Zahrada keyboard_arrow_right Zahrada keyboard_arrow_rightČerven – čas třešní

Obrázek příspěvku: Červen – čas třešní

Červen – čas třešní

personaccess_time23.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye36 shlédnutí

Třešně se k nám do Evropy dostaly v průběhu prvního století před naším letopočtem. Dovezl ho k nám slavný římský vojevůdce Lucullus po tom, co zvítězil nad pontským králem Mithridatem VI. V dnešní době jsou známky stovky druhů třešní a višní, které se liší barvou i chutí. Některé jsou sladší, jiné lehce nahořklé. Barvy se pohybují od žluté, růžové přes červenou až po sytě rudou až načernalou.

Třešně obsahují téměř 80% vody. Díky tomu je důležité po jejich konzumaci nepít aspoň půl hodiny žádné tekutiny. Pokud se na třešně napijete, spustíte proces kvašení. To má za následek bolesti břicha, křeče a silné zažívací problémy.

 

Třešně obsahují:

 • Vitamin A
 • Vitamin C
 • Vitamin E
 • Vitaminy skupiny B
 • Draslík
 • Hořčík
 • Fosfor
 • Vápník
 • Zinek
 • Železo
 • Měď
 • Jód

 

Třešně svým složením zvyšují celkovou obranyschopnost organismu a to zejména díky vitaminu C. Také mají vliv na zdravou pleť, vlasy a nehty. Dokážou prý i vyléčit dnu a snížit hladinu krevního cukru. Už dříve se v dávné Galii užívaly třešně jako kúra pro léčbu revmatických chorob. Vápník v třešních je důležitý pro správnou stavbu kostí a pro zdravé zuby. Třešně obsahují také kyselinu listovou, která je důležitá zejména pro těhotné ženy, aby se správně vyvíjel plod. Kyselina listová je však dobrá také na naši psychiku. V třešních najdeme také antokyany, které chrání cévy a srdce a dokáže zabránit rozvoji rakoviny.

Třešně je důležité konzumovat co nejdříve po utržení, protože nemají dlouhou trvanlivost. Pokud se chcete zbavit červíků, kteří se usadili uvnitř plodu, naplňte misku vodou a vložte třešně dovnitř. Po pár minutách se červi vyplaví nad hladinu. Do vody můžete přidat také trochu octa, který pomůže červi odplavit.

Třešně konzumujte nejlépe čerstvé a syrové – jen tak z nich dostanete maximum cenných látek. Toto ovoce však může také zavařit jako kompot nebo z něj vyrobit chutnou marmeládu či džem. Třešně lze nakládat i do rumu nebo z nich připravit pálenku. Užívají se také jako ozdoba do zmrzlinových pohárů nebo dezertů. Třešně se ale hodí také k masům – zkuste si připravit omáčku z třešní a červeného vína.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zahradní kalendář - ČERVEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye42bookmarkZahrada

A je tady léto. Všechno je svěží a zelené. Nejnáročnější čas spojený s vysazováním a setím je víceméně pryč, červen je především měsícem údržby. Je to také měsíc prvních sklizní. Okrasná zahrada Výsev dvouletek – Nastává ideální čas pro výsev dvouletek, ..

Bylinky

personMarián Krouželremove_red_eye49bookmarkBylinky

Lípa malolistá a lípa velkolistá (Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop.)Oba domácí druhy stromů se u nás vyskytují v listnatých lesích a na keřnatých stráních, běžně se kříží, takže jednoznačné určení druhu je často nemožné. Důležité je ovšem odlišit tyto ..

Lípa malolistá a lípa velkolistá

personRedakceremove_red_eye41bookmarkHobby

Oba domácí druhy stromů se u nás vyskytují v listnatých lesích a na keřnatých stráních, běžně se kříží, takže jednoznačné určení druhu je často nemožné. Důležité je ovšem odlišit tyto křížence, někdy hromadně označované jako lípa evropská nebo obecná, od ..

Meduňka lékařská (Melissa officinalis L.)

personRedakceremove_red_eye27bookmarkBylinky

Lidově také zvaná melisa, včelanka, včelník, matečník, lemonika, planá máta. Pochází z východního Středozemí, ale odpradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hlubokých výživných půdách. Vyžaduje slunnou ..

Příběh nečekaného úspěchu. Šestinásobná maminka Hanka Urbánková: Bohatství našla v bylinkách!

personMarián Krouželremove_red_eye31bookmarkBylinky

Zpracováním bylinek chtěla Hanka Urbánková (39) původně jenom trochu přispět do rodinného rozpočtu. Byla zrovna popáté na mateřské a rodinný rozpočet ležel na bedrech manžela, divadelního herce na volné noze, Miroslava Urbánka (34). Že to bude nakonec ona a její bylinky, kdo ..

Tři jídla, která zachrání váš rozpočet

personRadka Eliáškováremove_red_eye48languagejaktoudelam.cz

První dny každého měsíce nám začíná období odpočítávání. Odpočítávání dnů do výplaty mateřské a manželova příjmu z práce. Vše nad pětistovku se odsouvá na “po patnáctém”. Vidím v tom jedinou výhodu – asi v polovině případů si po patnáctém nevzpomeneme, ..

25 způsobů, jak zjednodušit svůj život s dětmi

personRadka Eliáškováremove_red_eye67languagejaktoudelam.cz

„Děti vždy představují větší problém, než si myslíte a také více radosti.“ (Charles Osgood)Kdokoliv, kdo má děti, ví, že život s dětmi je do jisté míry komplikovaný. Počínaje větším množstvím prádla na praní, přes koupání, vaření, nakupování, vyzvedávání ..

LÉČIVÉ ROSTLINY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye31languagesvet-rostlin.cz

Ono přátelé, nebudete věřit, kolik má příroda léčivých bylinek na naše nejrůznější zdravotní problémy, choroby a neduhy. Také nám ušetří spoustu nemocí a peněz, když se je naučíme znát a budeme vědět, kdy a kde je sbírat i jak je sušit a uschovávat. A o to mě v ..

Odplevelení trávníků

personSimona Chvátilováremove_red_eye64languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník nestačí pouze dobře založit z kvalitního osiva. Věnujeme dostatečnou péči také jeho udržení bez plevelných rostlin. Včasné a důkladné odplevelení je nezbytnou součástí péče. Neplatí, že sečením se plevelné rostliny odstraní. Červen je měsíc, který ..

Pokojová květina - Aeschynanthus

personSimona Chvátilováremove_red_eye58languagereceptarprimanapadu.cz

Eschynantus je nenáročná rostlina, která vyžaduje jen chudý substrát a vyhovují jí podmínky většiny součastných bytů. Je celoročně půvabný díky kožovitým masitým listům a maximální krásy dosahuje v době květu, květy jsou trvanlivé, nepřehlédnutelně sytě červené ..