Domov a bydlení keyboard_arrow_right Stavba keyboard_arrow_rightDveře - vstupní a interiérové

Obrázek příspěvku: Dveře - vstupní a interiérové

Dveře - vstupní a interiérové

personaccess_time13.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye15 shlédnutí

Již dávno neplatí, že dveře nám do domu vybírá architekt, stále více lidí si chce zvolit tento nutný doplněk svého obydlí samo, ať už se jedná o dveře do interiéru nebo vstupní. Pokud se začneme o tuto problematiku zajímat podrobněji, zjistíme, že takový výběr není nic jednoduchého. Doufám, že alespoň částečně vám pro zorientování se v dnešní nabídce pomůže i tento článek.

Vstupní dveře

Každý dům musí mít nutně dveře vstupní. Velmi často vybíráme dveře od dodavatele našich oken, tato volba je asi nejjednodušší, lehce tak sladíme celý styl domu. V případě, že vybíráme dveře od jiného výrobce, je volba o něco komplikovanější, především z důvodu jednotného designu. Obecně jsou vstupní dveře na trhu z následujících materiálů, a to z plastu, dřeva, dřevohliníku a z hliníku. Jejich cena se pohybuje od 3 000 Kč do 12 000 Kč za m2. Vchodové dveře mají standardní tloušťku 50 mm a více. Nejméně odolnou variantou je plast, tento je také zpravidla nejlevnější. 

Pokud se rozhodneme pro zvýšení odolnosti domu proti vniknutí, můžeme použít bezpečnostní dveře s vícebodovými zámky. Základ těchto dveří tvoří pevná výplň, jsou proto dosti těžké a také drahé. Doporučují se obyčejně do bytových domů, v rodinném domku nemají takové opodstatnění.

Do zvláštní kategorie se řadí dveře protipožární, které se volí hlavně do paneláků, v rodinném domě se využívají jako dveře z garáže, plní tak funkci prevence rozšíření případného požáru.

Velmi často se dnes mluví o izolační funkci. Výrobci si důležitost tohoto parametru uvědomují a neustále se snaží o kvalitnější tepelnou izolaci, a to především za použití kvalitnějších polodrážek a falců. Na kvalitu izolace má vliv i skleněná výplň. Tento parametr charakterizuje koeficient prostupu tepla U, který se u běžných dveří pohybuje v hodnotách od 1,4 do 1,6 W/m2K, do nízkoenergetických domů se používají kvalitnější skla s hodnotou kolem 0,7 W/m2K. Tedy čím menší hodnota, tím lépe. Takovéto kvalitní dveře potom plní i funkci dokonalé zvukové izolace.

Důležité je ovšem také kování, které slouží jako prvek zabezpečení, dveře jsou potom odolnější i proti povětrnostním vlivům. V neposlední řadě musíme dbát i na výběr správných rámových zárubní, ty bývají většinou dělány na míru a jsou součástí dodávky. Zpravidla se volí materiál, ze kterého jsou vyrobeny dveře, hlavně z důvodu tepelné izolace.

Interiérové dveře

Při pořizování dveří do interiéru musíme počítat s nemalou investicí. Norma stanovuje světlou výšku dveří do interiéru v hodnotě 197 cm, v současné době jsou ovšem modernější dveře vysoké kolem 210 cm. Hlavním důvodem je především to, že vypadají lépe. Volíme je také do starších domů s vyššími stropy.

Vnitřní dveře lze rozdělit na dřevěné, hliníkové, celoskleněné a plastové. Dřevěná varianta je asi nejpoužívanější, má nejčastěji výplň z papírové voštiny nebo lehčené dřevotřísky, možností je také koupě dražších, masivních celodřevěných dveří. Povrchovou úpravu tvoří lak, dýha, fólie nebo laminát.

Hliníkové a skleněné dveře jsou méně používané, často umožňují především různé designové variace.

Nejčastěji používané zárubně jsou klasické ocelové nebo obložkové dřevěné, od tohoto se potom odvíjí celkový design včetně typu dveřních závěsů (pantů). 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

6. Zajímavostí o dveřích

personRedakceremove_red_eye17bookmarkRekonstrukce

Zajímavosti o dveřích1. I když architektura budov v USA se nemůžou pyšnit stejnou historii jako památky v Evropě, určitě jednu zvláštnost u jednoho typu staveb nepřehlednete. Jsou to vstupní dveře do kostelů. Jakmile se přiblížíte ke kostelu, vaše oči přitáhne červená ..

Význam barev u vchodových dveří

personRedakceremove_red_eye21bookmarkDomov a bydlení

Věděli jste, že mnoho kultur spojuje poměrně složitě význam barev na vchodových dveřích? Různé symboliky i náboženství považují vstupní vchodové dveře za „ ústa „ naších domovů, vstupní bod, který přitahuje energii, štěstí, životní příležitostí. Je zajímavé ..

Nejsou dveře jako dveře

personRedakceremove_red_eye14bookmarkRekonstrukce

Často se říká, že kování dělá dveře. Toto rčení naprosto platí, a proto by jste se neměli bát investovat do kvalitního kování, alespoň se třemi zavírajícími body, které vám zajistí bezpečnost a také těsnost vašich dveří. KlikaV dnešní době je velký výběr klik, a ..

Požadavky na konstrukce pro zateplování budov

personRedakceremove_red_eye29bookmarkStavba

Tepelně technické požadavky Ve vnitřních místnostech budov musí být zajištěny podmínky tepelné pohody, které určují nejen kvalitu bydlení, ale také pohodu k činnostem provázející náš život. Tepelný odpor a součinitel prostupu tepla Celkový tepelný odpor konstrukce je ..

Modernizace

personRedakceremove_red_eye25bookmarkRekonstrukce

Chcete si zútulnit a jistým způsobem i zmodernizovat Váš byt, dům či letní sídlo? Nejste zrovna zastáncem otočných, neboli pantových dveří a chcete si do Vaší nemovitosti pořídit dveře shrnovací? Tak právě pro Vás je určen tento internetový obchod Shrnovacidvere.com. ..

Renesance starožitného nábytku v současném interiéru

personSimona Chvátilováremove_red_eye76languagereceptarprimanapadu.cz

Stále větší část populace touží mít zakomponován nějaký starožitný prvek ve své domácnosti. Souvisí to s jistým pocitem nostalgie - tedy s jakýmsi smutkem, zabarveným pocitem prošlého času a současně s touhou navrátit alespoň symbolicky věci do starých kolejí. Právě ..

Cítíte se doma v bezpečí?

personRadka Eliáškováremove_red_eye37languagereceptarprimanapadu.cz

Zabezpečte svoje okna a dveře bezpečnostními foliemi. Nárůst kriminality v posledních desetiletích je alarmující. Nebudeme dnes rozebírat její příčiny, ani stav legislativy, která by nás před tímto fenoménem současnosti měla ochránit, ale zabývá se většinou právy ..

Rolety a zámky na kuchyňské lince

personSimona Chvátilováremove_red_eye64languagereceptarprimanapadu.cz

Vám předvedeme jak lze jednoduše a rychle namontovat zámky ke kuchyňské lince, které zabrání, aby ji otevřelo malé dítě, a jak namontovat rolety, které jsou novým trendem ve vybavení kuchyní (nejedná se o okenní rolety!). Pokud máme malé všetečné dítě, které v kuchyni ..

3 hry pro společnost dětí

personRadka Eliáškováremove_red_eye37languagejaktoudelam.cz

Malá skupinka dětí si obvykle vystačí sama se sebou. Dítě se stává součástí smečky se svými vlastními pravidly. Obvykle se snažím to těchto přírodních zákonů nijak nezasahovat, pokud nehrozí katastrofou.Občas ale potřebujete, aby děti byly pokud možno potichu. Nebo si ..

Sprchové kouty

personSimona Chvátilováremove_red_eye47languagereceptarprimanapadu.cz

Proud vody poskytuje uvolnění a navozuje ideální podmínky pro relaxaci. Právě proto se tento zázrak přírody snažíme přenést do svých domovů - dnešní moderní koupelna se jen s těží obejde bez sprchového koutu. Stal se běžným vybavením, sprchování je rychlejší a ..