Zahrada keyboard_arrow_right Bylinky keyboard_arrow_rightBylinky

Obrázek příspěvku: Bylinky

Bylinky

personaccess_time07.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye49 shlédnutí

Lípa malolistá a lípa velkolistá (Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop.)

Oba domácí druhy stromů se u nás vyskytují v listnatých lesích a na keřnatých stráních, běžně se kříží, takže jednoznačné určení druhu je často nemožné. Důležité je ovšem odlišit tyto křížence, někdy hromadně označované jako lípa evropská nebo obecná, od jiných dnes velice vysazovaných druhů zejména v parcích - lípa plstnatá, americká, jejichž květy se nesbírají. Sbírá se květ, doba sběru červen - červenec. Již naše babičky lipový květ sbírali a používaly jako domácí medicínu.

Použití:

Je to účinný potopudný prostředek působící současně protizánětlivě, utišující křeče, snižující dráždivost ke kašli a rozpouštějící hleny. Má také močopudné účinky. Je oblíben jako podpůrné "léčivo" při všech chorobách z nachlazení (rýma, kašel, záněty průdušek, angína, chřipka). Mimoto je oblíben jako náhražka čaje, neboť má lahodnou chuť a vůni; doporučuje se sladit medem. Lipový květ má využití i v kosmetice, jeho extrakty se přidávají do výrobků pro ošetření vlasů a dutiny ústní. V lidovém léčitelství se taktéž používá při chorobách zažívacího a močového ústrojí. Zevně se užívá nálevu jako kloktadla nebo jako přísada do posilujících koupelí.

Dávkování:

1 kávová lžička na šálek nálevu, pijí se 3 - 5 krát denně. Může být přísada medu či citronové šťávy.Doplňte si olipový květ do Vaší chalupářské lékárny v zimních měsících,jako když jej najdete.

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Bylinky a naše Babičky

personRedakceremove_red_eye38bookmarkBylinky

Bylinkám, naše babičky říkávaly herbáře zdraví. Ženy narozené před 60 lety a více znaly bylinky tak, jako my dnes ovládáme znalost farmaceutických produktů. V každé rodině visely pytlíky se sušenými bylinkami, které sloužily ke každodennímu vaření čaje, a k náhodným ..

Příběh nečekaného úspěchu. Šestinásobná maminka Hanka Urbánková: Bohatství našla v bylinkách!

personMarián Krouželremove_red_eye33bookmarkBylinky

Zpracováním bylinek chtěla Hanka Urbánková (39) původně jenom trochu přispět do rodinného rozpočtu. Byla zrovna popáté na mateřské a rodinný rozpočet ležel na bedrech manžela, divadelního herce na volné noze, Miroslava Urbánka (34). Že to bude nakonec ona a její bylinky, kdo ..

Bylinky, masti a krémy s láskou dělané

personMarián Krouželremove_red_eye30bookmarkBylinky

Povídání o bylinkách, mastičkách, sirupech i hledání vlastní cesty k moci nad svým tělem s mužem, který nachází sám sebe v alchymii bylin. Pro mě první rozhovor s mužem plný jasně řečených pravd a přímosti, tolik odlišný od ženských jinotajů. Rozhovor, který mě ..

Jaké jsou léčivé čajové bylinky

personSimona Chvátilováremove_red_eye36bookmarkBylinky

Jaké léčivé čajové směsi si můžeme namíchat z nejběžnějších bylin, a na co jsou dobré? Mezi bylinky, které v žádném případě neublíží, ale spíš naopak povzbudí, když máme špatnou náladu nebo zlepší paměť, když si „nic nepamatujete", patří nejrůznější ..

Zahradní kalendář - DUBEN

personRadka Eliáškováremove_red_eye45bookmarkZahrada

Jaro je v plné síle a léto se blíží. Je čas sít, hrabat a sázet. Je zde jeden z nejnáročnějších měsíců, ale určitě se vyplatí začít hned, než vám začne přerůstat přes hlavu všechno, co nechcete. Ale vložená práce se vám bohatě vrátí, až se budete radovat z ..

VÝSEV BYLINEK

personSimona Chvátilováremove_red_eye36languagesvet-rostlin.cz

Jaro je období, kdy vyséváme rostliny a květiny různého druhu, proto si dneska povíme, jak pěstovat bylinky, na jejichž výsev je právě vhodná doba. Jsou to rostliny léčivé, ale i dekorativní. Není problém si zakoupit bylinky v supermarketu, ale jak jistě víme, není nad to si ..

Jak sušit bylinky

personSimona Chvátilováremove_red_eye32languagesvet-rostlin.cz

Jak správně sušit bylinkyNať bylinek určenou k sušení je třeba sbírat za teplého a suchého dne, nejlépe ráno, kdy aktivní látky v rostlinách (silice, oleje apod.) dosahují největší koncentrace. Zásadně vybírejte jen čisté a zdravé části. Nať potom můžete sušit ..

KOUZELNÁ BYLINKOVÁ ZAHRADA

personSimona Chvátilováremove_red_eye41languagesvet-rostlin.cz

Kuchyňské i léčivé bylinky se těší velké popularitě. Babky kořenářky sbírali a předávali vědomosti o účincích léčivých a aromatických rostlin po mnoho století a my se dnes znovu vracíme k jejich moudrostem. Pokud si chcete založit bylinkovou zahrádku, můžete najít ..

LÉČIVÉ ROSTLINY NA NAŠÍ ZAHRADĚ

personSimona Chvátilováremove_red_eye33languagesvet-rostlin.cz

Ono přátelé, nebudete věřit, kolik má příroda léčivých bylinek na naše nejrůznější zdravotní problémy, choroby a neduhy. Také nám ušetří spoustu nemocí a peněz, když se je naučíme znát a budeme vědět, kdy a kde je sbírat i jak je sušit a uschovávat. A o to mě v ..

Kam na zahradě s bylinkami

personSimona Chvátilováremove_red_eye36languagereceptarprimanapadu.cz

Většina kořenových bylinek přišla do střední Evropy z jižních krajů, a proto jim na zahradě nejvíce vyhovuje slunné stanoviště. Existuje však pár bylinek, jako jsou například máta, brutnák a libeček, které se spokojí s polostínem. Aby se cítily dobře, potřebují všechny ..