Domov a bydlení keyboard_arrow_right Domov a bydlení keyboard_arrow_rightDřevostavby, detaily konstrukce

Dřevostavby, detaily konstrukce
Příspěvek navazuje na předešlý díl, kde jsme představili hotovou dřevostavbu a hovořili především o tepelných parametrech a moderním aspektu technologie.
Nyní si ukážeme na stavbě jednotlivé díly stavební konstrukce, kostru, výplňové části a upozorníme na návaznost při práci, prvky nezbytné i volitelné. Upozorníme diváky, co nesmí přehlédnout při volbě konkrétního stavebního systému, materiálu a způsobu zpracování dřeva. Doporučíme hotové systémy, projekčně i materiálově propojené, přesně dimenzované. Při projektech nezávislých architektů často nejsou řešeny důležité konstrukční detaily, které později komplikují bydlení.
V reálu představíme staveniště, kde se pracuje se sendvičovou, skeletovou konstrukcí. Staví se na připravenou základovou desku.
Podstatou sendvičové dřevostavby je skeletová konstrukce z dřevěných trámů. Ta se vyplňuje tepelnou a akustickou izolací a dále pokrývá pláštěm - stavebními deskami na bázi dřeva nebo palubkami. Pracuje se tzv. suchým procesem. Nedochází tedy (na rozdíl od zděných staveb) k objemovým změnám konstrukcí vlivem vlhkosti během zrání a také doba výstavby je nepoměrně kratší.
Sendvičové dřevostavby se vyrábějí v různých systémech a provedeních.
Konstrukce s dřevomoduly Stavba sestává s dvou hlavních konstrukcí: z nosné tvořené pravidelnou soustavou dřevěných nosných sloupků a z unifikovaných výplňových panýlků - tzv. "dřevomodulů". Tyto dřevomoduly jednotného rozměru jsou vyrobeny do zásoby a používají se do všech staveb tohoto typu dřevostaveb.
Výhody
část stavby není vystavena povětrnostním vlivům
možnost montovat i v místech nepřístupných pro techniku
poměrně dobrá rozměrová přesnost
dořešené zásadní konstrukční detaily
Nevýhody
nutnost přizpůsobit všechny rozměry stěn a příček domu rozměrům dřevomodulů nebo nutnost výroby atypických prvků
tepelné mosty na sloupcích
vyšší riziko tvoření trhlin na stěnách v místech sloupků
nižší stabilita a tuhost stavby
delší dodací lhůta (i když o něco kratší než u předchozí varianty)
vyšší nároky na materiální, technické a projekční vybavení odborné dodavatelské firmy
Další možností je konstrukce z europanelů.
Hlavním stavebním prvkem je "europanel", nosný konstrukční stěnový panel. Sestává z dřevoštěpkové desky OSB, která je na povrchu a výplň tvoří polystyrén. Z těchto europanelů se zhotoví stěnové, střešní, nosné a nenosné konstrukce. Konstrukce domu neobsahuje nosný rošt, ale panely jsou samonosné. Stěnové panely, přesahující úroveň jednoho podlaží se vzájemně spojují sponkováním přes vložený pásek z desky OSB. Stropní konstrukce je zavěšena mezi obvodové stěny. Stropní trámy nejsou osazeny přes stěny, ale pomocí plechových styčníků přisazeny k vnitřní OSB desce.
Výhody
jednoduchá technologie
rychlá výstavba
teoretická možnost montovat i za nepříznivého počasí (neobsahují minerální izolace)
dobré tepelné vlastnosti
nižší nároky na zpracování kritických detailů
Nevýhody
nejmenší stabilita a tuhost stavby
vyšší riziko tvoření trhlin na stěnách v místech spojů europanelů
nejhorší akustické vlastnosti konstrukcí (polystyren není akusticky vhodný)
vyšší nároky na materiální a technické vybavení dodavatelské firmy
Dřevostavby s výhradnou izolací z polystyrénu řadíme mezi velice nekomfortní stavby, nejsou schopny eliminovat běžnou hladinu hluku. Navíc použití polystyrénu jakožto kročejové izolace (k omezení šíření hluku konstrukcí, např. mezi konstrukcí stropu a podlahou na něm) je nevyhovující. Všechny tyto negativní vlastnosti polystyrénu spolehlivě řeší náhrada za minerální izolaci, jejíž určení je právě pro tepelné, akustické i protipožární izolace, kterou ale musíme ochránit proti znehodnocení vlhkostí pomocí parozábrany.
Zřídkavé technologie:
Velkoplošná kompletace: předem se podle osobité dokumentace zhotoví stavební díly. Hlavním prvkem jsou dřevěné hoblované hranoly, vysušené na potřebné parametry. Dílce se dovezou na místo stavby, pomocí jeřábu se umístí a hrubá stavba domu se během několika dnů dokončí. Technicky a konstrukčně je to nejnáročnější, ale zároveň nejdokonalejší metoda.
Sendvičová konstrukce montovaná na stavbě: hlavním rozdílem od předešlé kompletace je, že se na stavbu nepřivážejí hotové stavební dílce, ale konstrukce stěn se kompletuje až na staveništi. Staví se často dle projektů od nezávislých projektantů. Použitý stavební materiál bývá velice rozmanitý a dochází zde k mnohým konstrukčním nedostatkům.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.