Domov a bydlení keyboard_arrow_right Domov a bydlení keyboard_arrow_rightJak se zbavit molů, klíšťat, mravenců a ..

Jak se zbavit molů, klíšťat, mravenců a dalších škůdců?
Nepříjemný hmyz v domácnosti nám může nadělat plno obtíží. Poradíme vám jak zatočit s moly v šatníku, s komáry v ložnici, s blechami v kožichu svých mazlíčků, jak se zbavit klíšťat, vší, much, mravenců a dalších škůdců v domácnosti.
Každý jistě dobře ví, jak je nepříjemné, když vás v noci vzbudí to nepříjemné bzučení, nebo když si vyjímečně pustíme domů mazlíčka, který se ale pohybuje také venku a on se začne zuřivě škrabat, až chlupy lítají. Zkusíme se podívat na nějaké jednoduché řešení, jak tomuto zabránit.
Moli
Prevence proti nim spočívá například v častém a opakovaném větrání a třepání textilií. Nebo taky můžeme použít nějaký chemický přípravek ve formě malých věšáčků do šatny nebo sprejů (pozor ale na neznámé a nejlevnější značky - mohou být i zdraví škodlivé; především rodiče, kteří mají malé děti, by měli být velmi opatrní). Textilie, které dlouho nebudeme používat, jako například zimní bundu v letním období, spacáky, náhradní peřiny, staré milované oblečení, které nemáme to srdce vyhodit, můžeme zabalit do velkých tašek či pytlů a dobře zavřít nebo zavázat, ať se tam nedostane ani jedna nejmenší larvička tohoto škůdce.
Komáři
Nejúčinnější ochranou proti komárům jsou v dnešní době elektrické odpuzovače, které se třeba jen na noc strčí do zásuvky a tím se postupně uvolňuje látka, která komáry zaručeně odpuzuje a přitom neškodí lidem ani domácím miláčkům. Navíc toto řešení není moc nákladné a noci, kdy vás opakovaně nebudí bzučíčí komár, za to stojí. Když náhodou zapomenete elektrický odpuzovač na noc zapnout, a nějaký komár si na vás smlsne, natřete si štípanec nějakou uklidňující mastí a snažte se ho vůbec neškrabat (i když to je někdy velice obtížné). V přírodě proti komárům a různým škůdcům můžeme používat sprejové odpuzovače, které můžete nastříkat jak na holé tělo, tak na oblečení.
Blechy
Jestliže máte domácího mazlíčka, je téměř jisté, že ho mohou napadnout blechy. Velice účinný je preventivní obojek, který je napuštěn látkou, která odpuzuje blechy. Když už je váš miláček bleškami napaden, obojek je do 48 hodin účinně zahubí. Jestliže koupíte 2x za rok opravdu kvalitní obojek (v řádu 100-200Kč) nejlépe u veterináře, vyvarujete se tak případných problémů, jako blechy v domácnosti, utrácení dalších peněz za postřiky, náklady u veterináře a další. Tato varianta obojku je opravdu efektivní. Není nikdy pozdě ho koupit, jelikož jak jsem už napsala – i když je pejsek či kočička napaden, stačí koupit obojek a blešky samy zmiznou. Že je váš mazlík napaden bleškami, poznáte buď tak, že tu blechu sami vidíte, jak jde mezi chlupy, nebo vyskočí. A také hlavně tak, že se miláček začne často škrábat a má mezi srstí černé tečky – zárodky blech. Když obojek již přesáhne dobu účinnosti, co nejdříve kupte nový. Většinou mají působnost tak 4-6 měsíců. Ještě zdůrazňuji, že obojek hubí nejen blechy, ale i ostatní škůdce – například klíšťata.
Klíšťata Jak odstranit klíště?
Zakápneme alkoholem, jodem nebo jiným desinfekčním prostředkoem a necháme chvilku působit. Tím by živé klíště mělo odumřít. U lidí pak vezmeme buď kapesník nebo rukavice a pinzetu a viklavým pohybem a tlakem k sobě se snažíme klíště vyviklat. Klíštětem netočte, často se při točení přetrhne a nevytáhneme ho celé. Když se nám podaří vytrhnout ho celé, spálíme jej, nebo spláchneme do záchodu. V žádném případě ho někde nesmíme položit!! V případě že utrhneme pouze zadeček, musíme vyhledat lékaře, aby zbytek klíštěte odborně odstranil. Po odstranění klíštěte místo znovu vydesinfikujte.
U zvířátek existuje speciální zvířecí pinzetka, která klíště scvakne a tím ho usmrtí a rovnou ho vytrhne. Je k dostání ve všech obchodech s potřebami pro zvířata. Stejně i toto klíště řádně zlikvidujeme!! Je důležité chránit sami sebe, když klíště taháme, a po vytáhnutí pořádně vydesinfikovat všechny nástroje, s kterými klíště přišlo do styku.
Přibližně do dvou týdnů po vytažení klíštěte se neustále kontrolujte a sebemenší příznaky – i bolest hlavy - raději konzultujeme se svým lékařem. Hlavně nezapomeňme, že prevence je vždy to nejdůležitější.
Tyto potvůrky v dnešní době znamenají velkou hrozbu, neboť způsobují závažné nemoci. Není pravidlem, že když se na vás přichytí klíště, musíte být nemocní. Záleží na individuálním člověku, zvířátku a klíštěti. Nejúčinnější ochranou proti klíšťatům je zaručeně očkování – v dnešní době žádný problém. Informujte se u svého lékaře, vakcíny jsou normálně dostupné. Očkuje se buď na jaře nebo na podzim. První očkování se skládá asi ze 4 injekcí v odstupu týdne. Je to takhle proto, že ta účinná látka se do těla musí dostat a zůstat tam. Když absolvujete první vícefázové očkování, pak stačí jen každé 4 roky obnovit dávku. Takhle to můžete dělat celý život. Je to určitá jistota, i když toto očkování působí zatím jen proti klíšťové encefalitidě – klíšťovému zánětu mozku. Druhá nemoc, kterou může klíště způsobit, je borelioza. Tuto nemoc ale může způsobit i oslabená imunita, není to výlučně jen klíště. Vědci určitě časem objeví i vakcínu, která by byla účinná proti oběma těmto nemocem.
Mouchy
Proti mouchám se tradičně bráníme sítěmi v oknech a spreji. Můžeme k oknu postavit svazky máty peprné nebo levandule. V dnešní moderní době existují lapače much, které ale nejsou dost účinné. Je třeba mít na paměti, abychom potraviny v létě měli přikryté, jelikož mouchy také mohou přenášet některé nemoci.
Mravenci
Hubí se velice těžce, je lepší předcházet jejich invazi spreji a tím, že zbytečně nenecháváme sladké suroviny v dosahu těchto škůdců. Když objevíme jejich cestičku, můžeme ji polít octem – to zaručeně zabere. Dobrá past je také směs kvasnic a medu. Snažíme se zjistit, odkud k nám lezou a jejich výchozí cestičku zlikvidovat stejně.
Hmyz v potravinách
– Potemníci a mouční červi už k nám většinou docestují z výroben či obchodů. Mohou napadnout celou vaši spíž, proto se chráníme pořádkem, čistotou a přehledem ve svých zásobách. Nenakupujeme větší množství především mouky a strouhanky, jelikož tento hmyz se velmi dobře rozmnožuje a v mouce si velice libuje. Napadené suroviny hned vyhodíme. A vše, co bylo na stejném místě pořádně zkontrolujeme a dál hlídáme až do spotřebování.
Ostatní hmyz – stínky, škvoři, štěnice
Používáme proti nim hlavně spreje – je velice obtížné zbavit se štěnic, ale pořádkem a prevencí se jejich návštěvy můžeme vyvarovat.
Vši
Především napadají naše děti ve školkách a školách, proti vším používáme šampony a vlasové vody zakoupené v lékárnách. Pečlivě a co nejčastěji hlavu a vlasy umýváme a češeme, v nejkrajnějších případech musíme vlásky trošku ostříhat, abychom měli lepší přístup k pokožce hlavy. Když je jakýkoliv člen rodiny napaden, musí se chránit celá rodina i všichni, kdo s ním přišli do styku. Nezapomínat ani na desinfekci pokrývek hlavy, které osoba měla na hlavě.
Uvedla jsem pár účinných a prověřených rad, snad vám nějaké pomohou při boji proti hmyzu a škůdcům.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.