSimona Chvátilováremove_red_eye71languagereceptarprimanapadu.cz

Typické podzimní počasí už dorazilo, proto je na čase připravit naši zahradu k zimnímu spánku. Je stále čas udělat věci, které jsme doposud nestihli, a to před tím, než přijdou první mrazy. Říká se, že nejvhodnější čas k zazimování bývá říjen, ale ani v listopadu ..

Zahradní domky a altány

personRadka Eliáškováremove_red_eye42languagereceptarprimanapadu.cz

Otázky, kam uskladnit sekačku na trávu, kam uložit během zimních měsíců zahradní nábytek nebo kam schovat před lidským okem některé zahradní potřeby, které by neměly být za žádných okolností na očích, jsou naštěstí zažehnány. V současné době jsou prodávány takové ..