
Kácení stromů - zákonné požadavky
Kácení stromu, dokonce na vlastním pozemku podléhá určitým zákonům a pravidlům. V následujícím článku jsou shrnuty některé zákonné požadavky, které nám mohou pomoci vyhnout se zbytečné pokutě.
Snad každý z nás se někdy setkal s problémem, souvisejícím s nutností pokácet jeden nebo více stromů na svém pozemku. Většina lidí se stále domnívá, že toto rozhodnutí je pouze jejich věcí a na svém území si mohou dělat co chtějí, pravda je ale někde jinde.
Nepovolené nebo neohlášené kácení nás může přijít až na 50 000 korun – pokud se jedná o fyzické osoby a až půl milionu v případě osob právnických. K uvedené sankci může být navíc uloženo odstranění škodlivých následků. Celou tuto problematiku řeší zákon č. 114/92 Sb., o ochraně přírody a krajiny, který lze bez problémů dohledat například na internetu. Tento zákon má za účel ochranu rostlin a živočichů, celého ekosystému, krajiny a tím celého životního prostředí.
V jedné z částí zákona se mimo jiného uvádí, že ke kácení dřevin není nutné povolení orgánu ochrany přírody, pokud k němu došlo z pěstebních důvodů (myšlena je tím obnova porostů), zdravotních nebo při oprávnění podle zvláštních předpisů. Takovéto kácení je nutno pouze oznámit orgánům ochrany životního prostředí, a to nejméně 15 dnů předem, aby bylo možno kácení případně zabránit.
Povolení také není nutné při kácení dřevin na pozemcích, které jsou ve vlastnictví fyzických osob, jestliže pozemky užívají a jde-li o stromy se stanovenou velikostí danou předpisem Ministerstva životního prostředí ČR. Tyto rozměry jsou stanoveny níže v článku. Dále není potřeba povolení ke kácení dřevin, je-li jejich stavem bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Myšlen je zde špatný stav, jako nebezpečné praskliny, nalomení, poškození kořenů apod. V tomto případě se oznámení vykoná dodatečně do 15 dnů po kácení.
Jeden z paragrafů upřesňuje a vymezuje případnou náhradní výsadbu, kterou může orgán ochrany přírody uložit žadateli o kácení. V případě, že kácíme dřevinu například z důvodu výstavby a máme patřičné povolení orgánů ochrany přírody a náhradní výsadba nebyla uložena, jsme povinni zaplatit odvod do rozpočtu obce. Tyto peníze budou následně použity na rozvoj životního prostředí. Toto je velmi častý případ při stavbě nových domů a různých přístavků. Pokud výsadbu provedeme, tak se nás odvod zpravidla netýká. Pro úplnost ještě uvádím, že pokud dojde ke kácení protiprávně, je hříšník povinen zaplatit stanoveno sankci, tato jde do Státního fondu životního prostředí ČR.
Další praktickou radou může být následující; pokud dojde ke kácení dřevin rostoucích mimo les, za předpokladu, že tyto dřeviny nejsou významným krajinným prvkem, povolení se nevyžaduje pro stromy o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí a pro souvislé keřové porosty do celkového plochy 40m2. Jestliže daná dřevina této míry dosáhne nebo ji překročí, musíme již podat žádost orgánu ochrany přírody, zpravidla na obecním úřadě. Tuto povinnost má vlastník pozemku nebo nájemce za souhlasu vlastníka.
Vyplníme tak předčištěnou žádost, která obsahuje jméno a adresu žadatele, doložení vlastnického práva (popř. nájemního vztahu), specifikaci dřevin (druh, velikost, počet, situační nákres) a udáme obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí. Žádost je také nutno zdůvodnit.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.