Domov a bydlení keyboard_arrow_right Stavba keyboard_arrow_rightDveře - vstupní a interiérové

Dveře - vstupní a interiérové
Již dávno neplatí, že dveře nám do domu vybírá architekt, stále více lidí si chce zvolit tento nutný doplněk svého obydlí samo, ať už se jedná o dveře do interiéru nebo vstupní. Pokud se začneme o tuto problematiku zajímat podrobněji, zjistíme, že takový výběr není nic jednoduchého. Doufám, že alespoň částečně vám pro zorientování se v dnešní nabídce pomůže i tento článek.
Vstupní dveře
Každý dům musí mít nutně dveře vstupní. Velmi často vybíráme dveře od dodavatele našich oken, tato volba je asi nejjednodušší, lehce tak sladíme celý styl domu. V případě, že vybíráme dveře od jiného výrobce, je volba o něco komplikovanější, především z důvodu jednotného designu. Obecně jsou vstupní dveře na trhu z následujících materiálů, a to z plastu, dřeva, dřevohliníku a z hliníku. Jejich cena se pohybuje od 3 000 Kč do 12 000 Kč za m2. Vchodové dveře mají standardní tloušťku 50 mm a více. Nejméně odolnou variantou je plast, tento je také zpravidla nejlevnější.
Pokud se rozhodneme pro zvýšení odolnosti domu proti vniknutí, můžeme použít bezpečnostní dveře s vícebodovými zámky. Základ těchto dveří tvoří pevná výplň, jsou proto dosti těžké a také drahé. Doporučují se obyčejně do bytových domů, v rodinném domku nemají takové opodstatnění.
Do zvláštní kategorie se řadí dveře protipožární, které se volí hlavně do paneláků, v rodinném domě se využívají jako dveře z garáže, plní tak funkci prevence rozšíření případného požáru.
Velmi často se dnes mluví o izolační funkci. Výrobci si důležitost tohoto parametru uvědomují a neustále se snaží o kvalitnější tepelnou izolaci, a to především za použití kvalitnějších polodrážek a falců. Na kvalitu izolace má vliv i skleněná výplň. Tento parametr charakterizuje koeficient prostupu tepla U, který se u běžných dveří pohybuje v hodnotách od 1,4 do 1,6 W/m2K, do nízkoenergetických domů se používají kvalitnější skla s hodnotou kolem 0,7 W/m2K. Tedy čím menší hodnota, tím lépe. Takovéto kvalitní dveře potom plní i funkci dokonalé zvukové izolace.
Důležité je ovšem také kování, které slouží jako prvek zabezpečení, dveře jsou potom odolnější i proti povětrnostním vlivům. V neposlední řadě musíme dbát i na výběr správných rámových zárubní, ty bývají většinou dělány na míru a jsou součástí dodávky. Zpravidla se volí materiál, ze kterého jsou vyrobeny dveře, hlavně z důvodu tepelné izolace.
Interiérové dveře
Při pořizování dveří do interiéru musíme počítat s nemalou investicí. Norma stanovuje světlou výšku dveří do interiéru v hodnotě 197 cm, v současné době jsou ovšem modernější dveře vysoké kolem 210 cm. Hlavním důvodem je především to, že vypadají lépe. Volíme je také do starších domů s vyššími stropy.
Vnitřní dveře lze rozdělit na dřevěné, hliníkové, celoskleněné a plastové. Dřevěná varianta je asi nejpoužívanější, má nejčastěji výplň z papírové voštiny nebo lehčené dřevotřísky, možností je také koupě dražších, masivních celodřevěných dveří. Povrchovou úpravu tvoří lak, dýha, fólie nebo laminát.
Hliníkové a skleněné dveře jsou méně používané, často umožňují především různé designové variace.
Nejčastěji používané zárubně jsou klasické ocelové nebo obložkové dřevěné, od tohoto se potom odvíjí celkový design včetně typu dveřních závěsů (pantů).
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.