Domov a bydlení keyboard_arrow_right Rekonstrukce keyboard_arrow_rightBetonová dlažba

Obrázek příspěvku: Betonová dlažba

Betonová dlažba

personaccess_time17.květen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye15 shlédnutí

Většina z nás si s betonovou dlažbou spojuje s dlažbou zámkovou, zažívající velký boom především v devadesátých letech. Přitom bylo na „výběr“ z jednoho tvaru a jedné barvy – šedé. S tímto je již konec, v dnešní době máme široký sortiment zahrnující mnoho barev a tvarů.

A je to právě barevnost, co předurčuje tento materiál k dotvoření architektury okolí rodinného domu. Dříve se vyráběla betonová dlažba litím do forem a zráním, současná technika – vibrolisování výrobu značně urychluje a navíc umožňuje právě širší využití barevných pigmentů při obarvování betonu.

Jistým módním trendem byla tzv. ražená dlažba. Dnes se již téměř nepoužívá. V podstatě jde o jeden kus betonu, do něhož se otiskují raznice připomínající svým vzorem jednotlivé dlažební kameny. Tato technologie se ovšem potýkala s neschopností reagovat na změny teploty, a proto v průběhu roku jednotlivé díly praskaly. Životnost takové dlažby se udávala v řádu několika let.

Změna technologie se také výrazně podepsala na prodloužení trvanlivost a lepší rozměrové přesnosti. Metoda vibrolisování používá zvlhlou betonovou směs a tvaruje z ní jednotlivé kostky, za současného působení tlaku a vibrace.

Moderní barvy jsou chemicky naprosto nezávadné, jsou založené na oxidaci železa a dávají tak dlažbě základní přírodní odstíny – černou, červenou, hnědou a žlutou. A také ostatní barvy tvoří oxidy různých kovů a jejich kombinace. Tyto pigmenty jsou navíc ve vodě nerozpustné, pouze rozmíchatelné v betonové směsi, tak je zaručena jejich stálost. Někdy se můžeme setkat s levnějšími výrobky, které jsou barveny pouze na povrchu, na nášlapné straně, zatímco základ kostky zůstává šedý. Tato skutečnost nijak neovlivňuje základní vlastnosti betonové dlažby, ale při bočním pohledu lze vidět neestetický barevný řez, který může značně znehodnotit celý dojem.

Kromě práškových pigmentů se používají také anorganické barvy, tyto jsou v tekuté podobě a zaručují dokonalé stejnoměrné probarvení betonové směsi.

Pokud jde o nároky kladené na dlažbu, tak nejčastějším požadavkem je její odolnost vůči obrusu a působení vlivů počasí. V současné době se o tyto vlastnosti nemusíme nijak významně zajímat, pokud kupujeme dlažbu od standardního producenta, jsou naprostou samozřejmostí. Jestliže se však rozhodneme pro nákup výrazně levné betonové dlažby, můžeme dopředu počítat s drobivostí a lámavostí, zejména po zimním období.

Životnost betonové dlažby také výrazně ovlivňuje pokládka. Důležitá je především podkladní vrstva. V případě jejího špatného provedení se můžeme setkat s propadáním se dlažby a nerovností. Toto vše se také odráží v estetické podobě celé plochy. Zajištění a položení celé dlažby zvládá bez problémů většina stavebních firem. Pokud si troufneme, můžeme se do její realizace pustit sami.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Vybíráme střešní krytinu

personRedakceremove_red_eye16bookmarkExteriér

Pořízení šikmé střechy bývá sice finančně náročnější, ale věřte, že se vám tato investice vrátí minimálně v podobě delší životnosti. Zároveň se vyhnete problémům, které tíží převážně střechy rovné, jež jsou více vystavené působení slunečního záření, ..

Lodžie, balkóny a terasy

personRedakceremove_red_eye25bookmarkStavba

Keramické plochy na balkónech a lodžiích jsou zejména v oblasti nášlapné vrstvy podlahové konstrukce, jejíž základní charakteristikou je odolnost proti mrazu a působení vody. Často dochází k poruchám vlivem špatné kvality kotvení a lepení dlažby k podkladní kon­strukci. Do ..

Roubenky (roubené stavby, roubené domy)

personRedakceremove_red_eye37bookmarkPráce se dřevem

Stavění ze dřeva je staré jako lidstvo samo. Kromě kamene neznáme ve stavebnictví jiný materiál, který by byl tak dlouho používán a se kterým by mělo lidstvo tak bohaté zkušenosti. Pračlověk od počátků své existence začal používat dřevo, kmeny stromů, k stavbě ..

Pohyb v interieru všemi směry?

personMarián Krouželremove_red_eye29bookmarkDomov a bydlení

Umělé horolezecké stěny do domu či bytu. Horolezecké stěny mohou v bytě nebo domě podobně jako skály poskytovat krásný výhled z vrcholu nebo být novou cestou, kudy se pohybovat obydlím. Mohou umožňovat věnovat se sportu a pohybu kdykoli v pohodlí domova. Nebo mohou být pojaty ..

Krystalizační hydroizolace obecně

personRedakceremove_red_eye23bookmarkStavba

Krystalizační hydroizolace obecněProblémem téměř každé betonové konstrukce při její výstavbě je, že čerstvá betonová směs obsahuje více záměsové vody, než je ve skutečnosti potřeba k hydratačnímu procesu v období tuhnutí a tvrdnutí betonové konstrukce. Voda se ..

Dlažby

personSimona Chvátilováremove_red_eye37languagereceptarprimanapadu.cz

Přirozenou součástí našich interiérů jsou různé dlažby. V posledních letech je jejich nabídka opravdu rozmanitá a pestrá. KeramikaKeramické dlažby se vyrábějí z hlíny, písku a živičných, případně jiných přírodních materiálů. Tvarují se lisováním či tažením a ..

Jak opravit střechu domu?

personSimona Chvátilováremove_red_eye54languagereceptarprimanapadu.cz

Pokud stavíme nový dům, není stavba střechy pro nás zas tak velký problém, protože máme projekt, který většinou zpracovává i střechu, a to nejen materiálově, ale i finančně.Výměna střechyProblém většinou nastává při výměně střechy. Tehdy se můžeme dostat do ..

Pokládka plechové střechy

personSimona Chvátilováremove_red_eye52languagereceptarprimanapadu.cz

Jak se pokládá střešní krytina z plechu, pozinkované oceli. Tato krytina je lehká a nezatěžuje tedy krov, je hladká – nánosy sněhu v zimních obdobích plynule sjíždějí ze střechy a nezatěžují ji svou vahou, má dlouhou životnost a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Ne ..

Předsíň

personSimona Chvátilováremove_red_eye71languagereceptarprimanapadu.cz

Předsíň je vizitka každého z nás. Je to první místnost, kterou příchozí uvidí, ať chcete, nebo ne, automaticky si o obyvatelích udělá svůj úsudek. Nestandardní předsíňStejně jako ostatní místnosti, i do předsíně lze navrhnout designově zajímavý nábytek na míru ..

Péče o trávníky v jarním období.

personRadka Eliáškováremove_red_eye32languagereceptarprimanapadu.cz

Trávník je víceletá až vytrvalá kultura, která každoročně prochází obdobím plné vegetace a obdobím vegetačního klidu. Trávníky reagují na přechodu zimního a jarního období zejména na postupný vzestup teplot vzduchu a následně teploty půdy. Právě teplota půdy, v níž ..